Zamiana Visty na XP... co i jak?

Witam,

planuję zamienić moją Vistę na Windowsa XP tyle problem jest taki, że na drugim dysku mam zainstalowane Ubuntu. I nie wiem czy się wszystko (GRUB loader) nie spieprzy… żeby nie było tak, że żadnego systemu nie odpalę.

Jak wygląda sprawa z zamianą Visty na XP gdy na drugim dysku jest Ubuntu?

Owszem, gdy zainstalujesz XP GRUB zostanie wywalony (XP zainstaluje swój bootloader), więc po instalacji odpalisz tylko XP. Instrukcje naprawy GRUB-a znajdziesz w Googlach bez problemów.

Osobiście uważam, że z instalacją XP jest tyle utrudnień (jeśli masz dysk SATA trzeba integrować sterowniki itp.) to lepiej dać sobie z nim spokój i zostać na Viście, która nie jest taka zła. No chyba, że masz jakiś program, który działa wyłącznie na XP i nie ma siły, by odpalić go na Viście (chociaż wtedy można użyć wirtualnej maszyny).

Nie? A jaka jest? Vista to najgorszy system zaraz po Win 98.

Co do instalacji XP - jeżeli jest taka opcja w BIOSie to najczęściej wystarczy po prostu ją zmienić. Mam tutaj na mysli tryb działanie dysku - wspomniany problem z SATĄ. Sam na laptopie przechodziłem z tego bullshitu jakim jest Vista na XP i obyło się bez jakichkolwiek komplikacji. Wystarczyła zmiana jednego ustawienia w BIOSie.

No to trafiłeś na dobry BIOS, bo w dużej części laptopów BIOS jest tak “niedorozwinięty”, że szkoda gadać (np. w moim mogę zobaczyć czas, ustawić hasło, zmienić kolejność bootowania… i to chyba wszystko :stuck_out_tongue: )

Jak ja kocham takie gadanie bez żadnych argumentów. :stuck_out_tongue:

Właśnie zaznałeś wyższość Lenovo nad Toshibą.

Miałem Vistę i nie mam zamiaru tłumaczyć Ci, dlaczego przeszedłem na stary XP. MS wie jaka jest Vista, Ty nie musisz.

Już pomijam fakt, iż Twoje wypowiedzi są nie na temat. Temat tego wątku nie brzmi “Jaki jest Twoim zdaniem najlepszy system operacyjny i dlaczego właśnie Windows Vista?” tylko jak przejść z Visty na XP…

Pudło. :slight_smile: SATA śmiga bez problemu.

Jednak Gorgoroth ma rację co do systemu. XP jest o niebo lepszy od Visty. A kiedyś mnie tak do niej ciągnęły… Takie fajne efekty itp. Mi się w Viście znudziła skórka… tylko kilka nudnych kolorów, a nic fajnego nie mogę “wymieszać/mixować”.

XP potrzebuje do Webserva, który nie działa na Viście. Nie znalazłem nigdzie odpowiedzi, próbowałem webserva włączyć jakiś rok temu i nie pamiętam dobrze, ale było coś z Apache i bodajże MySQL.

Temat rozwiązany. Musiałem drugi dysk odłączyć, żeby XP się zainstalował bo wyskakiwała informacja, że nie ma odpowiedniej partycji dla Windows XP. Po instalacji dysk podłączony i wszystko śmiga.

Pozdrawiam,

emajer5

Z tego co czytałem SATA działa kiedy instalujemy XP SP3, ale nie wiem czy to prawda. Jaki XP instalowałeś?

Wasz wybór. Mi nic do tego.

Tylko, że mi ta funkcja przełączenia SATA w tryb kompatybilności nie jest potrzebna, bo ja do XP nie wracam. :stuck_out_tongue:

Dlatego masz Toshibę z której zapewne jesteś zadowolony :wink: Niestety są też ludzie, którym potrzebna jest taka opcja.

Zainstalowałem XP SP2… dopiero pobieram SP3. ;]

No to ładnie. U mnie XP chodzi tylko w trybie IDE.

Ważne, że działa :))

Haha! :smiley: Ile ci płacą za bycie fanboyem tego systemu? Ten system to naprawdę porażka, nie porywaj się z motyką na słońce-vista ma znacznie więcej przeciwników niż zwolenników i nic już tego nie zmieni. Argumentów mógłbym przytoczyć wiele, ale to nie ma sensu-nic cie nie przekona fanboyu. Niedługo premiera 7, nie rozumiem po co tak bronisz tego systemu. Założę się, iż po premierze 7 słuch o viście zaginie ;]

Na tą chwilę najlepszym OS-em Microsoftu jest Windows XP x64 SP2. Zwykły XP x86 i Vista x64/x86 dość mocno odstają. Win 7 hmm mam nadzieję że w grach będzie wypadać tak jak XP x64 a nie jak Vista. I nie muwię tego że nie lubię Visty ba uwielbiam Vistę ale dla mnie priorytetem jest jak największa liczna FPS-ów a pod Vista nawet GTA SA miejscami rwie w 1680x na HD4870.

Szkoda tylko, że 64-bitowy XP nie jest po Polsku. A nawet gdyby był to skąd wziąć sterowniki pod taki system?

Jeśli chodzi o płacenie to 0 zł. Poza tym nie uważam się za fanboya, tylko mam własne zdanie. Osobiście uważam Vistę za dobry system i koniec.

Jeśli byłyby sensowne, to wtedy mógłbyś mnie przekonać (ale np. argument o zużyciu ilości RAM-u jest dla mnie nic nie wart).

Ponieważ uważam, że jest dobry.

Wygląda na to, że lubię być w mniejszości. :slight_smile:

Co do sterowników to niby coś tam jest. Polska nakładka by się przydała, chociaż lepiej gdyby została wydana przez Microsoft.

Moim zdaniem Microsoft powinien się zająć i rozwinąć trochę ten Win XP x64. Wydanie wersji w wielu językach byłoby już dobrym postępem.

A na pewno zarobiłby więcej na systemie Windows XP x64 niż na Windowsie Vista. Ogólnie Vista jest nawet często używanym systemem, jednak użytkowników XPka jest więcej. Wydaje mi się, że gdyby nie firmy to ilość użytkowników Visty spadłaby o połowę. Ponieważ najczęściej to w firmach aktualizują systemy i na każdy komputer instalują jednakowy system, w tym przypadku jest to Vista. Jednak wiele dobrych, myślących szefów daje bezbłędny system XP. ;]

A co to za problem obsługiwać system ENG ? Większość producentów wydało drivery dla XP x64 i ja nie miałem problemów z odnalezieniem odpowiednich ale zawsze znajdą się osoby które będą sprawiedź problemy.

Nie tylko Pablo jest osobą, która lubi być w mniejszości.

Osobiście nic nie mam do Visty, chodzi dobrze, nie rzuca mi bluescreenami (na dwa lata korzystania bez formata z wersji recovery 1 RAZ wyskoczył bluescreen ale to wina źle zainstalowanego oprogramowania…)

Racja - na stacjonarnych nadal mam XP - są to słabsze maszynki. Jednak laptop jest na tyle mocny by ciągnąć Vistę.

Dla fanów Sevena - na PC z podpisu po zainstalowaniu 7 wyskoczyły 4 bluescreeny w ciągu 30minut - dłużej tego systemu na dysku nie było :lol:, na Vista/XP ani jednego!

Co do Win 7 - była to jakaś beta? Wersje RC zbierają dość pozytywne opinie mimo, że działają na “niedopasowanych” sterownikach z Visty.

Sam miałem niewielką styczność z Siódemką, ale mimo tego czekam na nią z zapartym tchem :]

Bety nie miałem, działo się tak na RC :stuck_out_tongue: