Zasilacz a przepięcia


(czosnek17) #1

Cze,

Zasilacze mają różne zabezpieczenia http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera#Zabezpieczenia

Przed przepięciami chroni Input OVP i jak dobrze rozumiem zasilacz nie zostaje uszkodzony?

Ale najważniejsze: czy zabezpieczenie OVP też ochroni komputer w przypadku przepięcia? Na pewno przy normalnym napięciu zasilacz nie dostarczy do komputera zbyt dużego napięcia, ale czy przy przepięcu zasilacz nie dostanie "niezdefiniowanego zachowania" i nie spali kompa mimo OVP? Jeżeli spali się sam zasilacz, to byłoby dobrze.


(Johny) #2

Jeśli jest dobry zasilacz z certyfikatem 80 Plus to chroni komputer,jeśli to jest szrot to nie ma zabezpieczeń i wtedy komputer się spali,np.płyta główna.Dlatego powinno się używać markowych zasilaczy.Przy dobrym zasilaczu komputer się zawiesi,ale się nie spali.Dobry zasilacz posiada układ,który odfiltruje przepięcie,ewentualnie wyłączy komputer.To są właśnie te zabezpieczenia


(czosnek17) #3

Zasilacz ten to nie szrot :slight_smile: http://www.morele.net/zasilacz-corsair-vs-series-450w-80plus-120mm-fan-cp-9020096-eu-649091/ i wiem, że nie muszę się obawiać, ale co się stanie gdy będzie przepięcie? Ten zasilacz nie ma (http://proline.pl/?p=CRS+CP-9020096-EU) zabezpieczeń przed za dużym napięciem wejściwym, ale zabezpiecza wyjściowe. To wystarczy, żeby ochronić kompa przy przepięciu? Nie trzeba listwy antyprzepięciowej?


(Bowjan) #4

Gdyby listwy anty przepieciowe były zbędne to nie stosowano by ich.Są szczególnie przydatne przy przepieciach wysokoenergetycznych powodowanych przez np pioruny.


(Odyniec_Stary) #5

Przed przepięciami chroni przede wszystkim listwa anty przepięciowa, oraz porządnie zrobiona instalacja elektryczna wraz z uziemieniem (bolcem) w gniazdku, o czym nie każdy wie i podłącza listwę do gniazdka bez bolca. Wówczas nie spełnia ona swojej funkcji. 


(Ja$) #6

Kolego nikt Ci nie zagwarantuje, że zabezpieczenie OVP w szczególności przy dużych przepięciach napięcia wejściowego na zasilaczu, ochroni podzespoły Twojego komputera oczywiście o zasilaczu już nie wspominam - chociaż na logikę z definicji można tak wnioskować. Za zabezpieczenie zasilacza (i komputera) przed skutkami takich przepięć odpowiedzialne jest zabezpieczenie IOVP, które zazwyczaj realizowane jest poprzez zastosowanie na wejściu zasilaczy elementów takich jak np. warystory (http://tnij.at/30196) lub transile (http://tnij.at/30197). Niestety zabezpieczenie to jest często pomijane przez producentów w nisko budżetowych zasilaczach (tną koszty), a to powoduje, że zasadne jest, a wręcz zalecane stosowanie do nich listew antyprzepięciowych.

Nawet najlepsza listwa antyprzepięciowa nie pomoże, jeśli zostanie podłączona do gniazdka bez lub z nieprawidłowo działającym uziemieniem.

 (czosnek17) #7

Znalazłem zasilacz http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/silentiumpc-vero-l1-500-w-test/strona/21621.html z zabezpieczeniem SIP

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/silentiumpc-vero-l1-500-w-test/strona/21619.html

http://neotec.pl/faqs/jakie-zabezpieczenia-montowane-sa-w-zasilaczach-neotec/

 

I teraz pytanie: czy to też potrzebuje uziemnienia?


(Odyniec_Stary) #8

A jak myślisz?

I czemu nie czytasz postów ze zrozumieniem?

 

Zasilaczy Silentium PC nie kupujemy, ten producent nie jest godzien zaufania. 


(czosnek17) #9

Dobra, to biorę korsarza a jak będzie uziemienie to też listwę. Dzięki za pomoc.