Zapis plików na dysku D (recovery)

Mam właściwie pytanie, a nie problem. Mam partycję C: na której zainstalowana jest Vista ( i mam na nią przeznaczone 224GB) i partycję D: HP_RECOVERY.(1.51 GB wolnych z 8.12GB)

No i tutaj chciałbym się spytać, czy dobrze robię instalując wszystko oraz trzymając obrazy,dokumenty itd. na dysku C ? Tak od razu było przy systemie, który był w laptopie. Jeśli chciałbym stworzyć nową partycję na pliki, dokumenty, obrazy jak to zrobić? I czy coś stracę?

2 pytanie. NA dysku D (RECOVERY) jest jeszcze 1.51 GB wolnego miejsca.Czy mogę tam włożyć jakieś pliki, muzykę itp?Czy coś się wtedy stanie?

No i 3 pytanie. Jak stworzyć nową partycję (na obrazy, dokumenty, filmy itd.), żeby miała literkę D a partycji z revocery zmienić literkę np. na E?? Czy coś się wtedy stanie? Ile na partycję z plikami, obrazami, filmami itp. przeznaczyć miejsca( tak mniej, więcej)? I ile zostawić na C miejsca?

Z góry dziękuję za odpowiedzi( przepraszam jeśli temat umieściłem w złym dziale, proszę moderatora o przeniesienie jeśli będzie źle)

Nie najlepiej. Dobrze byłoby utworzyć dodatkową partycję.

Pierwsza opcja: Można to zrobić za pomocą np. programu GParted (pobierasz z internetu, wypalasz na płytę, uruchamiasz z niej komputer i zarządzasz dyskiem.

Druga opcja to: jeżeli się nie mylę wbudowane narzędzie w system Windows do zarządzania dyskami (panel sterowania, narzędzia administracyjne, zarządzanie dyskami) pozwala na zmiejszenie istniejącej partycji i utworzenie nowej.

Nie powinieneś ruszać tej partycji, ręki uciąć nie dam :wink: ale przy próbie otworzenia w/w partycji dostaniesz ostrzeżenie czy informację o braku możliwości zapisu informacji na tej partycji.

To zależy od preferencji użytkownika, ja proponowałbym zostawić ~100GB na system i resztę na dane.

A czy jest możliwa zmiana literki partycji D:HP_RECOVERY np na E (na jakąkolwiek inną)?

Czekam na kolejne odpowiedzi :wink:

Nie wiem jak to się zachowa przy partycji recovery ale w narzędziu które wymieniłem (panel sterowania, narzędzia administracyjne, zarządzanie dyskami) klikasz prawym przyciskiem myszy na partycji i jest tam opcja “zmień literę partycji”. Zostaniesz poinformowany o potencjalnych problemach z uruchamianiem aplikacji na danej partycji i albo podejmiesz ryzyko albo nie :stuck_out_tongue:

Co do wsadzania plików na partycję Recovery: Jeśli twój Windows potrafi normalnie eksplorować dane na owej partycji, to możesz zapisywać. Założę się jednak, że jest to partycja Hidden NTFS (ID 17), której Windows nie otworzy.

a dałoby się chociaż zmienić jej literkę na przykład na F ( E to napęd CD) a na miejsce literki D stworzyć nową partycję ?

Dałoby radę, lecz grozi to późniejszymi problemami w przypadku chęci użycia Recovery.

Czemu aż tak bardzo zależy ci na D? Równie dobrze możesz mieć X, Q, H czy cokolwiek innego.