Zamiana systemu z 32 bit na 64 bit

Mam laptopa w następujacej konfiguracji:

Procesor Intel Pentium DualCore T4200 (2*2 GHz) posiada instrukcje 64 bit

RAM 3 GB

Grafika Radeon HD 3430 (256 MB)

Dysk twardy 320 GB (partycja na C: 65 GB)

Obecny system Windows 7 Ultimate 32 bit pracuje ładnie

Czy jest sens zamiany na system operacyjny Windows 7 64 bit?

Czy ewentualnie coś zyskam przy tych 3 GB RAMu, czy właściwie nie poprawi to wydajności komputera

Nie zmienisz nic. Gdybyś miał 4 GB, wyciągnąłbyś wtedy maks, jaki możesz, ale masz 3 GB, więc maksymalną w zasadzie ilość pamięci operacyjnej, jaką może system 32-bitowy zaadresować do wykorzystania (wacha się ona od 3,25 do 3,5 GB, ale częściej zostaje przy dolnej granicy).

Lepiej zostaw sobie 32 bitowy system. W Twoim wypadku x64 nic nie da a nawet może być ciut gorzej.

Oczywiście też tak myślałem, ale teraz przy zakupie nowego laptopa z systemem daja Windows 7 64 bit, nawet w przypadku, gdy RAM wynosi 3 GB. Właściwie jakie są tego powody, przecież w niektórych przypadkach może być gorzej. No chyba, że kierują się możliwościa powiększenia RAM w przyszłości przez potencjalnego klijenta.

Tzn inaczej. Nie odczujesz różnicy jakoś specjalnie a system x64 bardziej wykorzystuje ram dodatkowo.

Panowie uważający, że jedynym słusznym argumentem instalacji systemu 64bitowego jest posiadanie minimum 4GB ramu - przeczytajcie sobie Prawdy i mity o 64-bit

wg mnie jedyna słuszna opcja - możesz instalować 64 bitowy system - instaluj.

Tak ale system x64 lepiej działa z 4gb ramu i większą ilością oraz z procesorami wielordzeniowymi (przyjmuje się że 3-4 rdzeniowce są przynajmniej zalecane). Należy dodać, że programy są pisane w większości jeszcze dla architektury x86, co będzie powodowało to, że system x64 będzie musiał korzystać z dodatkowych bibliotek x86 i “emulować program x86 na x64”. Spowoduje to ciut wolniejsze w teorii chodzenie programów x86 oraz większe zużycie zasobów komputera. Oczywiście przyjmując, że programy w większości są 32 bitowe a tylko sterowniki są x64 (choć też nie zawsze). Nie ma to sensu i lepiej pozostać na x86, bo x64 nie da zbyt wiele chyba, że korzysta z obróbki filmów/zdjęć/muzyki albo ma inne 64 bitowe ważne oprogramowanie, którego chce użyć.

i to bez pierwszego zdania jest sensowną argumentacją. poza tym zgadzam się co do sterowników, to jednak jest często bolączka Windowsa.

najważniejsza różnica jest w oprogramowaniu, choćby przy kompresji wideo przy użyciu virtualduba w wer 64bit widać znaczną różnicę w czasie i nie potrzeba tam nawet 3GB ramu. więc kolega powinien sprawdzić istnienie sterowników 64bitowych do swojego zestawu, a także przeanalizować oprogramowanie którego używa i do czego komputer wykorzystuje.

Dziękuję za wpisy tutaj i udzielenie rady, ale teraz mam jeszcze większy dylemat. Jeżeli chodzi o wykorzystanie mojego laptopa, to głównie jest to korzystanie z internetu, obróbka zdjęć, czasem filmów i pakiety biurowe. Gier nie używam.

Własciwie, to wypadałoby zamienić 1 GB ramu na 2 GB, żeby w sumie mieć 4 GB i wtedy zainstalować Windows 7 64 bit, jednak na razie tego będę robił. Ale po wpisach skłaniam się jednak do pozostania przy Windows 7 32 bit, bo po prostu stwierdzam, że głównie zysk nastąpiłby ale w przypadku innego wykorzystania laptopa niż obecnie. Czy słusznie?