Zasilacz Be Quiet! System Power 9 500W do Ryzen 7 3700X i RX 5600 XT

Aktualnie używam takiego połączenia jak w tytule, od jakiegoś czasu. Niby nic się nie dzieje, ale przyjrzałem się tabliczce, no i ten zasilacz ma niestety dwie linie 12V. Maksymalne obciążenie dla linii +12V1 to 24A, a dla +12V2 to 20 A. Czy powinienem go wymienić na jakiś mocniejszy, powiedzmy 700W(żeby w przyszłości nie musieć już nic wymieniać) z mocną jedną linią 12V, jak na przykład SPC Vero L3?

RX 5600 XT ma TBP 160W. Jednakże, z tego co się orientuję, nie znaczy to, że 160W wynosi pełne zużycie energii przez kartę. Bezpieczniej będzie mówić o czymś może trochę poniżej 200W tak mi się wydaje.
3700X ma limit 88W, i chwilowo dobija do tego nawet w normalnym użytkowaniu. w bardziej wymagających grach potrafi się utrzymywać >70W. Do tego dochodzi sprawność sekcji itd.

Mógłbym ogarnąć watomierz i sprawdzić pobór mocy, ale pewnie nie ma to większego sensu, bo większym ograniczeniem tutaj jest moc na poszczególnych liniach niż ogólny pobór mocy. Ktoś wie która linia odpowiada za zasilanie GPU?

Bezpieczniej będzie podłączyć pierwszą, tę od 288W, ale każda w tym zasilaczu powinna to wytrzymać, bo z pci-e leci jeszcze prawie 75W.
Jestem zdziwiony, że bequiet robi zasilacze dzielone na 2 linie. Nie widziałem jego testów na obciążeniu krzyżowym, ale że to uznana firma, więc bardzo bym się nie obawiał, dopóki nie kupisz karty o zapotrzebowaniu większym niż 300W :wink:

Jedna kwestia, że wysilanie zasilacza ponad 80% może skrócić jego żywotność, inna, że używanie przewymiarowanego, który ma obciążenie poniżej 50% nie daje efektywności opisanej na etykiecie (certyfikat bronze, gold, etc.)

Ten zasilacz to taki Be Quiet, że nawet nie ma wentylatory od Be Quieta. To jest taki entry-level. Mimo wszystko jest dość cichy, a jakość z tego co wiem przyzwoita (https://www.youtube.com/watch?v=JYJkBzvqVmc).
Be Quiet robi 2 linie nawet w droższych modelach, jak Pure Power. Nie mam pojęcia z czego wynika takie podejście. Z tego co mi się wydaje to chyba było tak że zgodnie ze standardem, linia 12V2 zasila CPU, a 12V1 całą resztę. I w zasadzie stąd moje obawy. Większość komponentów korzysta z linii 12V. Włącznie z wentylatorami, czy nawet w złączu zasilającym sata jest wyprowadzone 12V. A sama karta, mimo że do RTX 3000 jej daleko, jeśli chodzi o pobór mocy, to wg testów GamersNexus miała peaki do około 180W. W jakiś innych testach widziałem że nawet i 200W podawali…