Zarządzanie ustawieniami ruotera z sieci zewnętrznej

Witam :smiley: ,

 

Posiadam  Router Linksys WRT54G2A-AT. Nie posiadam zewnętrznego IP. Czy możliwe jest zarządzanie ustawieniami Rutera z sieci zewnętrznej? Jeżeli nie, to jakie warunki powinienem spełnić aby takie możliwości posiadać?

 

 

 

Hej,

Generalnie powinieneś posiadać publiczny adres IP - bez niego ciężko będzie się dostać do konfiguracji routera spoza sieci LAN.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Można pójść okrężną drogą, tj. dostać się do sieci LAN i z niej zarządzać routerem z dowolnego komputera i można do tego wykorzystać na przykład TeamViewer lub inny program do obslugi VPN, ale TeamViewer sprawdzi się moim zdaniem najlepiej.

Sam niekiedy zarządzam tak routerem w kryzysowej sytuacji, czyli gdy nie mogę zalogować się bezpośrednio do panelu, ktory jest oddalony 400km od miejsca mojego zamieszkania, więc osobiście do niego podejdę.

Hej,

No tak, czasami najprostsze, znajdujące się pod nosem rozwiązania są tak ciężkie do zauważenia. W takim przypadku nawet nie jest potrzebne konfigurowanie routera do zarządzania spoza sieci LAN. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za odpowiedzi :smiley:

 

 

 

  1. Czy posiadanie zewnętrznego IP nie powoduje iż wzrosta niebiezpieczeństwo np. zawirusowania, włamania do komputera?

  2. Jak w praktyce wykorzystać zewnętrzne IP do konfiguracji routera?

 

 

Czy, jeżeli chcę mieć dostęp do konfiguracji routera non stop, komputer w sieci LAN powinien być cały czas uruchomiony wraz  z TeamViewerem?

Tak. Tyle, że włamanie nastąpi do routera, nie bezpośrednio do komputera, chyba że komputer ma publiczne IP, to jest dostępny dla całego świata.

 

 

 

Zamiast prywatnego (192.168.x.x) wpisujesz publiczny adres IP w przeglądarce. Domyślnie w większości routerów, zdalne logowanie się jest wyłączone i trzeba je włączy, wiele routerów pozwala skonfigurować czy możesz łączyć się z dowolnego IP czy z konkretnego i na jakim porcie ma być dostępny panel.

 

 

Nie, komputer może być wyłączony, TeamViewer oferuje WakOnLAN.