Zamiana PC i laptopa na PC, czego oczekiwać

Cześć,
Posiadam stary laptop oraz PC:
PŁYTA GŁÓWNA-MSI B250 GAMING PRO CARBON
PROCESOR-I3 7100 3,9GHz
RAM-BALLISTIX DDR4 2400HZ 8G
KARTA GRAFICZNA- RADEON RX 570 MSI GAMING X
ZASILACZ- GIGABYTE Pb500 500w
CHŁODZENIE PROCESORA-SUPER SILENT P1 PWM
Stara obudowa z wyciętym ręcznie oknem przez poprzedniego właściciela.

Marzy mi się zamiana tych 2 na jeden mocniejszy PC. Teoretycznie sprawdziłem że podobne laptopy są wystawiane za ok. 1500zł a pc pewnie warty coś koło 1000zł.
Jednak prosił bym o wycenę bardziej obeznanych w temacie. Oraz jakieś widełki na co warto by było się zamienić, jaki procek i kartę mogę za to dostać.
Ewentualnie czy opłacalne było by sprzedanie laptopa oraz płyty głównej, procesora i grafiki, i kupienie nowych? Dużo zabawy z wystawianiem i możliwe że chwilowo był bym bez komputera więc wolał bym tego uniknąć.

Pozdrawiam.

Oj za kartę możesz zawołać dużo, bo żadnych nie ma na rynku, więc zostaw sobie.
Kup sobie PC na I5-10400f, Ram nawet będzie pasował, tylko płyta i procek do wymiany. Koszt? Do 1000 sie zamkniesz i tyle dostaniesz za płytę+procek + laptop na 100%, jak więcej, to dokup RAM.

I wiszą, zobacz w archiwum po ile ludzie kupują (jak chcesz szybko, a nie wisieć, to wystaw taniej od reszt, pewnie koło 1000) i w takiej cenie próbuj. Za płytę i CPU ze stacjonarki ze 300-400 zł bym liczył łącznie. Nie dlatego, że zła, ale dlatego, że za 450 już masz nowy cpu i płytę nową. :wink:

Pakowanie się w intela ma sens?
I5-10400f jest niewiele mocniejszy od i7 7700 a wystarczyło by tylko procesor wymienić więc o wiele mniej zabawy. Gdybym zmienił płytę i cpu nim znów się zabiorę za upgrade wyjdzie 15 nowych socketów więc znów zmiana procka i płyty.
Nie lepiej przesiadać się na AMD?

A do czego chcesz go używać? Bo być może nie musisz zamieniać PC a wystarczy rozbudować to co już masz.

AMD też już Am4 uśmierciło, no i zobacz cenę i7700 vs 10400F, dostaniesz taką i7 za ~600 zł? Bo I5 tak. :wink:

Głownie do gier, grafika jeszcze daje radę ale procesor nie wyrabia. Mam laptop na zbyciu który jest coś wart i miałem nadzieję że ktoś się skusi na wymianę gdzie nie będę musiał wydawać dodatkowo pieniędzy.

CO do ceny i7, 6700 są na olx po 600/650zł, wydaję mi się że można się targować o 7700 wtedy też oszczędzi się na płycie główniej.

Januszyzm 100% = kombinatorstwo, dla pozornej oszczędności. :slight_smile:

  1. Stary procek sprzedajesz z płytą za 300, nowy z płytą za 900 zł pewnie dostaniesz.
  2. Zamiast tego będziesz targował się, szukał i kupisz za 600, czyli tyle samo, coś o 1/3 słabsze.

Jak chcesz można, ale ekonomicznie to takie mało sensowne. :slight_smile:

CPU Mark Rating
As of 5th of May 2021 - Higher results represent better performance
Intel Core i5-10400F @ 2.90GHz 12,527
Intel Core i7-6700 @ 3.40GHz 8,044
Intel Core i7-7700 @ 3.60GHz 8,617

Miałem nadzieję na AMD ale jak zmieniają socket to smutno.
Dobra, na dniach postaram się sprzedać laptop i kupię tą i5, na jakiś czas wystarczy.
Dzięki za pomoc.

Możesz też poczekać, ale nie ma gwarancji, że „AM5” będzie szybko (oraz na lata znowu). No i wiemy jaki będzie poziom cen, tzn. czy nie zabraknie czipów jak z grafikami. :slight_smile: Powodzenia!

Sprzedaj laptopa i z kompa procek+płyta+RAM. Kup i5 10600KF+Z490A-Pro+2x8GB 3600MHz

Dokładać 400zł do płyty głównej, ~200do CPU i kolejne ~200 na RAM i tylko po to żeby mieć szybsze pamięci? No nie wiem czy warto…
Już wolał bym odłożyć ten pozostały hajs na zmianę grafiki w przyszłości.

jestem świeżo po Ryzenach 2600, 3600, teraz i5-9400. i subiektywnie jest lepiej.
Benchmarki sobie, a życie sobie.
Nie wiem jak to opisać, jest płynniej, szybciej, bez skoków temperatur.
Oprogramowanie się nie wywala.( na ryzenie corel potrafił stanąć dęba)
A w przyszlości mogę wsadzić i-9

Ja za to jestem zadowolony z Ryzena 5800X. Z tego co piszesz, tylko chwilowe skoki temperatur się zgadzają.

5800x to inna liga, ja tutaj marudzę na średniaki.

Autor wie lepiej więc:
https://images.app.goo.gl/gKVHM94qKxCxzSUo6

3 polubienia

Nie wie, dlatego pyta. Po 5min sprawdzania testów nie wygląda mi na to żeby się opłacało.
Oczywiście może być inaczej, dlatego warto by było jakoś poprzeć swoją propozycję a nie strzelać fochy.

Ram nie musisz wymieniać, mozesz dołożyć do 16 GB, bo i tak Ciebie to czeka. Dual Channel da Ci kilka procent FPS. Płytę mozesz spokojnie dostać przyzwoitą za 300-350 zł, a za starą coś wpadnie. Nie potrzebujesz płyty UBER GEJMING PRO COOL BUY ME MEN! Do I5 bez OC nie musisz szaleć. Podobnie procesor, można zawsze dokładać do lepszego, jednak taką średnią półką są właśnie te 6/12 I5, między nimi i I7 jest przepaść, ale same miedzy sobą różnią się mniej, brałbym najtańszy. :slight_smile:

Tez bym tak zrobił, bo nawet w najtańszej opcji 2060Super, jak nie 2070, pójdzie lekko na tym.

Przy przeglądaniu płyt pojawił się problem.
Najtańsza płyta pod procesor i5 10400f to MSI B460M PRO.
Obsługuje ona pamięci RAM DDR4-2666MHz, moje aktualne to 2400MHz.
Czyli koniecznie muszę je również wymienić i nie da się tego odłożyć w czasie czy będą działać tylko wolniej?

Na 99,99% to maksymalna prędkosć, sprawdź na stronie producenta, czy dobrze mówię. Przecież 2133 jest standardem, dla ddr4 i miałaby nie obsługiwać wolniejszych? :slight_smile:

Płyta puści pamięci 2,9GHz, ale co z tego jak procesor tylko 2,6GHz i nie pozwoli na OC bo to nie model K…
Jeśli masz 2,4GHz to takie wkładaj. Nie ma sensu kupować nowych, żeby miały kilka procent wyższe taktowanie.