Zapomniane hasło bitlockera a formatowanie dysku

Mam służbowego laptopa z Windows 10. Zaszyfrowany bitlockerem. Zapomniałem hasła, bo go długo nie używałem. Oddałem informatykowi by odzyskał jakoś hasło, a jak się nie da by zainstalował od nowa wszystko.

No i on mówi że się nie da. Że dysku zaszyfrowanego bitlckerem nie można sformatować, ze do biosu się nie można dostać. Mówi że trzeba cały dysk wymienić.

Trochę mnie to dziwi. Ale pewności nie mam więc pytam.

  1. naprawdę nie można postawić na nowy systemu na tym dysku po jego uprzednim sformatowaniu?
  2. jak można to jak to zrobić, może mu podrzucę pomysł

A jak spróbujesz wyłączyć bitlockera z funkcji Windows? Nie pamiętam by mnie pytał o hasło przy tym.

Włączyć go nie można. Od razu na wstępie bitlocker chce PIN. zaszyfrowywany jest cały system (dysk systemowy ?). Więc Windowsa 10 ni ma :wink:

Tam nie ma istotnych danych i żeby tylko dało się postawic system od nowa

Hej,

A nie wystarczy wyjąć dysku, przełożyć do obudowy i potraktować na przykład programem GParted? Nie sądzę, by miał on problemy z usunięciem takich partycji.

Pozdrawiam,
Dimatheus

A nie zaszyfruje mu dysku z gpartem wtedy?

Do EFI się zawsze dostaniesz odpowiednim skrótem klawiatury.
Formatować zaszyfrowanego dysku nie należy ponieważ zwyczajnie nadpiszesz dane i je stracisz, jeżeli nie zależy ci na danych to odpalasz GParted albo KDE Partition Manager albo mini tool partition wizard i jedziesz z tematem.

Mówi że trzeba cały dysk wymienić.

$$$$$$$$$

Logujesz się swoim kontem tutaj
https://onedrive.live.com/recoverykey

Tam znajdują się hasła zapasowe (losowy długi ciąg znaków inny niż haslo BL)

Czytaj https://support.microsoft.com/en-us/help/4026181/windows-10-find-my-bitlocker-recovery-key

Dodatkowo istnieje jeszcze BruteForce i specjalne płatne aplikacje deszyfrujące (jak zapomniałeś hasła i nie masz RECOVERY KEY).
https://www.m3datarecovery.com/bitlocker-drive-data-recovery/unlock-bitlocker-without-password-recovery-key.html

Po za tym złamanie BL to pikuś dla współczesnych CPU, więc bez paniki.

A od kiedy to EFI wdrożono w biosach? Bo nie napisałem że laptop ma już z 10 ? lat? Na początku “fabrycznie” to on miał jeszcze Windowsa XP

Odpyskiwania hasła przez onedrive nie pomogło, bo ja go dostałem 3 lata temu i chyba w ogóle nie uzyłem ani razu :wink: [You don’t have any BitLocker recovery keys in your Microsoft account.]

Po trzech latach odpalam, a PIN podany w mejlu przez informatyka nie działa.

Jaki PIN xD

Pin nadaje się jako alternatywne logowanie, a hasło jest tym głównym dostępem. Więc IMHO strzał w kolano.

Wracając do meritum. Jeżeli nie masz RECOVERY KEY, nie znasz hasła, to albo odzyskasz dane komercyjnym softem, albo jeżeli nie jest istotna zawartość dysku odpalasz dowolną dystrybucję linuxa, wchodzisz do BIOS i bootujesz LIve sesje.

Na marginesie, jaki to model Laptopa??

No jednak PIN


same cyferki
Co do modelu, to nie pamiętam, a sprzęt oddałem, więc nie sprawdzę.

Pisałem przecież że nie da - wedle twierdzeń informatyka - się wejść do BIOS a wobec tego ustawić botowania z USB

Problemem jest zapewne ustawione hasło do BIOS (i jego nieznajomość) i zablokowana możliwość bootowania z czegoś innego, niż 1 dysk.

Jeśli chodzi o sam dysk, to wystarczy przełożyć (podpiąć) go do innego komputera i tam usunąć wszystkie partycje.

W zależność od tego co to za laptop odzyskanie dostępu do BIOS bez znajomości hasła może być łatwe, trudne lub prawie niemożliwe.

Ale wymiana dysku na inny, tylko dlatego że ten jest zaszyfrowany, to najgłupszy pomysł, jaki słyszałem. :wink: No prawie, bo słyszałem już tyle, że nic mnie nie zdziwi. :smiley:

1 polubienie

Zwracam honor - nie zagłębiałem się tak bardzo w BL :wink:

Pozdrawiam