Zamiennik dla żarówek Hue Philips

Dzień dobry.
Kupiłem zestaw startowy Hue Philips 3 żarówkami oraz 2 lampki. Pytanie czy można wykorzystać inne inteligentne żarówki np z konkurencyjnych systemów ? Wiadomo chodzi o cenę. Jakie marki wchodziłyby w grę. Dziękuję za odpowiedz.

To te żarówki z DRM?

Bladego pojęcia nie mam, to ja się pytam :wink:

Jeżeli chodzi o system Philips Hue to wpakowałeś się w koszta, co nie zmienia faktu, że to bardzo dobry system smart oświetlenia.
Jak wywnioskowałem chodzi Ci o integrację systemu Philips Hue z innym systemem bardziej budżetowego smart oświetlenia.
Odpowiedź brzmi nie można i można.
Nie można z oficjalnych apek do Philips Hue, ale ogólnie się da.

Za “centrum sterowania” wystarczy, że użyjesz Domoticz lub OpenHub (https://www.openhab.org/) przy tym drugim, aby coś wyrzeźbić trzeba trochę dokumentacji poczytać (https://www.openhab.org/addons/bindings/hue/#philips-hue-binding), ale ogólnie działa świetnie i można obsługiwać przez przeglądarkę jak i przez aplikację, a także Asystenta Google. Możesz dokupić sobie żarówki od Xiaomi, też integrują się ładnie z tym systemem (tylko trzeba zaznaczyć opcję sterowania przez LAN, więc nie trzeba żadnego mostka, bo wystarczy router WiFi)
Ogólnie rzecz biorąc jest taniej, ale trzeba trochę czasu zainwestować w zrobienie konfigów (zazwyczaj wystarczy jedna linia z IP/nazwą użytkownika do podstawowej funkcjonalności), potem tylko się korzysta. :slight_smile:

Czyli mogę kupić troje tańsza żarówkę Xiaomi, wkręcić nad kibelek i ustawić czujnik ruchu i zadziała ona z systemem ? Czy mogę się do Ciebie zwrócić gdy coś “nie zagra” .? Tak koszty są , to co kupiłem udało się wyrwać w promocji całkiem konkurencyjnej cenie . Ale fakt chciało by się kupić 4/5 żarówek jeszcze trochę taniej. No i świetnie to wygląda.

Czy taka żarówka zagra z Hue ?


Przykładowa inteligentna żarówka

Tak, będzie działać. Zrozum tylko istotę integracji. Integratorem będzie Domoticz lub OpenHub, który będzie miał tak zwane wyzwalacze “triggery”, po spełnieniu których będzie wysyłał polecenie do konkretniej żarówki, co robić, więc któraś z wyżej wymienionych aplikacji będzie musiała być cały czas uruchomiona i w sieci domowej.
Upewnij się tylko, że wszystkie urządzenia, które zamierzasz użyć np. czujnik ruchu jest w pełni obsługiwany też przez te aplikacje. Wszystko jest w dość szczegółowej dokumentacji. Będą to nadal osobne systemy, ale o wspólnym mianowniku w postaci aplikacji Domoticz lub OpenHub.

Jak zamierzasz zwrócić się o pomoc skoro system będzie działać u Ciebie.
Nikt Ci na tacy niestety nie poda.
Ja Cię tylko nakierowałem na potencjalne rozwiązanie problemu i mogę, co najwyżej jak znajdę czas pomóc nieco w zrozumieniu pewnych aspektów z dokumentacji, choć sam szukałem po omacku w sieci. Dużo jest w samym Youtube i dokumentacji OpenHuba ( https://www.openhab.org/docs/ )
Nie posiadam Philips Hue tylko rozwiązania od Xiaomi, więc mogę wypowiedzieć się tylko na podstawie dokumentacji darmowego oprogramowania i konfiguracji innych osób, które opublikowały, co i jak na YT.
Sam dużo szukałem w sieci na ten temat, aby jako tako u siebie to skonfigurować.
Z lampkami nie było problemu, bo musiałem tylko IP podać i przestawić tryb w nich w oficjalnej aplikacji, aby przyjmowały polecenia po WiFi. Więcej zabawy jest z czynnościami i wygląda to trochę odmiennie dla różnych systemów, trzeba wtedy wczytać się w dokumentację i samemu kombinować.
Wszystko wygląda na skomplikowane, ale jest w rezultacie logiczne i proste.
Wszystko jest podzielone na:
rules - reguły
triggers - wyzwalacze
bindings - czyli, co z czym ma być sprzężone

Część rzeczy też jest prekonfigurowanych w postaci dodatków.

Przykład masz np. tutaj:


Weź na początek pobaw się z tym, co masz. Czyli spróbuj uruchomić np. OpenHub i skonfiguruj żarówki, które już masz i zobacz jak to działa. Porób trochę reguł i wyzwalaczy np. na podstawie czasu, czy uruchomienia/wyłączenia innego urządzenia.
Możesz sobie to sprawdzić, zanim dokonasz zakupu. Z drugim systemem od Xiaomi będzie w sposób analogiczny podobnie tylko nie trzeba będzie parować.
Dodajesz żarówkę do sieci WiFi, zaznaczasz zezwolenie na polecenia spoza MiHome.
Oczywiście dużo urządzeń samo wykrywa i generuje podstawowe konfigi. Miałem tak np. z ampliturnerem Yamahy, telewizorem. Nie ma róży bez kolców i czasami nawet automatycznie wygenerowane trzeba poprawić. Przykładowo włączanie amplitunera powodowało włączanie się strefy 2 tylko, a nie całości, ale ponieważ wcześniej grzebałem przy sterowaniu poprzez web to wiedziałem jakie polecenie powinno być. (zamist ZONE_2 to MAIN_ZONE). Teraz jest dużo lepiej w obecnej wersji OpenHub, bo samemu proponuje obsługiwane akcje przez urządzenia.

Na początku możesz jedynie mieć problem w zrozumieniu jak buduje się interfejs według siebie. Tam można tworzyć własne przyciski, suwaki, sceny, grupy itp. rzeczy.

Dziękuję za poświęcony czas. Dziś dokupiłem kolejną żarówkę i dwa czujniki zbliżeniowe. Na razie wszystko oryginalne w dobrych cenach. Może nie będzie trzeba kombinować i wszystko oryginalne bedzie. W kuchni mam halogeny i kilka się przepaliło. Kupię jedną tanią mądra halogenów Ikea i Xiaomi i metoda prób i błędów sprawdzę czy to pojdzie z miejsca czy będą " gadać". Nasz internet niestety słabo ma opisane co z czym. Jak już zbuduje swoją sieć świetlna tonopisze co i jak.

1 polubienie

No u nas słabo z opisem czy dostępnością produktów… Swojego czasu zainteresowałem się produktami od TP-Link i tam też ubogo. Nie ma apki w języku polskim… i produkty na Europe marne w stosunku do tego co mają w USA.

Wyczailem żarówki Innr. Czy ktoś w praktyce je ma i może się wypowiedzieć jak wygląda integracja z Hue.

Uwaga: To nie jest reklama. :o)

Pozwolę sobie troszkę uzupełnić informacje od kolegi Domker:
na stronie http://smarticz.pl/ można pobrać “gotowy do użycia” obraz systemu Domoticz, zintegrowany już z wieloma potrzebnymi dodatkami, pozwalającymi na sterowanie różnymi urządzeniami. Obraz przygotowany jest na “malinkę” i przez Autorów nazwany właśnie Smarticz. Myślę, że warto zapoznać się ze Smarticz-em (oczywiście na spokojnie i ze zrozumieniem :smiley:) bo to tzw. “kawał dobrej roboty”. Bardzo pomocne jest też forum.

Może wypróbuj system Mi-Light. Mają tam dosyć sporo żarówek, opraw, czy nawet halogenów.

Pozwolę sobie odkopać, bo też właśnie sie zastanawiam nad dokupieniem tanszych zamiennikow i widziałem na stronie philipsa wzmiankę o innr, ale są jeszcze tańsze typu yeelight i ciekawi mnie, czy działają normalnie z mostkiem philipsa. Teoretycznie powinna wystarczyc obsluga protokolu zigbee. Sam dokładałem do systemu smart żarowki z aldika. Wystarczylo podłączyć je dosc blisko mostka i klikac parę-parenascie razy wlacznikiem, żeby je zresetować i można juz je połączyć w apce philipsa.

Dzień dobry
Mam telewizor Phillips z ambilight. Chialbym dokupić mostek HUE. Niestety z powodu cen żarówek sterowanych mostkiem HUE (a pośrednio telewizorem) jest jak dla mnie zbyt duży. Znalazłem zamienniki na aliexpress za około 60 zl (jest to kolorowa żarówka z gwintem E14, są też z GU10, nazwa Owyean). Sprzedawca napisał, że żarówki są zgodne z HUE, ale nie obsługują na chwilę obecną ambilight. Cytat “Ta żarówka nie działa z „Funkcja rozrywki / telewizor z funkcją Ambilight” Jesteśmy w trakcie opracowywania”.
Czy znacie inne zamienniki lub metody na wykorzystanie zamienników z ambilight w telewizorze?