Zarządzanie pendrivem z poziomu distro Linuksa

Witam.

Czasem potrzebuję całkowicie oczyścić swojego pendriva ze wszystkich danych. Pod Windowsem używałem malutkiego programu HP USB Disk Storage Format Tool, który czyścił całą zawartość oraz na całej przestrzeni zakładał nową patrycję fat32.

 

Zastanawiam się jak z poziomu Linuksa mogę od czasu do czasu zrobić taką czystkę, by później pendrive bez problemu był odczytywany przez inne urządzenia (inne komputery, telewizor itp.). Wiem, że można robić szybki format oraz dokładny, wolniejszy format. Czy istnieje jakiś soft do tego przeznaczony? Może z gui?

 

Distro to Xubuntu 14.04.

Proszę o pomoc.

Gparted

Nie wiem jak w Thunar, ale w Nautilus masz opcję formatowania w menu konktekstowym. Nie jestem pewny, ale w PCManFM, chyba też jest taka opcja. Oprócz tego możesz sformatować pendrajw z terminalu poniższym poleceniem.

sudo mkdosfs -F 32 -n nazwa /dev/urządzenie

Gdzie nazwa, to etykieta pod jaką ma się przedstawiać pendrajw, /dev/urządzenie to twój pendrajw, np. /dev/sdb1. Jak twój pendrajw jest rozpoznawany sprawdzić poleceniem dmesg po podłączeniu pendrajwa do usb.

Ewentualnie możesz jeszcze zainstalować dedykowany dla KDE Quick USB Formatter.

Po co partycjoner tylko do formatowania? Poza tym jeśli w system dostępny jest Disks, to można go również użyć do formatowania dysków.

su                               //logujemy się jako ROOT
fdisk -l                        //pobieramy liste dysków
cfdisk /dev/sda4         //edytujemy, partycjonujemy dysk, gdzie sd4 to twój dysk/pendrive
mkfs.ext4 /dev/sda4   //tworzymy system plików, gdzie ext4 to twój system plików, jaki chcesz mieć np. ntfs, fat16

Można również skorzystać z GParted.

@fedora24x, tu chodzi raczej o FAT32, a nie Ext4.

Wiem, że on preferuje windowsowe formaty, dlatego też uwzgledniłęm fat16 i ntfs:

 

 

A temat mówi:  Zarządzanie pendrivem z poziomu distro Linuksa

A czemu nie? Po co natomiast początkującemu szukającemu programu z GUI polecenia w terminalu? Gparted bez problemu sformatuje mu pendrive do pożądanych formatów i nikt nie będzie mieć problemów z jego obsługą. Nie wiem natomiast jakie narzędzia są domyślnie poinstalowane w Xubuntu i czy jego manager plików radzi sobie z formatowaniem a nie będę przecież radzić instalować programów dla Gnome czy KDE.

Można owszem tylko po co? GParted to program do partycjonowania a formatowanie oferuje przy okazji.

Bo nie są to j jakieś skomplikowane polecenia, a początkujący może przy okazji zobaczyć, że konsola nie jest taka straszna i niekiedy może być wygodniejsza, niż aplikacje z GUI.

Albo się przestraszyć, że nawet coś tak podstawowego jak formatowanie nośnika trzeba robić przez terminal.

Tak? Niemożliwe …

gparted.jpg

A w Xubuntu to nie ma przypadkiem zainstalowanego domyślnie programu Disks, który o dziwo pozwala przeprowadzać operacje na dyskach i nośnikach zewnętrznych, w tym formatować je?