Zapis wzorów do PNG


(Albatross201) #1

Witam. Potrzebuje zapisaywać równania, wzory do pliku PNG i wpadłem na pomysł alby robić to przed drukowanie do postaci PNG przez program np. PDFCreator. Problem w tym że podczas drukowania cały czas mi zapisuje całą strone a nie tylko wzór…próbowałem na bardzo wiele sposobów ale nadal zapisuje całą strone. Prosze o pomoc w zapisie tylko wzoru a nie całej strony. Z góry bardzo dziękuje. Oczywiście wszystko dzieje się w Wordzie MicrosoftOffice 2007.


(Kszymon0) #2

A co powiesz na program do robienia zrzutów ekranu lub przycisk PrintScreen i np. Painta :wink:


(Grzegorz Kwiatek) #3

Szkoda że nie powiedziałeś jaki jest cel takich kombinacji. Jeśli zależy Ci na jakości wizualnej równań lub masz jakieś kłopoty przy konwertowaniu z Worda, to warto zastanowić się nad alternatywą w postaci jakiegoś systemu (La)TeX-owego w połączeniu z programem LaTeX2html. Wymaga to jednak trochę zachodu.


(Albatross201) #4

Tak myślalem o Latex’sie ale cieżko mi było coś konretnego znaleźć…jeśli gregaus jesteś w stanie mi pomóc chociażby z tym latexem to znajde troche cierpliwości i jestem zainteresowany. Chociaż nadal prosze innych użytkowników o pomoc:)


(Spam) #5

http://thrysoee.dk/laeqed/


(Grzegorz Kwiatek) #6

LaTeX to temat rzeka. Choć widzę, że można to znacznie uprościć (vide post powyżej, nie testowałem, ale to jest co potrzebujesz - niemniej musisz i tak ściągnać jakąś dystrybucję TeXa lub jego pakiety). Myślę, że należy skorzystać z rozwiązania które przedstawił Wasacz (będzie Ci łatwiej). LaTeX to najlepszy system składu równań i (zapewne) także publikacji. Niestety obsługa nie jest prosta, trzeba się odzwyczaić nawyków z Worda i innych edytorów WYSIWYG. Polecam na przyszłość!

Proponuję zacząć od następującej strony:

http://www.gust.org.pl/ - gdzie powinieneś zdobyć podstawowe informacje o idei systemu TeX/LaTeX.

Polecam szczególnie podstronę http://www.gust.org.pl/doc/documentation z dokumentami PDF - masz tam opisane podstawy składu w systemie TeX, także tworzenie równań (pewnie będzie to użyteczne przy wykorzystaniu programu który zaproponować kolega Wasacz )

Musisz się nauczyć składni TeXa, w szczególności edycji równań. Na początku może się to wszystko wydawać trudne i powolne, ale po wprawie równanie pisze się znacznie szybciej niż tym beznadziejnym edytorem równań w Wordzie. Nie mówiąc o jakości wyniku.

  1. Ściągasz jakąś “dystrybucję” TeXa, ja osobiście polecam “TeXLive”, do ściągnięcia tu http://www.gust.org.pl/doc/tex_install/. Zainstaluj schemat sugerowany przez GUST, albo po prostu wszystko.

  2. Ściągasz jakiś edytor (w sumie mógłby być notatnik, ale lepiej coś innego), ja polecam TeXNicCenter: http://www.texniccenter.org/, otwierasz któryś z tutoriali do LaTeXa i jazda… Możesz też ściągnąć LyXa, która upraszcza wiele rzeczy (m.in. widzisz równanie na ekranie).

  3. Korzystasz z LaTeX2html do konwertowania dokuemntu TeX do strony WWW (generowane są przy okazji obrazki do każdego z równań, co Ciebie interesuje).

Pozdrawiam i powodzenia


(Albatross201) #7

Więc tak: skorzystałem z rozwiązania wasacza za co mu bardzo dziękuje…po prostu był pierwszy i nie odświezyłem tematu jak już kombinowałem żeby sciągnąć Basic MiKTeX. Wszystko działa. Oczywiśćie gregus też się napracował i stracił dla mnie czas za co też Ci bardzo dziękuje…napewno komuś sie to jeszcze przyda. Mam jeszcze dwa pytania: Czy jakość PNG zależy od MiKTeX’a? i jak się robi w TeX’sie przejście do nowej lini? bo tylko tego nie moge jakoś znaleźć.

Jeszcze jedno: czym sie różnią 3 wersje Laeqed’a? Jedna mi się otwiera szybciej…inna potrzebuje mniej czasu a każda chyba uzywa javy…więc?


(Grzegorz Kwiatek) #8

Przejście do nowej linii, to komenda \newline albo po prostu wstawiasz dwa “entery” w dokumencie TeXa (tzn. jedna wolna pusta linia pomiędzy akapitami").

Jakość jest ograniczona jedynie jakością “drukarki” której używasz do tworzenia pliku PNG (nie wiem co jest “drukarką” w programie proponowanym przez Wasacza, ale może to być np. GhostScript). TeX lub LaTeX sam z siebie produkuje natomiast dokument w formacie DVI który jest “najogólniej” wektorowy i w pełni skalowalny. Zatem jakość pliku PNG będzie zależeć nie od TeXa, ale od generatora pliku PNG.


(Albatross201) #9

Hmm…w laeqed nie da się przejść do nowej lini…może ktoś pomoże?