Zarządzanie siecią UBNT i MT - oprogramowanie

Witam, mam router brzegowy na MT i wszystkie bazy na UBNT, chciałbym uruchomić urządzenie które pomoże mi w tym :
znalazłem trzy rozwiązania ale nie potrafię rozróżnić ich zastosowań :

AirControl - rozumiem że stawiam sobie oprogramowanie na Linuxie( tutaj potrzebuje jakiegoś PC? czy rapesberry wystarczy) i podpinam się do głównego switcha

Ubiquiti CRM Point - gotowe urządzenie od UBNT które ma już wgrane oprogramowanie i działa w podobny sposób jak AirControl ? ale czytałem też że wiele osób instalowało właśnie AirControl na tym urządzeniu

Ubiquiti Network Management System - działa w chmurze, lub też można postawić na jakimś własnym urządzeniu, chyba najnowszy system z tych dwóch powyżej? czym się od nich różni??

Chciałbym znać różnice w zastosowaniach, oraz które rozwiązanie będzie najbardziej wydajne i rozbudowane? a może je wszystkie trzeba jakoś ze sobą połączyć??

Zależy co masz od Ubiquiti. Jeśli to Unifi to Ubi ma dedykowany Unifi Cloud Key, udostępniają też gotowy obraz maszyny wirtualnej z kontrolerem Unifi.

Mam około 1500 urządzeń UBNT LOCO, PowerBeam, NanogBrigde… itd typowa sieć internetowa.

Dziwię się że mając sieć internetową nie wiesz jak nią zarządzać.

Unifi Cloud Key - to jest taki tam gadżet dla małej sieci który pozwala zarządzać urządzeniami z rodziny Unifi - to jest nic innego jak kontroler który możesz sobie zainstalować pod windows czy linux jeśli masz jakiś serwer. Ja nigdy z Cloud Key nie korzystałem bo jest to dla mnie problematyczne, instaluje zawsze kontroler na serwerze. Za pomocą tegoż kontrolera zarządzasz access pointami w hotelu, firmie, szkole, sieciami dla gości, generujesz tokeny i takie tam. Ale z tego co mówisz masz produkty z innej rodziny Ubiquiti.

CRM Point - to coś podobnego ale dla serii AirMax - zarządzanie.

UNMS - oprogramowanie które instalujesz sobie na serwerze (ja pod CentOS używam kontenera) i zarządzasz całą siecią, routerami, switchami, access pointami z serii airmax. https://unms-demo.ubnt.com/

UCRM - również instalujesz na serwerze i zarządzasz siecią ale pozwala dodatkowo na zarządzanie klientami https://ucrm-demo.ubnt.com/ rozliczenia itp.

AirControl - nie używałem nigdy i nie słyszałem o tym - chyba ogarnia częstotliwosci i wynajduje problemy w dużym zgęszczeniu.

Ty potrzebujesz do zarządzania UNMS a jeśli rozliczasz klientów to UCRM.

1 polubienie

Bardzo dziękuje kolego za jasne i rzeczowe wytłumaczenie sprawy.
Już zaczynałem instalację aircontrol… i czas poszedłby na marne biorę się za instalacje UNMS.
Pozdrawiam