Zapis w monochromie Corel_blokowanie, grupowanie elementów

Cześć

Robię na konkurs logo i jeden z wymogów jest zapisanie loga w monochromie… I tak szczerze mówiąc nie wiem za bardzo gdzie szukać tego zapisu w Corelu… Przeglądam menu od dobrych 15min i nic takiego nie widzę… Mógłby mi ktoś wskazać drogę?

Planuje wysłać plik cdr. oraz 2 pdf. (1 w kolorze drugi w monochromie)

===

W regulaminie zażyczyli sobie aby zapisać do formatu który można później edytować… Nie wiem czy elementy loga (tło, czcionka itp) grupować czy blokować a może nic nie robić i zostawić tak jak jest…

Jest to mój 1 konkurs i średnio się orientuje… Szkoda by było jakby został odrzucony z powodu złego zapisu…

 

Liczę na wasze odpowiedzi :slight_smile:

 

Monochrom czyli jeden kolor, a więc wszystkie elementy loga robisz np. niebieskie. Aby plik był edytowalny PDF odpada, bo wymagałby importu do innego programu graficznego (nie wiadomo czy się otworzy, a jeśli tak, to czy poprawnie). Wyślij plik w corelu, bez grupowania, ale jeśli są napisy to zamień je na krzywe (nie mają Twoich fontów i napis zmieniłby krój). Czy w regulaminie nie podali konkretnych formatów plików?

Podali :slight_smile: pdf. wektor Ilustratora (teraz wypadła mi nazwa rozszerzenia z głowy…) i chyba svg.

Właśnie Corela - cdr. nie podali… ale jest to tuż obok Ilustratora jeden z 2 najpopularniejszych programów wektorowych także się trochę zdziwiłem…

Tzn. Uwzględnili, że jak nie jest to standardowy font to go dodać jako załącznik.

==

Co do pdf… ja dośc często importuje cdr. do pdf aby go odtworzyć w Photoshopie. Coś tam dodam i znów zapisuje w pdf. w Corelu bez problemu można importować pdf. Wystarczy rozgrupować elementy i można dalej pracować nad materiałem.

===

Dalej nie czaje tego monochromu… Czyli logo ma być w jednym kolorze tak? Myślałem, że loga ma być czarno-białe… :slight_smile:

By Wikipedia:

“_ Fotografia monochromatyczna – rodzaj fotografii polegający na utrwalaniu obrazu przy pomocy tylko jednego koloru substancji barwiącej. Najczęściej jest to fotografia czarno-biała, w postaci nieprzetworzonej lub barwiona - np. sepia._”

 

Myślę, że gdy prześlesz logo w odcieniu szarości będzie OK. Raczej o to im chodziło w regulaminie.

 

Co do formatów - bezpieczniej byłoby wysłać w co najmniej dwóch różnych, np. .pdf i .svg, skoro .cdr nie uwzględnili… Tylko z tego co pamiętam Corel różnie sobie radził w eksporcie do .svg. Jeśli jest to w miarę proste logo to powinnien dać radę. Niestety wykładał się przy bardziej skomplikowanych pracach.

 

Jest szybki sposób na konwersję do skali szarości obiektów wektorowych z Corela. Spróbuj zapisać pracę do .pdf i w opcjach podczas zapisu w zakładce Kolor w polu Wyprowadzaj kolory jako: wybierz Skala szarości. Następnie wczytaj ten plik ponownie do Corela i zobacz czy efekt Cię satysfakcjonuje :wink:

 

 

Projektując logo tworzy się kilka wersji przystosowanych do konkretnych zastosowań. Wychodzisz z najbardziej wypasionej wersji pełnokolorowej, która będzie używana w poligrafii, internecie, multimediach itd ale musisz także przewidzieć wersję uproszczoną, np do nadruku na odzieży, grawerowania, wycinania laserowego itp. wszędzie tam, gdzie nie da się uzyskać pełnego koloru i stąd się bierze wersja monochromatyczna. Wpisz sobie w google “księga znaku.pdf” i poprzeglądaj kilka opracowań to na pewno  Ci pomoże…