Zamulający napęd CD/DVD

Mam na komputerze win xp pro sp2 i win vista business, i problem występuje tylko na pierwszym systemie. Polega on na tym, że odczytywanie danych z płyty CD/DVD (niezależnie czy z danymi, czy film, itd) sprawia, że użycie procesora wzrasta do 50%-60%, a cały komp muli jakby to był P100, a nie P4 3 GHz. Przerywają nawet dźwięki komunikatów windowsowych, nie mówiąc już o odtwarzaniu muzyki w winampie, kursor myszy chodzi skokowo, a operacja kopiowania z płyty trwa kilkakrotnie dłużej niż normalnie. Filmów z DVD już w ogóle nie da się normalnie oglądać - przerywający obraz, dźwięk itp. Co dziwne, ok. 11 grudnia wszystko działało zupełnie normalnie, a już 13 grudnia napęd mulił w opisany sposób - nie przypominam sobie, bym cokolwiek instalował, na 100% nie dokonywałem żadnych zmian w sprzęcie. Próba reinstalacji sterowników nic nie dała, a nowszych do swojego napędu nie znalazłem.

Konfiguracja kompa:

Procek: Pentium 4 HT 3.06 GHz

1024 MB RAM

Grafika: ATI Radeon X1300 256 MB

Dźwięk: Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio

Napęd: HL-DT-ST DVDRRW GCA-4166B

Sprawdż w jakim trybie pracuje napęd,musisz się dostać do System->Menadzer urządzeń->Sprzęt->Napędy CD/DVD->właściwości,jeśli napęd nie pracuje w trybie Ultra DMA to tu jest przyczyna problemu

Dzięki, ale nie mam jak tego sprawdzić… po wejściu w Device Manager, klikam prawym na DVD/CD-ROM Drives, biorę Properties i pojawia mi się puste okienko; natomiast gdy otwieram właściwości samego napędu, pojawia mi się okno z sześcioma zakładkami: General, Properties, na której jest tylko głośność CD-Audio i Digital CD Playback, DVD Regions, Volumes, Driver i Details. Nigdzie nie ma informacji o UDMA. Gdzie mogę to znaleźć i jak to włączyć?

Miałem taki sam problem…przegranie 100MB z dysku CD na twardy zajmowało 45min! !!

To nie może być tasiemka, bo pod Vistą na tym samym kompie napęd działa idealnie.