Zapychanie się łącza przy kilku akcjach - problem z routerem?

Witajcie, 

posiadam router Huawei B683 i od jakiegoś miesiąca mam ciągłe problemy z internetem 3G. Wszystko zaczęło się od spadku uploadu o połowę. Zgłaszalem to ISP, dostałem jednak odpowiedź że trwały prace nad 2G na moim terenie i nie wpływa to na 3G. Jakoś to przeżyłem, ale od tygodnia to, co się dzieje, jest nie do opisania. 

Przykład z brzegu: włączam jakiekolwiek zdjecie na facebooku, nabiera ostrości przez 5 minut a potem wszystko siada. Rozłącza mi w komputerze internet na kilka minut. Włączyć jakikolwiek film na YouTube to cud.

Wstępnie wykluczam problemy bezpośrednio z internetem, ponieważ w czasie gdy on znika na PC, robię pomiary na telefonie (z osobnego pakietu, nie po WiFi). Tam mam całkiem przyzwoite prędkości (5 Mb/s DL, 2 Mb/s UP). Powodem do podejrzewania routera jest takie samo działanie internetu po WiFi na telefonie. 

Pisalem ponownie do ISP, ale tym razem nie dostałem w ogóle odpowiedzi. Krótko mówiąc - mają mnie gdzieś. 

 

Poniżej wynik testu sprzed paru minut. 

4676253406.png

 

Niekiedy jest tak, że ping mam normalny (30 - 40 ms), DL względnie też (3 Mb/s) a UP jest jeszcze gorszy (0,03 Mb/s) - pomiar pod spodem.

4676272823.png

Niekiedy za to pobieranie także jest poniżej 1 Mb/s a jeszcze kiedy indziej - nie moge w ogóle wejść na stronę speedtesta. 

 

Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie na ten temat. Czy to moze być wina routera, czy to jednak coś od ISP? Dodam, że nie mam zbytnio okazji sprawdzić innego sprzętu, bo tutaj wszyscy korzystają z Neostrady. Ja jestem wyjątkiem, ponieważ na internecie stacjonarnym miałem jeszcze gorsze parametry niż na tym mobilnym teraz. Mogę jedynie od brata przywieźć router CDMA, ale z racji innego rodzaju sieci, porównanie moze wyjść niemiarodajne. 

 

Screen z diagnostyki sieci z poziomu routera:

577823ae17.png

Pomijając dziwną nazwę APN, to raczej kwestia sieci - jeżeli faktycznie jesteś ~50km od Łodzi jak wskazuje speedtest, to nie spodziewaj się cudów. Takie uroki internetu mobilnego.

Dziwna nazwa APN wynika ze specjalnego profilu - oni to nazywają “Wirtualnym VPN” czy coś takiego, co przydziela mi publiczne IP i pozwala grać w gry sieciowe. Drugi APN mam Internet i głównie z niego korzystam, ale to nie ma wpływu na normalne korzystanie z internetu. Speedtest jest robiony na Łódź, bo nigdzie blizej strona nie oferuje punktu testowego. Nadajnik mam 4km od siebie i posiadam antenę 16,5 dBi. Jak wszystko było w porządku, to mialem ping 30ms, DL 8 - 10 Mb/s i Upload 3 - 4 Mb/s.