Zapis na ntfs w linuxe

Witam czy może ktoś mi pomóc jak skonfigurować system aby można było zapisywac spod linuxa na ntfs.Man zainstalowanego UBUNTU 7.04 oczywiście partycje są dostępne po instalce ale nie mogę na nich zapisywać.Zainstalowałem narzedzie do zapisu na ntfs(ntfs -3g)odpaliłem zaznaczyłem ptaszka jak piszą na forach i oczywiście jest zapis. Lecz gdy wyłączam system i odpalam następny raz to i partycje znikają z pulpitu a także nie można zapisywać bo nie widzi tych partycji.Po ponownym odhaczeniu ptaszka partycje wracają na pulpit oczywiście po restarcie kompa,ale trzeba wszystko od początku zaznaczac ptaszki i działa do następnego restartu kompa.Czytałem rózne tamaty opisy ale nie pomaga jest w dalszym ciągu to samo.Proszę o pomoc.

najprościej, zainstaluj Automatix2

http://www.getautomatix.com/

uruchom i zainstaluj z Miscellaneous

Automatix r/w NTFS and FAT32 Mounter

zresetuj ubu.

Hasło na dzisiaj to NTFS3G

Odpal dodaj usuń => Narzędzia systemowe => Narzędzie konfiguracji trybu zapisu NTFS. Odpal program zaznacz i po kłopocie

Witam i od razu śliczne dzięki nie odzywałem się bo mnie nie było dwa dni zainstalowałem automix i jest wszystko ok.Czasami zdarza się że nie widzi partycji ,restart i z powrotem są ale jest ok.Mam jeszcze problemik z open gl cedega podaje info o złej konfiguracji,powiem szczerze że nie bardzo wiem jak to skonfigurować. I jeszcze dodam że kolega napisał ntfs-3g na topie a u mnie po restarcie kompa ukrywało partycje tak jak napisałem wyżej.Jeszcze wrócę do ntfs-3g to trzeba obydwa ptaszki czy tylko jeden ten u góry dla napędów zewnętrznych.

aby nie było problemu z montowaniem partycji ntfs na linuxie musisz pamiętać o tym aby sesję windows xp “zamykać” poprawnie (nie np przez przycisk power - 4sekundy).

zaznacz obydwa.

A jakieś sterowniki instalowałeś???

Witam instalowałem pakiety grlx do ati. Można zakończyć ten post jeszcze raz dzięki.

W najnowszym kernelu w file systems jest experymentalna opcja read write w ntfs, nie testowałem gdyż nie mam partycji ntfs.

Oczywiście trzeba kompilować jądro :stuck_out_tongue_winking_eye:

To się podepnę pod temat, bo mam ten sam problem, tyle że na SuSE 10.2. Mam dysk zewnętrzny USB (NTFS) i system go normalnie montuje, można czytać, ale już nie zapisywać czy zmieniać nazw, usuwać. Próbowałem zmieniać uprawnienia, ale to właściwie jakby nie daje efektu. Co do instalacji NTFS3G to nie mam go w repozytoriach, a źródła mam OSS/non OSS, Packman, Guru, KDE, KDE community. Jakie źródło dodać, żeby mieć NTFS3G? Nie podawajcie mi proszę adresu jedynej słusznej wyszukiwarki, bo już korzystałem z tego, ale odpowiedzi na innych forach są typowo “linuksowe” czyli “wiecie rozumiecie”.

http://download.opensuse.org/repositori … 6.i586.rpm

Wystarczyło w dziale download kliknąć openSuse.

Pozdrawiam.