Zaniżona szybkość internetu D-Link DWR-116

Witam,

Zakupiłem internet w cyfrowym polsacie, gdzie miał być internet do 120mb/s. Router jaki był dołączony w zestawie to D-Link DWR-116. Testując prędkość na różnych stronkach zawsze wychodzi ona granicy 30mb/s. Jako, że jest to dość spora różnica to chciałbym się zapytać co może powodować taki spadek prędkości, czy to wina komputera, routera, a może cyfrowego polsatu. Router jest podłączony do komputera kablem, ale niestety nie widzę, żadnych napisów, żeby stwierdzić, czy jest to kabel z tych “lepszych”.

Płyta główna jaką posiadam to MSI 760GM-P21 (FX), karta sieciowa to Realtek PCIe FE Family Controller o ile się nie mylę :slight_smile: Czy jest ktoś w stanie mi pomóc i stwierdzić, czy to wina routera i np złych ustawień i można jakoś podwyższyć prędkość, czy po prostu tak już będzie i nic nie da się z tym zrobić. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc :slight_smile:

Rozumiem, że chodzi Ci o LTE? Te 120Mb/s to raczej w teorii, w praktyce jak wyciagniesz 40Mb/s to będzie dobrze.

Problem leży w routerze i sposobie podłączenia z komputerem. Router co prawda może pracować z szybkością do 300 Mb ale po WIFI, po kablu tylko do 100 Mb bo takie ma porty LAN. Powinien mieć porty 1 Gb.

Miałem taki sam przypadek choć u innego operatora. Przy szybkości łącza 120 Mb osiągałem po kablu do 50 Mb. Po wymianie routera na 1 Gb osiągam ok. 115 Mb.

Może też to być nieodpowiedni kabel. Do połączeń powyżej 100 Mb potrzebny jest kabel 8 żyłowy, wykorzystujący wszystkie 4 pary przewodów, a do niektórych urządzeń dodawany jest 4 żyłowy, 2 parowy.

Z tego co patrzyłem to na wifi prędkość jest podobna, a router stoi zaraz koło komputera, karta sieciowa ma 2 anteny, więc prędkość powinna być wysoka. Szkoda, że nie jest chociaż 60-80mb/s. Dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

Jeśli korzystasz z LTE to w praktyce licz na 40Mb/s maksymalnie. Wszystko zależy od zasięgu, obciążenia sieci i ograniczeń operatora. W umowie masz do 120Mb/s, więc reklamować tego nie możesz.

Tak, chodzi o LTE. Jeżeli mam taki pakiet, że po wykorzystaniu 25GB prędkość spada do 20mb/s to spadnie ona proporcojnalnie do tego co teraz mam? Chodzi mi o to, że jeżeli teraz ma być 120mb/s, a jest 30mb/s to po spadku do 20mb/s będzie… 1mb/s w rzeczywistości?

Tego nie wiem, ale podejrzewam że w ramach rekompensaty będziesz miał tyle samo co przy limicie.