Zamieniać HD3850 na HD4870?

(system) #1

Witam

Zastanawiam się czy warto zmienić karte graficzną z Radeona HD3850 na HD4870?

Jest duży skok wydajności?

Aktualnie mam :

E8400@3,5GHz

3x1GB GoodramPro 900@960MHz (było 4x1GB ale jedna kość nawaliła i będzie do wymiany).

Foxconn P35A-S

Asus HD3850 512MB Super Cooler

Drugie pytanie ile watów pobiera max HD4870, HD4850 i HD4870X2.

Do sprzętu jak wyżej mam zasiłke corsair hxeu 620W, a w budzie jeszcze 3 HDD na SATA2, 2xDVDRW, łącznie 6 wentyli 120mm, tuner tv winfast, karte WiFi na PCI i zastanawiam się jeszcze nad kupnem jeszcze jednego dysku (prawdopodobnie 640GB sata2) oraz karty muzycznej z serii XFi (fatality, platinium albo elite pro).

Biorąc pod uwage powyższą potencjalną rozbudowe kompa (karta dźwiękowa i dodatkowy dysk) i zapas na OC (procek do ok 3,7-3,8 GHz, RAM do nieco ponad 1GHz), na którą karte graficzną ta zasiłka wystarczy tak na 100%?

(Apollo369) #2

zasilacz masz dobry, spokojnie powinien udzwignac HD4870

(system) #3

HD4870 to tak się właśnie domyślałem, że mimo "wypchanej" budy po brzegi i tak wystarczy zasiłki, ale na 4870X2 to już chyba braknie?

Gdzieś widziałem że max tak grafa może pobierać nawet ponad 400W.... nie wiem czy to prawda..

Warto HD3850 -> HD 4870?

ten radeon co mam teraz jest cichy, a podejrzewam ze hd4870 do najcichszych nie należy... i do chłodnych też raczej nie...

temperatura w obudowie napewno o pare stopni by mi się podniosła mimo dobrej wentylacji.

(Szymoneks12) #4

HD 4870 jest cichy raczej 3850 głośniejszy!

(system) #5

Akurat ten co ja mam jest cichy, PCta składałem między innymi pod kątem ciszy jakiś czas temu i wybrałem HD3850 od Asusa wersja oznaczona jako super cooler. Wentyl jest cichy i skuteczny, max temperatura po paru godzinach grania to chyba cos ok 65 stopni, więc jak na grafe to calkiem dobrze na standardowym chłodzeniu.

HD4870 jest o wiele cieplejszy... ale wydajność pewnie spor wyższa.

(Ozi2004) #6

Ja posiadam hd4870 od Palita, i co jak co ale suszarką to go spokojnie można nazwać :slight_smile: widocznie to cena temperatur które wynoszą 50 stopni w spoczynku, a po graniu coś koło 65 stopni jak nie mniej :))

edit.

Chyba że ewentualnie kupisz sobie tego radka i sam zamontujesz mu jakieś 2 duże wentyle (po 120 bodajże), czytałem na jakimś forum (może i na tym, nie wiem :slight_smile: ) o takim przerobieniu karty, jest wtedy cicha i dosyć chłodna (jakieś -5 stopni w porównaniu do mojej) :slight_smile:

(Adalbert) #7

"ale na 4870X2 to już chyba braknie?"

Nie ma szans by zabrakło... Na bardzo prądożernym zestawie z hd4870x2 zestaw pobiera niecałe 600W, a ten Twój Corsair udźwignie bez szemrania 700W.

privand , jeżeli masz kasę, to bierz najtańszego hd4870 i dokupuj Accelero s1 rev.2 + cichy wentyl 120 (np. Acutake) chociaż jak masz tak dobrze wentylowaną obudowę, to może starczy na pasywnym jechać? Ewentualnie kup z autorskim chłodzeniem, ale tutaj takiej pewności ciszy już nie będziesz miał, a przynajmniej nie znam takiej pewnej karty.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4400 - przejrzyj gierki które Cię interesują

http://pclab.pl/art32994-6.html - patrz na gierki

Porównaj do hd3870, a tutaj http://pclab.pl/art29726-7.html masz porównanie hd3870 do 3850 (patrz na gierki).

Czy warto? Jak masz niedosyt w gierkach w które teraz pykasz i masz kasę to oczywiście, bo hd4870 umożliwi Ci grę na zdecydowanie wyższych ustawieniach.

(Blotny) #8

Tak, ten Radeon złą kartą nie jest, ale są lepsze, takie Hd4870, więc jak masz kasę to możesz kupić, choć ta karta nie ma tak dobrego stsunku ceny do wydajności, jak 4850. Po za tym, jak chcesz ciche chłodzenie, a się nie boisz, to możesz zamontować takie od procesora. Tylko to już jest trochę ryzyka.