Zaniżona prędkość proca

Witam.Mam Athlona 64 x2 3800+.Miałem go delikatnie podkręconego do częstotliwości 2200mhz(2000mhz standardowo).

I właśnie dzisiaj gdy spojrzałem we właściwości systemu zauważyłem że XP pokazuje że mój proc pracuje z prędkością 1100mhz.

Odpaliłem BIOS i wszystkie ustawienia są ok.Włączyłem CPU-Z i okazało się że mnożnik niby jest ustawiony na x5 jednak w biosie wszystko jest dobrze(mnożnik x10)Co mogło się stać??

sprawdź czy w BIOS’ie masz włączoną funkcje cool’n’quiet , znajdziesz ją w Power Management Setup. Jak masz to wyłącz i wtedy sprawdź częstotliwość.

wladek1712 , procesor gdy nie jest za bardzo obciążony to zmienia mnożnik na niższy w Twoim przypadku z x10 na x5. Odpal jakąś gierke zminimalizuj okienko i zobacz w CPU-Z czy jest mnożnik x10 :slight_smile:

Do o/c zaleca się wyłączenie tego. Pewnie nie zauważyłeś, ale przed o/c działo się to samo.

Hmm teraz normalnie bez obciążenia proc ma normalną częstotliwość.(nie wyłączałem cool’n’quiet)

wladek1712 , to nie zależy też od obciążenia… Jeśli komputer będzie potrzebował większej prędkości procka to ustawi sobie sam odpowiednią, oczywiście w zależności od mnożnika Twojego procka :slight_smile: (zawsze jest to połowę mniejsze lub równe mnożnikowi ustawionemu w biosie)

Dlaczego ?

Ja mam podkręconego procka i funkcja obniżania mnożnika jest włączona.

Ja napisałem tylko, że zaleca się, nie mówiłem, że trzeba… Szczerze to ja sam nie rozumiem, po co to wyłączać, skoro to nie ma wpływu na stabilność/wydajność kompa.

Może się dlatego to włącza żeby miał mniejszą temperature jak jest w bezczynności.

Tego sie nie WłąCZA, to się WYłąCZA. 99% płyt głównych ma to włączone na starcie

Kiedyś firma ASUS opracowała system overcolckowski i on jest prawdopodobnie problemem. Najlepiej Wymień płyte na Gigabyte.

wladek1712 , nie smutaj sie, w grach mnożnik będzie wskakiwał na 10x, a kiedy nie obciążasz procesora po prostu zmniejsza sie zużycie energii i przyjaźniejszych temperatur

lol

Nie opowiadaj głupot