Zasilacz awaryjny UPS GC 05, kilka pytań dla zaznajomionych

Dzień dobry wszystkim. Jako, że u nas na wsi często wyłączają prąd, przez co postanowiłam kupić zasilacz awaryjny do komputera. Jako, że jestem osobą nie znająca się zbytnio na IT mam do Was kilka pytań! :slight_smile:
Do ups planuje podłączyć monitor, pc oraz internet światłowodowy, by podczas kilkusekundowych zaników prądu uniknąc strat pracy oraz uchronić się przed utratą internetu.
Ogromna prośba mam dla osób które są w temacie :smiley:
Bedzie mi niezmiernie mił:heart:o, jeśli znacie odpowiedź na wszystkie pytanie :slight_smile:
1.Czy gdy bede miec naładowany UPS i prąd mi zniknie na kilka sekund, i automatycznie przywróci , muszę wyłączyć komputer? czy poprostu mogę kontynuować prace? a zasilacz sam wylaczy tryb bateryjny? i podladuje baterie, jak dlugo?
2.Czy podczas ładowania UPSa musi być on właczony?
3. Czy podczas wylaczonego komputera, UPS musi byc włączony na noc?
4. Czy UPS ładuję się w nocy , kiedy jest wyłączony (podłączony do gniazdka cały czas) lecz wyłączony
5…Czy jeżeli podczas pracy na komputerze, zdarzy się wyłączenie prądu to w kilkanaście sekund bardzo dużo bateri ubędzie? Pytanie brzmi czy w sytuacji kiedy to nastąpi będe musiała np ładować UPS przez pare godzin na wypadek kolejnego wyłączenia prądu?
6. Słyszałam, że zabiera np z 99% bateri do 40% bardzo szybko, i pozniej np 4 godziny może sie ładować podczas pracy znów do 99% czy odrazu jakoś szybciej sie podładuje, skoro bateria ładuje się 6 godzin?
7. Bo jezeli zdarzy się wyłączenie prądu i powiedzmy bateria spadnie do 30% i za 15 minut znów prąd wyłaczą to już ups nie zareaguje bo nie ma bateri? i będe musiała podładowac go pare godzin na wypadek drugiej takiej sytuacji?
8. Czy UPS musi cały czas być włączony by się ładował? bo na noc słyszałam że mocno świeci i może hałasować to pytanie czy gdy będzie podłaczony do gniazdka bateria będzie w pełni cały czas?
9.W jakich sytuacjach UPS może nie zadziałać? Czy komputer będzie mi działał, gdy UPS będzie rozładowany?
10.W sytuacji, gdy UPS będzie rozładowany a będe mieć prąd w gniazdku i komputer podłaczony do UPSa mimo braku bateri w UPS komputer będzie działał?
11. Czy gdy UPS nagle przestanie działać np bateria padnie, a prąd wgniazdku będzie to czy komputer też przestanie działać (czy komputer i urzadzenia podlaczone do upsa)
12.Co w przypadku, gdy co chwile będą wyłaczali mi prąd i w pewnym momencie bateria będzie np na poziomie kilku % , a prąd w gniazdku będzie w sytuacji gdy UPS się rozładuje, mój komputer się wyłączy bo jest zalezny od UPSA?
13. Czy bateria podczas uzytkowania jak i wspoczynku laduje się tak samo? Podczas uzytkowania caly czas jest stała? bo prad idzie do komputera z gniazdka a nie z bateri UPS?
14.Cd^ skoro zasilanie bateryjne zuzywala tylko baterie w sytuacji braku pradu, podczas pracy na komputerze podalczonym do UPS w przypadku braku bateri w UPS , komputer i urzadzenia podłaczony do ups się automatycznie wylącza czy będa brać prąd z gniazdka bez wzgledu na to , ze ups nie ma bateri?
15.Zagmatwane pytania, ;p, Czy komputer i urzadzenia podlaczone do UPS w przypadku, gdy UPS będzie wyłączony lub rozładowany będzie działal mi komputer?

Miłego weekendu!!!

Sporo tych pytań a niektóre trochę chaotyczne.
W domowych zastosowaniach najczęściej używa się UPSów w technologii off-line. Odbiory zasilane są z sieci (akumulatory są jednocześnie ładowane) a w razie zaniku napięcia następuje samoczynne przełączenie na akumulatory. Przy krótkich zanikach (max. 3 min) i po powrocie zasilania można normalnie kontynuować pracę. Jeśli zaniki trwają dłużej to kończymy pracę. UPSy nie służą do tego aby na ich zasilaniu pracować tylko do bezpiecznego zamknięcia systemu i zapobiegnięciu utraty danych. Nie bardzo rozumiem tego: u nas na wsi często wyłączają prąd. Coś jest nie tak. Ostatni raz przerwę w dostawie prądu miałem kilka lat temu podczas burzy. Może masz jakieś urządzenie pobierające dużo prądu (przy starcie) i pracujące na wspólnym obwodzie elektrycznym ze sprzętem komputerowym. Dobrze by było to rozdzielić.

http://zasilaczups.pl/rodzaje-zasilaczy-ups.html

Nawet jeśli podepniesz swój ruter do UPS to i tak dostawca internetu nie ma podpiętego swojego rutera do UPS więc i tak nie będzie internetu.

z tego co wiem to swiatlowody są pasywne co znaczy ze nie potrzebują pradu by dzialac, a glowne zabezpieczniki moga byc w glownym miescie i tam jesli by zabraklo prad, to swiatlowody mogą nie dzialac co nie koniecznie sie stanie, mieszkam na wsi, tu raczej nie mają zabezpiecznika tylko w wiekszym miescie

Czy ty ten Internet światłowodowy już posiadasz? Podejrzewam, że raczej jeszcze nie. Jeśli tak to gdzie masz wpięty kabel światłowodu? Bezpośrednio do komputera czy po drodze jest jeszcze jakieś urządzenie - najczęściej jest to router i on też musi być podpięty do UPSa aby w razie zaniku zapięcia Internet na zniknął.

Strasznie skomplikowane pytania do dosyć w sumie prostej sprawy. Generalnie traktuj to jak baterię w laptopie. Z praktycznego punktu widzenia działa tak samo.
Szukając jakiegoś UPS’a polecam jedynie upewnić się 1. czy ma wystarczająco pojemność - musisz sobie policzyć, 2. czy da się w nim łatwo wymienić baterie. Baterie starczają na 2-3 lata lat, potem trzeba je wymieniać. W moim są one wlutowane i jest z tym trochę „zabawy”. Kupiłem go tanio na allegro i generalnie jest super, bo podtrzymuje mi mocny PC + kilka monitorów + wszystkie akcesoria jak router przez spokojnie 15-30 minut, ale wymiana baterii (3 sztuk) to pół godziny roboty wymagająca odkręcenia chyba 50 śrubek i lutownicy.

Zwróć też uwagę, czy ma normalne wyjście do podłączenia listwy, czy wymaga zakupu specjalnej.

tak mam internet swiatlowodowy, pare metrów od domu mam skrzynke z ktorej bezposrednio przez sciane swiatlowod orange idzie do rutera i podlaczony ethernetem do pc rj45, mam 2 kable od rutera wiec je wystarczy ze podlacze? nie musze jeszcze rj45 z komputera przepinac do ups?

za duzo pytan, faktycznie :slight_smile: podłączyłam Green cal 2000v 1200 wat kablem ups do komputera, po jakiś 2 godzinach napiecie wejsciowe bylo217 i wyjsciowe 217 po czym nagle wyjsciowe skoczylo do granicznej 252 i szybko wiatraki upsa zaczely dzialac, to go wyłączyłam ze strachu ze cos sie spali, nie wiem dlaczego system AVR nie wyrownal tego skoku, ale czekalam 1-2 minuty…

UPS, działa tak samo jak bateria w laptopie.

Czyli podpięty jest do prądu, ładuje akumulator i jednocześnie przepuszcza prąd bezpośrednio dalej, do gniazdek,. Np. komputera.
Gdy akumulator się naładuje, przestaje pobierać prąd do ładowania, zatem praktycznie nie występuje pobór energii. UPS w tym trybie pobiera maleńką ilość na testowanie poziomu napięcia. Co pewien czas jest też doładowywany akumulator, ale to są niewielkie ilości energii. Każdy akumulator tego.typu sam się odrobinę rozładowuje. Tak samo w telefonie. Ale są to niewielkie ilość prądu.

Jak zostanie wyłączony prąd, UPS pobiera energię z akumulatorów i zamienia za pomocą generatora i przetwornicy na prąd zbliżony do tego jaki mamy w gniazdku.

Czas przez jaki mamy zasilanie zależy od pojemności akumulatorów, od tego jak długo może pracować przetwornica, w niektórych jest to kilka minut a są takie, gdzie w zasadzie brak ograniczeń.
Oraz oczywiście od obciążenia, czyli ile pobiera sprzęt podłączony do UPS.

UPS zdolny dostarczać energii przez ok 30 minut z obciążeniem ok 200W to np. GT S 11 UPS 1000VA/900W 4 x IEC.

ok dziekuje za wytlumaczenie , czyli bede miec podlaczony monitor, pc , ruter do UPSa,
o ile ciągle bede miec prad w gniazdku nigdy mi sie np komputer nie wylaczy np przez brak baterii w UPS? czy jednak ta bateria musi być naładowana zeby komputer mógl dzialac?

i moze wiesz dlaczego nagle z 217/217 skoczylo wyjsciowe na 217/252 i wiatraki zaczely szybko chodzic, mimo ze do ups tylko usb kabel byl podlaczony, wylaczylam ze strachu po 2 minutach, nie wiem czy teraz ryzykowac i podlaczac komputer ruter itd a tu nagle bedzie wyjsciowe 252 to bedzie panika ;/

Ze swojej strony dodam, że to chińskie oprogramowanie pod Windowsa dołączane m.in. do zasilaczy awaryjnych Green Cell, a dokładnie zaimplementowany w nich sterownik powoduje błędy w działaniu kart graficznych NVIDIA. Po jego instalacji w menadżerze urządzeń przy karcie graficznej występuje błąd 43, który w normalnych warunkach wskazuje na usterkę sprzętową karty. Dlatego zalecane jest aby nie instalować tego oprogramowania na komputerze, a najlepiej byłoby wybrać zasilacz awaryjny jakiejś innej, renomowanej firmy - według mnie najlepszy stosunek jakości do ceny oferuje obecnie Eaton np. model 5E.

Więcej informacji na temat wspomnianego wcześniej błędu np. na YT:

hmm wlasnie tez mi sie obilo o uszy, ja mam ncidia RTx 3060 ti, polaczylam narazie tylko przez usb i zainstalowalam juz wxczesniej te aplikacje, po sprawdzeniu czy takze mam kod 43, nic nie wykryło , moze dlatego ze nie podlaczylam jeszcze pc i monitora do ups? lepiej usunac? ;o

Może już usunęli ten problem w aktualnej wersji oprogramowania. Jak nie ma błędu to można zostawić oprogramowanie, jak będzie problem w przyszłości wówczas sugeruję odinstalować.

Nie.

bateria jest ładowana gdy jest wyczerpana, automatycznie. A nawet jeśli się rozładuje, to jest bez wpływu na działanie z energii sieciowej, do momentu zaniku napięcia. Po prostu UPS utrzyma tylko tyle czasu, na ile pozwoli zgromadzona energia w akumulatorach.

Wiatraki zaczynają w takich tańszych UPS działać, gdy uruchamia się przetwornica, czyli UPS działa w trybie podtrzymywania.
Powody takiego stanu rzeczy mogą być następujące, odcięcie zasilania, zbyt niskie napięcie, zbyt wysokie napięcie, wprowadzono zmiany w oprogramowaniu sterującym UPSem.
Z tego co widzę, w sofcie dla tego modelu, można wprowadzać sporo zmian, może została ustawiona zbyt niska tolerancja dla zasilania (z powodu pracy baterii słonecznych i wiatraków, dzisiaj napięcie w gniazdkach potrafi lokalnie oscylować od 210 do 280V), może coś innego. Sugeruję podłączyć UPS do zasilania, nie podpinać do niego odbiorników, tylko sam przewód USB i sprawdzić w oprogramowaniu, czy wszystko jest poprawnie, ewentualnie przywrócić do ustawień fabrycznych. W razie kłopotów najlepiej zwrócić się do wsparcia producenta, ewentualnie sprzedawcy.

super dziekuje za wyjasnienie, tak to oprogramowanie jest dosc rozbudowane i duzo opcji, nic tutaj raczej nie jest poprzestawiane, ogolnie nie wiem dalczego stan baterii jest cały czas napisane (ładowanie , zamiast 100%) moze dlatego ten problem wystąpil bo ciągle ładuje baterie mimo ze jest 100% dodam kilka screenów


image

Moze doradzicie co warto tu zmienic, bo rozumiem , ze podczas zaniku pradu automatycznie mi przelaczy na baterie i tutaj nic nie musze juz zmienic? czy cos warto kliknac?

Myślę, że należy wejść w menu konfiguracji. Na chłopski rozum, to ikonka wyglądająca jak trybik.
Możliwe, że tam znajdują się ustawienia pozwalające ustawić poziom naładowania akumulatora, tolerancję itp. o ile są, i o ile ten program to nie jest taka zabawka tylko. W końcu to bardzo tani model UPS o tej mocy, więc nie spodziewałbym się, że jest dopracowany. Ale kto wie.