Zasady przyznawania żółtej koszulki w Tour de France

Liderem wyścigu zostaje ta osoba, która ma najmniejszy łączny czas pokonania dotychczasowej trasy wyścigu (wszystkie etapy zsumowane), minus bonifikaty, plus minuty karne. Premie (bonifikaty czasowe) są przyznawane za ukończenie etapu na czołowych pozycjach oraz za tzw. lotne finisze (lotne premie, sprinty) umiejscowione w kilku miejscach etapu. Jest przez to możliwe, że kolarz, który nie wygra żadnego etapu, może ostatecznie być zwycięzcą wyścigu i po ostatnim etapie włożyć żółtą koszulkę.

Mógłby mi to ktoś wyjaśnić, bo oglądam tegoroczny wyśćig, ale za bardzo nie wiem jak, ile i po co jeśli chodzi o czasy i koszulki. Znalazłem to w Wikipedii.

I czego tu nie rozumiesz? Wytłumaczone dokładnie .

przykładowo za każdym razem był drugi i pokonal caly wyscig najszybciej :wink:

Przykładowo wyścig składa się z 3 etapów a kolarzy jest trzech :

1 etap:

1.miejsce - kolarz A - 30min

2.miejsce - kolarz B - 33min

3.miejsce - kolarz C - 40min

2 etap:

1.miejsce - kolarz C - 40min

2.miejsce - kolarz B - 41min

3.miejsce - kolarz A - 55min

3 etap:

1.miejsce - kolarz A - 56min

2.miejsce - kolarz B - 57min

3.miejsce - kolarz C - 64min

Czas przejechania wyścigu :

Kolarz A - 141min

Kolarz B - 131min

Kolarz C - 132min

Tak więc kolarz B pomimo , że zawsze zajmował drugie miejsce jest pierwszy w klasyfikacji generalnej z najkrótszym czasem .

Bardziej łopatologicznie się tego nie da wytłumaczyć :shock:

a bonifikaty i lotne premie?

A co w tym widzisz niejasnego, za zajęcie określonego miejsca odejmuje się określony czas i tyle.

W tym temacie chodziło mi głównie o to , aby wypowiedział się ktoś kto się zna i wytłumaczył mi zasady ( czyli za jakie miejsca, ile odjętego czasu i gdzie można to zdobyć ) A nie odpowiedzi jak cytowana przeze mnie powyżej.

Niech zgadnę w :google:

Pierwszy link:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tour_de_France

I wszystko masz tam opisane, łącznie z bonusami za zwycięstwa etapowe i na premiach lotnych

nie mogę tego znaleźć

Ja Ci okularów nie zafunduję.

:stuck_out_tongue:

.