Zasilacz, płyta główna i cpu do rtx 2060 super (nvidia geforce)

hej,

moja dotychczasowa płyta główna (pisałem o tym post tu na forum) zepsuła się, więc postanowiłem wymienić sobie cały pc (zwłaszcza, że i tak miałem to w planach). rzecz polega na tym, że chcę wymieniać komponenty stopniowo - nie stać mnie na zakup ich wszystkich jednocześnie.

czyli: mam obecny zestaw (bez płyty głównej) i chcę co miesiąc wymieniać po jednym komponencie.

cel: pozostanie przy serii intel core i*** (do tego wrócimy) i wykorzystanie w zestawie docelowym rtx 2060 super (uważam, że w cenie ok. 1700 zł jest to dobry wybór, jeśli zaś ktoś w porównywalnej cenie poleci mi coś innego - też chętnie rozważę).

wstępnie znalazłem:

  1. chcę zacząć od płyty głównej - znalazłem taką: asrock z390 phantom gaming 7
  2. cpu: myślałem o i7-9700k - przez wzgląd na tę płytę można wnioskować, że chciałbym mieć któryś z nowszych inteli - i tak jest :stuck_out_tongue:

nie umiem dobrać:

  1. zasilania
  2. chłodzenia - a chciałbym mieć takie chłodzenie do cpu, ażebym mógł stosować pasty termoprzewodzące z metalami - mówię o tym, bo mój obecny procesor i5-7500 ma standardowe chłodzenie, które wykonane jest z aluminium i - jak się okazuje - może wchodzić w reakcję z tymi pastami, zatem byłem (jeśli dobrze wszystko rozumiem) skazany na pasty silikonowe, przy czym z jakiegoś powodu procesor uzyskiwał bardzo wysokie temperatury.

w tym zakresie proszę o pomoc po skompletowaniu zestawu docelowego. kupię go wtedy razem z płytą główną, aby od razu móc zeń korzystać.

obecna specyfikacja:

  1. silentiumpc gladius m35
  2. lg supermulti gh24nsd1 rbbb
  3. ram patriot viper 4, ddr4, 8gb(2x4gb), 2400mhz
  4. corsair cx450m 450w
  5. ssd crucial mx300 275gb sata3
  6. geforce gtx 1050 ti 4gt oc 4gb
  7. hdd 3,5 seagate barracuda 1tb 6gb/s sata
  8. intel core i5-7500

przeznaczenie jednostki:
korzystam z adobe illustrator, indesign, premiere pro i photoshop + marzy mi się granko w control i nowego wolfensteina z raytracingiem <3 oto powód wyboru rtx 2060 super :stuck_out_tongue:

docelowa specyfikacja [szkic]:

  1. jw
  2. jw
  3. jw - chyba, że wymiana coś da :wink: na pewno w tym roku chcę 16gb ram
  4. no to właśnie :wink: problem
  5. jw (kiedyś wymienię na większy ale to tyle)
  6. rtx 2060 super
  7. jw
  8. wstępnie i7-9700k

podsumowując, szukam:

  1. płyty głównej
  2. procesora (chyba, że waszym zdaniem obecny jest wystarczający do rzeczy podanych wyżej)
  3. chłodzenia do procesora
  4. zasilania do wszystkiego
  5. czy po kupnie na razie tylko płyty głównej mogę (nie wymieniając jeszcze gpu i cpu) korzystać z obecnego zasilania corsair cx450m 450w?

proszę o pomoc, bo nie jestem pewien jak dobrać komponenty dla bezpiecznej i stabilnej pracy wszystkich komponentów.

pozdrawiam

….niiiii, ja tam tam stosowałem te pseudo srebrne silver ag czy różne podobne i problemów nie było, chyba chodzi raczej o te pasty typowo metaliczne.

Spokojnie, nawet i RTX bys chyba uciągnął, ale to już by było lekko po bandzie pewnie.

w jaki sposób mogę to sobie na zaś wyliczyć? chciałbym mieć ok 20% zapasu, czyli ok 120% potrzebnej mocy - aby praca była stabilna.

Matematycznie :wink:
No przykładowo, zasilacz ma prawie 450 z 450 na 12, więc tu też bez obaw.

No i pobór:
2060 Super jakeś 175W
i7-9700k 95 w bez kręcenia !
Na płytę i resztę badziewia dodaj z 60 w.
Suma jakieś 320-w absolutnym peaku pewnie z 350W.

Co do zasady sumuj tylko procka i kartę, jak za “resztę” dodasz z 60w wystarczy, chyba, ze jakieś mega wentylatory, podświetlenia czy dodatkowe rzeczy podpinasz.

jeżeli zasilacz będzie miał zbyt dużą moc, to czy może się to jakoś negatywnie odbić na czymś? tzn suma tych wszystkich badziew, włączając w badziewia gpu i cpu itp., wynosi 300 a zasilacz ma 600, to czy taka dysproporcja może czymś negatywnym poskutkować?

Teoretycznie tak, niektóre tańsze zasilacze miewały problemy ze zbyt małym obciążeniem, zbyt małym np. 100/600. Natomiast podany przez Ciebie przykład 300/600 jest wręcz idealny, przy 50% zwykle sprawność jest 1-2% wyższa od średniej :wink: Średnią liczy się dla 20/50/100% obciążenia, osobiście zawsze liczę by w peaku nie przekraczało tych 80% na 12 i całości, czyli w standardowym korzystaniu z ~~70%.

ok, zatem to mi daje nieco światła nt. tego jak to działa, natomiast nie jestem pewien dalszej części.

  1. gdy mówisz, że sprawność jest wyższa 1-2%, to chodzi o mniejsze straty energetyczne?
  2. tego od “średnią liczy się dla 20/50/100…” już nie rozumiem ;p czy chodzi o liczenie sprawności zasilacza przy obciążeniu np. tu 120/600, 300/600 i 600/600?
  3. peak - masz na myśli jednostkowe, pojedyncze skoki sprawności (czy czego tam)?

Wykres: standard to ok 250W maks dla 2080TI, ale masz różnych producentów. różne OC, Gaming Editions etc.

Peak To maksymalna, krótkotrwała wartość.

Tak właśnie o ta sprawność chodzi, do certyfikatów musi pzrekraczać XX procent przy 20/50/100%.

Tak, jest to minimalna różnica, ale widać kiedy “najlepiej” się mu pracuje.

rozumiem. a co uważasz o tych rzeczach, które myślałem wziąć? ten model płyty głównej “asrock z390 phantom gaming 7”, grafikę “rtx 2060 super” i procek “i7-9700k”? to przede wszystkim się wszystko razem da podłączyć i ma sens jako jedna konfiguracja?

Sens ma, ale czy koniecznie i7 z K? Ja bym na podkręcaniu trochę zaoszczędził, jak już różnica do karty, 2060 trochę za słaba na Raytracking. Bez niego zaś czy nie lepiej 1660TI (bardziej ekonomicznie)?

  1. różnica do karty, że procek nieproporcjonalnie słaby/silny? :stuck_out_tongue:
  2. rtx60s vs 1660ti widzę, że od kwietnia ten gtx też ma wsparcie raytracingu, zatem jeśli o to chodzi, to już nie jest różnica pomiędzy nimi :stuck_out_tongue: no i widzę, że jeśli chodzi o fpsy, to wiele się nie różnią.
  3. a jaką kartę byś polecał, by można było osiągnąć dobry efekt rt w grach? marzy mi się ten control, śni po nocach xd

EDIT
no myślałem o tym podkręcanku, tu się wahałem. jeśli tak mówisz, to chętnie wezmę bez odblokowanego mnożnika :slight_smile:

Znaczy tak: w moim osobistym odczuciu wydaje mi się, że raczej procek będzie lekko się nudził z 2060 (mimo, ze efekt będzie b. dobry). Zobacz Twoje ulubione tytuły w youtube i oceń, czy będzie trzeba/warto podkręcać :slight_smile:

rzecz w tym, że chciałbym otrzymać finalnie zestaw gotowy na lata. jaką zatem polecasz silniejszą kartę, która wytrzyma próbę czasu?

Zobacz jak wyszłoby z 5700 lub zielone 2070, te radeony mogą być trochę lepsze i w podobnej cenie.
Zobacz konkretne gry, czasami akurat możesz mieć pecha).

no z radeonami oglądałem porównania i do adobe to mi by odpowiadało, niestety w grach notują niższe wyniki z tajemniczych powodów. zobaczę sobie te 2070. ale czy różnica między 2060 a 2070 jest tak duża? przy tych w wersjach super.

No te niższe niekonieczne, tak orientacyjnie 5700XT ma ~~= 2070, no i ta technika “poprawy obrazu” w Radeonach jest lżejsza od RT. https://www.youtube.com/watch?v=Bfc2oCjdf6k

a co powiesz w takim razie o asrock z390 phantom gaming 7?

na oczy nie widziałem, ze zdjęcia tyle, że radiatorki ma ładne i raczej w tej cenie nie dostaniesz garażowca z wioski pod Shenzhanem;)


patrzę sobie też na tańsze procesory, odkąd mówisz o dysproporcji mocy proponowanego wyżej procesora do karty graficznej i zastanawia mnie jeszcze sekcja specyfikacji “rodzaj obsługiwanej pamięci”. w przypadku tego tutaj i paru innych procesorów intel, które oglądałem, podają ddr4 2666mhz - czy oznacza to, że szybszych i wolniejszych nie obsługuje? lub powoduje, że nie można wykorzystać potencjału pamięci szybszych?

Wielkiego zysku nie będzie z szybszych, to nie AMD. Może uda sie coś w XMP ugrać jeszcze. Osobiście bym raczej w 2600/3600 szedł od Ryzena, tu masz 6 gołych rdzeni. Ja ma być “na lata” niedużo.