Zarządzanie ustawieniami ruotera z sieci zewnętrznej

(Tbogus) #1

Witam :smiley: ,

Posiadam  Router Linksys WRT54G2A-AT. Nie posiadam zewnętrznego IP. Czy możliwe jest zarządzanie ustawieniami Rutera z sieci zewnętrznej? Jeżeli nie, to jakie warunki powinienem spełnić aby takie możliwości posiadać?

(Dimatheus) #2

Hej,

Generalnie powinieneś posiadać publiczny adres IP - bez niego ciężko będzie się dostać do konfiguracji routera spoza sieci LAN.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(roobal) #3

Można pójść okrężną drogą, tj. dostać się do sieci LAN i z niej zarządzać routerem z dowolnego komputera i można do tego wykorzystać na przykład TeamViewer lub inny program do obslugi VPN, ale TeamViewer sprawdzi się moim zdaniem najlepiej.

Sam niekiedy zarządzam tak routerem w kryzysowej sytuacji, czyli gdy nie mogę zalogować się bezpośrednio do panelu, ktory jest oddalony 400km od miejsca mojego zamieszkania, więc osobiście do niego podejdę.

(Dimatheus) #4

Hej,

No tak, czasami najprostsze, znajdujące się pod nosem rozwiązania są tak ciężkie do zauważenia. W takim przypadku nawet nie jest potrzebne konfigurowanie routera do zarządzania spoza sieci LAN. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Tbogus) #5

Dziękuję za odpowiedzi :smiley:

1. Czy posiadanie zewnętrznego IP nie powoduje iż wzrosta niebiezpieczeństwo np. zawirusowania, włamania do komputera?

2. Jak w praktyce wykorzystać zewnętrzne IP do konfiguracji routera?

Czy, jeżeli chcę mieć dostęp do konfiguracji routera non stop, komputer w sieci LAN powinien być cały czas uruchomiony wraz  z TeamViewerem?

(roobal) #6

Tak. Tyle, że włamanie nastąpi do routera, nie bezpośrednio do komputera, chyba że komputer ma publiczne IP, to jest dostępny dla całego świata.

Zamiast prywatnego (192.168.x.x) wpisujesz publiczny adres IP w przeglądarce. Domyślnie w większości routerów, zdalne logowanie się jest wyłączone i trzeba je włączy, wiele routerów pozwala skonfigurować czy możesz łączyć się z dowolnego IP czy z konkretnego i na jakim porcie ma być dostępny panel.

Nie, komputer może być wyłączony, TeamViewer oferuje WakOnLAN.