Zasilacz -wiatrak

(Kacper1913) #1

witam mam problem ponieważ w czasie pracy na komputerze od włączenia tak po 1h bardzo głośno zaczyna buczeć wentylator w zasilaczu i teraz mam pytanie czy to może być wina wentylatora i trzeba go wymienić jak tak to doradźcie mi jak jak potrzeba jakieś dane to powiedzcie to podam

i moje 2 pytanie czy do płyty głównej można podpiąć wiatraczki takie za 7zł bo coś kolega mówił że ma takie coś

(Krzychuu) #2

syberius zacznijmy od tego jaką masz płytę główną?

Jaki masz zasilacz? (firma i moc)

Otwórz obudowę i przeczyśc porządnie kompa.

(Kacper1913) #3

Pole Wartość

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 11/21/2001-i815EP-W83627-6A69RD4HC-00

Nazwa płyty głównej DFI CS15/CS62-TC

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali Intel GTL+

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 100 MHz

Efektywna częstotliwość taktowania 100 MHz

Przepustowość 800 MB/sek

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali SDR SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej

Typ magistrali Intel Hub Interface

Szerokość magistrali 8-bitowy(a)

Producent płyty głównej

Nazwa firmy DFI Corporation

Informacje o produkcie http://sj.dfi.com.tw/Product/xx_product ... EX_TYPE=MB

Uaktualnienie BIOS'u http://sj.dfi.com.tw/Support/Download/d ... EX_TYPE=MB

to mam o płycie głównej o to chodzi?

a zasilacz da sie sprawdzić jaki mam przez program everest?

(D@widoS) #4

Nie.

Co do wiatraka w zasiłce, wymień go na inny o takich samych wymiarach, a do płyty głównej możesz podłączyć inne wiatraczki o ile masz tyle wtyczek na nie.

(Misterdam) #5

Całkiem możliwe że jest to problem z wiatrakiem, rozkręć zasilacz, wykręć wiatrak i go przeczyść.

Co do podłączania dodatkowych wiatraków oczywiście jest to możliwe, tylko musisz mieć wystarczająco mocny zasilacz.

(Kacper1913) #6

dzięki chłopaki wykręcę go jutro przeczyszczę a jak nie to chyba będę zmuszony kupić nowy

(Neandrzej) #7

Miałem niedawno podobny problem. Wiatrak do tego stopnia się zużył, że od startu kompa zaczynał buczeć. Jeżeli masz zasilacz z wiatrakiem wydmuchującym z tyłu kompa, mogę Ci poradzić, co zrobić. Ja zrobiłem tak: rozkręciłem zasilacz (Standard ATX) i wymieniłem wiatrak na taki za dychę (sprawdź wymiary!). Kable polutowałem: czerwony z czerwonym, czarny z czarnym. Zauważ strzałkę na obudowie wiatraka, która wskazuje kierunek wydmuchu. Ważne jest, żeby kable po zlutowaniu były dobrze zaizolowane, a zwłaszcza zabezpieczone przed przyleganiem do radiatora w zasilaczu. Jeden z moich znajomych miał podobny problem i poradził sobie w ten sam sposób. I wszystko działa bez zarzutu!

(Jjoasz) #8

innymi slowy - fanswap :slight_smile: ale...

1. wentyl musi miec te same parametry pradowe - czesto zasilacz posiada jakas tam regulacje obrotow

2. musi posiadac to samo lub nizsze napiecie startowe, gdyby bylo za wysokie, moze nie ruszyc wentyl i pozar gotowy...

3. jesli zasilacz nie posiada zadnej regulacji wentyla, to mozna sie pokusic o podpiecie go pod plyte, o ile ta ma mozliwosc kontroli - tu warto sie zaopatrzyc w wentyl z sonda termiczna, np. AC fan pro TC by nabiezaco kontrolowac temp zasilacza

(Emilmlo) #9

Wentylatory mało prądu ciągną to nie potrzeba mocnego zasilacza.

Programem nie da się tego sprawdzić, napisz nam co pisze na naklejce na zasilaczu.