Zapamiętywanie pozycji okien

Wie ktoś jak zmusić widows żeby zapamiętywał pozycje określonych okien. Nie chodzi mi o to żeby zapamiętywał ostatnią pozycje okna ale żeby otwierał okna w określonym rozmiarze x,y i określonej pozycji x,y i w razie zmiany tych wymiarow podczas pracy wracał do domyślnych przy kolejnym uruchomieniu okna.

Czy do się to gdzie w rejestrze ustawić dla konkretnych programów?

a nie lepiej maksymalizuj i zostanie tak na maksa

Ja po prostu uwtawiam rozmiar, jaki mi odpowiada, zamykam i przy ponownym otwarciu mam taki jaki sobie ustawiłem. Z pozycją jest tak samo.

@ master_zonk6

Nie

@ argon

Dobra, ale jak przy ponowonym otwarciu znow zmienisz roziar powiedzmy przez przypadek to jak ponownie odpalisz to rozmiar znow sie zmieni, a mnie chodzi o to zeby sie zawsze uruchamial w okreslonej pozycji z okreslonym rozmiarem

Nie ma takiego sposobu. Ale czy to jest taki problem? Jak zmienisz przez przypadek to popraw i już:) Chociaż jest sposób… “twardy reset” wtedy nie zapisze zmian i będzie tak jak chcesz:) Ale to by była głupota. czesto trzeba dostosować okno do swoich potrzeb na określony czas. Czy nie zdarzylo Ci sie specjalnie przesunąc okno bo Ci przeszkadza?

No własnie chodzi o to, że zdarza mi sie przesunąć okna, ale chciałbym żeby potem wracało do swojej (ustalonej przeze mnie) pozycji. Nie chodzi mi o to zeby wszystkie okna tak byly ustawione ale jest np opera ktorej uzywam w trybie pomniejszonym (nie na caly ekran) i po bokach i z gory mam jeszcze miejsce na rzad ikon a u dolu jest przyklejona do paska i tej pozycji raczej nie zmieniam jak mam za male okno to maksymalizuje i po klopocie. Niestety jak mi sie czasem mysza o kant zawadzi i okno sie przesunie to sie musze meczyc zeby do pierwotnego stanu powrocilo. Gdyby dalo sie w rejestrze jakies parametry ustawic to byloby super, ale nic mi niestety o tym nie wiadomo. Wiem ze niektore programy maja taka funkcje, ze sie okna ich pojawiaja w okreslonym miejscu ale to jest chyba w samym programie zaimplementowane.

Może ktos jeszcze wpadnie na jakis pomysl.

Jest to mozliwe, ale muisz troche pomanewrowac.

Ustaw okienka i ikonki jaki Ci sie podoba, teraz wejdz do klucza (te ustawienia zapisane sa wlasnie tu) HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Streams\Desktop

a najlepiej to caly klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Streams

Wyeksportuj go i zapisz do pliku.reg. Teraz jak Ci sie okienka poprzestawiaja to wydawaloby sie przywrocic/zaimportowac ten plik weeksportowany, ale to sa zludne nadzieje, okienko nie zostana przywrocone do pierwotnej postaci, gdyz zapamietywanie ich jest w pamieci RAM do czasu restartu.

Aby przejsc do Twojego problemu, to ten wyeksportowany plik.reg umiesc w autostarcie - napisz bat’a lub z komenda regedit /s X:\plik.reg, teraz po zalogowaniu bedziesz mial okienka jak sobie ustawiles.

Dzięki za odpowiedź MVP.

Ja znalazłem trochę inne rozwiązanie. Jest taki program WinControl http://www.12ghosts.com/ghosts/wincontrol.htm nie będę pisał o jego wszystkich funkcjach, ale napisze o tej, która mnie interesuje. Otoż można tym programem zapamiętać rozmiar i pozycję dowolnego otwartego okienka na pulpcie i stworzyć skrót, ale nie skrót do programu tylko skrót do WinControl z odpowiednimi parametrami. I kiedy mamy otwarte okno tego programu, a zmienimy rozmiar czy pozycję tego okna to klikając na ten wcześniej utworzony skrót wracają one do tych poprzednich ustawień.

Można zrobić skrot uruchamiający od razu program z odpowiednimi parametrami, ale w tym celu trzeba napisać sobie .bat’a. Niestety przy każdym uruchomieniu będzie się pokazywało okno konsoli a sam WinControl będzie czasem przypominał, że nie jest zarejstrowany i trzeba będzie gdzieś tam jeszcze kliknąć. Trochę to nie wygodne jak się jakiegoś programu często używa, ale i z tym można sobie poradzić. Mnie wystarcza ta pierwsza metoda.

Jeżeli nie wyraziłem się wystarczająco jasno to dokładniejszy opis działania tego programu znajduje się na stronie www tyle tylko że po angielsku.