Zamiana Visty 32bit na Win7 64bit. Czy się opłaca?

Hej :wink:

Pewnie na pytanie z tytułu każdy by odpowiedział, że się opłaca :wink: A mi chodzi o przypadek mojego sprzętu. Mam laptopa (sprzęt z opisu), wiek 2 lata z Vistą 32-bit. Laptop ma 4GB ramu co znaczy, ze od początku jeden leżał odłogiem. Teraz mam okazję zmienic system na Win7, oczywiście 64bit. Laptopa używam (poza przeglądaniem internetu i napisaniem kilku .doc-ów w ciagu roku;) ) do np. AutoCADa i Photoshopa (ale nie jest to zaawansowana obróbka jakichś dużych zdjęć). AutoCAD tez daje radę. Zresztą powoli rozglądam się za nowym sprzętem, a trochę czasu spędzę na pewno z tym. Photoshop już kilkanaście razy krzyczał, że za mało ma ramu, cadowi pewnie też by się przydało trochę.

I tu pytanie o zasadność zmiany systemu. Czy przy siódemce i zaimnstalowanych wersjach 64bit tych programów, i tym dodatkowym GB ramu, będę miał ogólem więcej wolnego ramu niż teraz. Chodzi mi o to czy sam win7 zjada tyle ramu ile moja vista (czy więcej?), oraz czy wersje 64bit tych programów zjadają więcej ramu niz ich 32bitowe odpowiedniki. Zeby nie wyszło, ze po zainstalowaniu siódemki będę w efekcie miał tyle ramu co teraz (bo np windows będzie zajmował go więcej i kazdy program bd zajmował trochę wiecej i róznica się wyrówna). No i czy pod systemem 64bit będzie wszystko lepiej, szybciej chodziło? Mam nadzieję, że jakoś zrozumiale to napisałem:)

Windows będzie pobierał więcej RAMu ale nie będą to jakieś ogromne ilości. Z tego co piszesz (“ostatnio jestem z Visty coraz mniej zadowolony”) i charakterze pracy jaki wykonujesz na laptopie myślę, że opłaca się instalować 64-bitowy system. Skoro zamierzasz kupić nowego laptopa to prawdopodobnie będzie miał on na pokładzie Win7 i będziesz miał już jakieś doświadczenie. Szkoda marnować ten 1GB skoro użycie go to kwestia aktualizacji oprogramowania.

Tak jak nie lubię Windowsa 8, to muszę przyznać, że zużywa on wyraźnie mniej RAM’u niż 7. Do tego jest na razie dostępny za darmo na 3 miesiące. Może warto wypróbować. Po wyłączeniu ModernUI obsługuje się go tak samo jak 7-mkę, jedyna istotna różnica to wstążka w eksploratorze.

@up i prędkość działania :smiley:

sprawdź czy ram nie jest dodany do karty graficznej bo wtedy będziesz musiał wybierać więcej ramu dla kary graficznej czy dla systemu

Jeżeli i tak się rozglądasz za nowym sprzętem to może nie warto inwestować w win7 na tego laptopa i po prostu przeinstaluj system na viste x64 (licencja obejmuje zarówno 32 jak i 64 bity - także będzie to dalej w pełni legalny system). Może i nie będzie tak dobrze jak na 7, ale programy dodatkowy ram dostaną i to za darmo.

Nie jestem pewien czy to działa w ten sposób

Działa bez problemu. Licencje masz na jeden konkretny komputer i daną wersję systemu (Home Premium, Professional itd.) a nie na architekturę.