Zaniżona prędkość proca

(Wladek1712) #1

Witam.Mam Athlona 64 x2 3800+.Miałem go delikatnie podkręconego do częstotliwości 2200mhz(2000mhz standardowo).

I właśnie dzisiaj gdy spojrzałem we właściwości systemu zauważyłem że XP pokazuje że mój proc pracuje z prędkością 1100mhz.

Odpaliłem BIOS i wszystkie ustawienia są ok.Włączyłem CPU-Z i okazało się że mnożnik niby jest ustawiony na x5 jednak w biosie wszystko jest dobrze(mnożnik x10)Co mogło się stać??

(adam749) #2

sprawdź czy w BIOS'ie masz włączoną funkcje cool'n'quiet , znajdziesz ją w Power Management Setup. Jak masz to wyłącz i wtedy sprawdź częstotliwość.

(Łukasz14) #3

wladek1712 , procesor gdy nie jest za bardzo obciążony to zmienia mnożnik na niższy w Twoim przypadku z x10 na x5. Odpal jakąś gierke zminimalizuj okienko i zobacz w CPU-Z czy jest mnożnik x10 :slight_smile:

(Darth ReX) #4

Do o/c zaleca się wyłączenie tego. Pewnie nie zauważyłeś, ale przed o/c działo się to samo.

(Wladek1712) #5

Hmm teraz normalnie bez obciążenia proc ma normalną częstotliwość.(nie wyłączałem cool'n'quiet)

(Łukasz14) #6

wladek1712 , to nie zależy też od obciążenia... Jeśli komputer będzie potrzebował większej prędkości procka to ustawi sobie sam odpowiednią, oczywiście w zależności od mnożnika Twojego procka :slight_smile: (zawsze jest to połowę mniejsze lub równe mnożnikowi ustawionemu w biosie)

(Mateusz 931) #7

Dlaczego ?

Ja mam podkręconego procka i funkcja obniżania mnożnika jest włączona.

(Darth ReX) #8

Ja napisałem tylko, że zaleca się, nie mówiłem, że trzeba... Szczerze to ja sam nie rozumiem, po co to wyłączać, skoro to nie ma wpływu na stabilność/wydajność kompa.

(adam749) #9

Może się dlatego to włącza żeby miał mniejszą temperature jak jest w bezczynności.

(Darth ReX) #10

Tego sie nie WłąCZA, to się WYłąCZA. 99% płyt głównych ma to włączone na starcie

(system) #11

Kiedyś firma ASUS opracowała system overcolckowski i on jest prawdopodobnie problemem. Najlepiej Wymień płyte na Gigabyte.

(Gen Salvador) #12

wladek1712 , nie smutaj sie, w grach mnożnik będzie wskakiwał na 10x, a kiedy nie obciążasz procesora po prostu zmniejsza sie zużycie energii i przyjaźniejszych temperatur

lol

(Darth ReX) #13

Nie opowiadaj głupot