Zarządzanie serwerem dedykowanym

Witam mam pytanie czy na podanym zdjęciu to jest jakiś zewnętrzny panel administracyjny czy jest własnością firmy home, czy można go skądś pobrać?

I jeszcze chodzi mi o taki panel administracyjny zarządzania kontem użytkownika na którym są wypisanie serwery itd. np na stronie cp.homecloud.pl czy to jest jakiś zewnętrzny panel czy firmy home?
Wiem że napisane chaotycznie ale mam nadzieję że wiadomo o co mi chodzi :wink:

Serwery fizyczne mają wbudowany w płytę główną system zarządzania serwerem, łącznie ze zdalną konsolą. Płyta główna ma specjalny port ethernet do zarządzania serwerem po sieci.
W zależności od producenta różnie się to nazywa. Supermicro ma IPMI (Inteligent Platform Management Interface), HP ma iLO (Integrated Lights Out), natomiast Dell ma iDrac, lenovo również ma swoje rozwiazanie, ale nie pamiętam nazwy. Ogólnie nazywa się tę usługę jako IPMI lub KVM over IP.
W tym panelu oprócz zdalnej konsoli, możesz zarządzać zasilaniem, uzytkownikami, ktorzy mają mieć dostęp do panelu zarzadzania, dostęp do logów serwera itp.
Panel wygląda na stworzony przez home, który prawdopodbie wykorzystuje API danego rozwiązania.
Jednym słowem, bez IPMI musiałbyś mieć fizyczny dostęp do serwera w celu instalacji systemu.

A czy jest możliwość zrobienia tego IPMI na zwykłym PC który miałby pracować jako serwer ?
Z góry pisze że robię to z własnej ciekawości jak działa takie zarządzanie serwerem.
Dzięki Roobal za odpowiedz :slight_smile:

Z tego co się orientuję, można dokupić sobie taką kartę na PCI.

Karta raczej nie zadziała, w płytach serwerowych wbudowany jest specjalny kontroler (BMC) który jest używany przez karty zdalnego zarządzania, w zwykłej płycie nie ma takiego kontrolera.

Najprościej zarządzać zdalnie PC za pomocą… proxmoxa.
Z poziomu webowego panelu dodajesz i konfigurujesz wirtualne maszyny, jeżeli chcesz na którejś popracować to klikasz odpowiednią opcje i otwiera ci się konsola vnc w przeglądarce.

Dzięki ,to co chciałem się dowiedzieć się dowiedziałem :slight_smile:
Temat do zamknięcia

Przy zwykłym PC wydaje mi się, że najlepiej się sprawdzi listwa KVM over IP.

W skrócie: podpinasz do tej listwy wyjścia VGA, mysz, klawiatura jak jest na PS/2 (ja z takiej korzystałem) i logując się na adres listwy/puzderka mogłem sterować kompem tak, jakbym przy nim siedział (więc mogłem bez problemu wejść do biosu).

Działało to średnio (rozjechany kursor w stosunku do ekranu), ale uratowało mnie parę razy :).

[Przemek]