Zapisywanie plików jako PDF

Co to jest format PDF?

PDF (z angielskiego Portable Document Format), jest formatem służącym do prezentacji, drukowania i przenoszenia różnego typu publikacji. Zaletą tego formatu jest przede wszystkim jego popularność oraz możliwość zabezpieczenia dokumentu. Dokumenty w tym formacie można odczytać w właściwie każdym systemie operacyjnym( za pomocą specjalnych programów czytników, najpopularniejszym w Windows jest program Adobe Reader) KONWERTOWANIE DOKUMENTU DO FORMATU PDF ZA POMOCĄ PROGRAMU PrimoPDF Pobierz Program umożliwia przekształcenie dokumentów DOC, plików TXT, HTML i plików graficznych do formatu PDF. Sztuczka polega na tym że system widzi program jako drukarkę więc żeby stworzyć PDF-a należy go najpierw" wydrukować"

"Wydruk"(oczywiście po zainstalowaniu programu):

1.W wybranej aplikacji otwórz dokument z którego chcesz zrobić PDF. Oczywiście program ten musi mieć możliwość drukowania otwartych w nim plików. W przypadku popularnego edytora MS Word po otwarciu w nim dokumentu należy wybrać z menu PLIK a później DRUKUJ lub skorzystać ze skrótu CTRL+P

2.W oknie drukowanie należy wybrać PrimoPDF i kliknąć OK.

3.Pojawi się okno programu PrimoPdf.

W sekcji PDF Settings ustala się dla jakiego docelowego medium ma być przygotowany materiał. Jeśli materiał ma być tylko do czytania na ekranie zaznacz opcje Screen lub EBook. Jeśli ma być drukowany na drukarce wybierz Print. Opcje Prepress wykorzystaj, jeśli dokument jest przygotowany do drukarni.

4.Kliknij przycisk Document Properties. Po kliknięciu pojawi się okno w którym można( ale nie trzeba) wprowadzić dane, takie jak:

Title - tytuł

Author - autor [to chyba wiedziałaby każdy :)]

Subject - temat

Keywords - słowa kluczowe

Po wprowadzeniu danych kliknij OK.

5.Po kliknięciu na Security, zyskasz dostęp do zabezpieczeń pliku.

6.Jeśli wprowadzisz jakiekolwiek hasło w pole Password to Open, odczyt tak zapisanego dokumentu będzie tylko możliwy po wpisaniu hasła. Hasło wpisane w pole Password to Change Security chroni przed modyfikacją przez kogoś PDF-a. Po wpisaniu hasła w drugie pole uaktywnią się pozostałe opcje w sekcji Security Settings. Krótko je przedstawię:

Allow sers to print my PDF - zaznaczona umożliwia drukowanie PDF-a przez czytelnika

Allow sers to copy text and graphics from my PDF - uaktywniona umożliwia kopiowanie tekstu i grafiki z dokumentu. Jeśli ją wyłączysz nikt w tym dokumencie nie będzie mógł skopiować myszą do schowka żadnej treści.

Allow sers to add comments - włącza możliwość umieszczania komentarzy.

Allow sers to change my PDF -nikt nie będzie mógł edytować treści.

7.Zawsze warto wybierać silniejsze szyfrowanie, czyli: 120 Bit.

8.Po modyfikacjach kliknij OK. W polu Save As możesz zmienić ścieżkę i nazwę pliku(nie zmieniaj rozszerzenia, zawsze musi być .pdf). Modyfikacja będzie łatwiejsza jeśli klikniesz mały przycisk z prawej strony pola tekstowego z trzema kropkami

9.Kliknij OK i plik powstanie w wskazanym miejscu.

Od razu uprzedzam żę ten poradnik jest kopią tekstu umieszczonego na mojej stronie(tej w podpisie) pisze to dlatego żeby ktoś mi nie zarzucał że to plagiat Tekst jest w 100% mojego autorstwa

myśle że komuś się to przyda :slight_smile: