Zamiennik akumulatora do APC Smart UPS SC 620

Tak jak w temacie, poszukuję zamiennika akumulatora do tego UPS. Znalazłem:

  1. http://www.ekocell.pl/?57,rbc4
    oraz:
  2. https://swiatbaterii.pl/akumulatory-agm/1592-akumulator-agm-green-cell-12v-14ah.html?search_query=APC+Smart+UPS+SC+620+SC620I&results=2#productTabAnchor

Wiążę się z takim pytaniem: który będzie lepszy? Ten tańszy ma 14Ah a ten droższy 12. Czy to jakaś różnica dla mnie?

Jeszcze znalazłem odpowiednik ad.2:

  1. https://swiatbaterii.pl/akumulatory-agm/1591-akumulator-agm-green-cell-12v-12ah.html?search_query=APC+Smart+UPS+SC+620+SC620I&results=2

który ma 12Ah.

Co wybrać?

A jaki był oryginalnie?

Taki:

http://www.apc.com/shop/iq/en/products/APC-Replacement-Battery-Cartridge-4/P-RBC4

Z tego co widzę, te zamienniki mają po prostu pasujące gabaryty. Tak niewielka różnica w pojemności nie powinna zrobić na nim wrażenia, nie wiem jak z jakością bo z tymi konkretnymi modelami nie miałem do czynienia. Cenowo też wyglądają w porządku, więc podejrzewam, że którego byś nie wziął, nie będzie różnicy. A skoro tak, to lepiej wziąć pojemniejszy :wink:

I takiej odpowiedzi oczekiwałem :slight_smile: Dziękuję!

I tak masz łatwiej, bo pojedynczy akumulator. W moim UPSie miałem 3 takie i niestety jeden z nich odmówił współpracy (pojemność poniżej 1%) więc całość trzymała kilkanaście sekund. Musiałem wymienić na identyczny jak pozostałe - a to i tak było z pewnym machnięciem na prawidłową procedurę, bo powinienem wymienić na 3 nowe żeby zachować identyczne parametry.

ja swój oryginalny akumulator doprowadziłem do stanu takiego, że po prostu nie chciał się już w ogóle włączyć :slight_smile:

Z ciekawości - po wymianie jednego akumulatora u Ciebie wszystko działało?

Tak, chociaż rozruch był dla mnie traumatyczny :smiley:

Włączam. Zapiszczało. Cisza, martwy. Myślę - przytrzymałem za krótko. Przycisnąłem. Zapiszczało. Cisza. Trzymam, trzymam, trzymam. Zapiszczało. Cisza. I nagle ruszyło wszystko :slight_smile: Włączyły się wentylatory i ruszyło ładowanie. Za chwilę ładowanie się zakończyło i tyle :slight_smile: UPS “jak nowy” :wink: A już się bałem, że coś jeszcze padło oprócz akumulatora.

Oczywiście zanim podłączyłem całość, wszystkie 3 akumulatory naładowałem na full ładowarką modelarską z kontrolą napięcia itd. Więc stan naładowania każdego to było 100%.

Niezła historia :slight_smile: Zobaczymy jak będzie u mnie - dam znać!

Dzisiaj dostałem przesyłkę z akumulatorem. Zamontowałem, podłączyłem, wszystko działa. Na razie wydaje się, że jest ok. Prawdziwe efekty zobaczymy pewnie dopiero za 2 - 3 lata, jeśli akumulator dożyje. Teoretycznie powinien działać przez 5 lat. Ale co się naużerałem z wymianą, a konkretnie z wymontowaniem starego akumulatora, to moje :slight_smile: Stary akumulator napęczniał i był miejscami popękany. Na szczęście żaden płyn nigdzie nie wyciekał.

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Ten pi*przony “piszczyk”, czyli taki przeraźliwy dźwięk przypominający piszczenie w momencie, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu i gdy akumulator zaczyna podtrzymywać pracę komputera. Strasznie mnie on zawsze irytował i chciałbym go wymontować. Niestety nie mam bladego pojęcia, gdzie on się znajduje. To musi być jakiś głośniczek, czy coś podobnego. Ale nigdzie w obudowie nie znalazłem czegoś takiego.

Odłącz zasilanie i słuchaj gdzie piszczy. Najczęściej jest wkomponowany w płytkę drukowaną elektroniki, wygląda to tak:
http://www.fieldlines.com/index.php?action=dlattach;topic=144962.0;attach=2084;image

Powinno pomóc zaklejenie dziurki taśmą izolacyjną (dalej będzie wył ale ciszej).

Dzięki! Spróbuję zająć się tym przez weekend :slight_smile: