Zasilacz -wiatrak

witam mam problem ponieważ w czasie pracy na komputerze od włączenia tak po 1h bardzo głośno zaczyna buczeć wentylator w zasilaczu i teraz mam pytanie czy to może być wina wentylatora i trzeba go wymienić jak tak to doradźcie mi jak jak potrzeba jakieś dane to powiedzcie to podam

i moje 2 pytanie czy do płyty głównej można podpiąć wiatraczki takie za 7zł bo coś kolega mówił że ma takie coś

syberius zacznijmy od tego jaką masz płytę główną?

Jaki masz zasilacz? (firma i moc)

Otwórz obudowę i przeczyśc porządnie kompa.

Pole Wartość

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 11/21/2001-i815EP-W83627-6A69RD4HC-00

Nazwa płyty głównej DFI CS15/CS62-TC

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali Intel GTL+

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 100 MHz

Efektywna częstotliwość taktowania 100 MHz

Przepustowość 800 MB/sek

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali SDR SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej

Typ magistrali Intel Hub Interface

Szerokość magistrali 8-bitowy(a)

Producent płyty głównej

Nazwa firmy DFI Corporation

Informacje o produkcie http://sj.dfi.com.tw/Product/xx_product … EX_TYPE=MB

Uaktualnienie BIOS’u http://sj.dfi.com.tw/Support/Download/d … EX_TYPE=MB

to mam o płycie głównej o to chodzi?

a zasilacz da sie sprawdzić jaki mam przez program everest?

Nie.

Co do wiatraka w zasiłce, wymień go na inny o takich samych wymiarach, a do płyty głównej możesz podłączyć inne wiatraczki o ile masz tyle wtyczek na nie.

Całkiem możliwe że jest to problem z wiatrakiem, rozkręć zasilacz, wykręć wiatrak i go przeczyść.

Co do podłączania dodatkowych wiatraków oczywiście jest to możliwe, tylko musisz mieć wystarczająco mocny zasilacz.

dzięki chłopaki wykręcę go jutro przeczyszczę a jak nie to chyba będę zmuszony kupić nowy

Miałem niedawno podobny problem. Wiatrak do tego stopnia się zużył, że od startu kompa zaczynał buczeć. Jeżeli masz zasilacz z wiatrakiem wydmuchującym z tyłu kompa, mogę Ci poradzić, co zrobić. Ja zrobiłem tak: rozkręciłem zasilacz (Standard ATX) i wymieniłem wiatrak na taki za dychę (sprawdź wymiary!). Kable polutowałem: czerwony z czerwonym, czarny z czarnym. Zauważ strzałkę na obudowie wiatraka, która wskazuje kierunek wydmuchu. Ważne jest, żeby kable po zlutowaniu były dobrze zaizolowane, a zwłaszcza zabezpieczone przed przyleganiem do radiatora w zasilaczu. Jeden z moich znajomych miał podobny problem i poradził sobie w ten sam sposób. I wszystko działa bez zarzutu!

innymi slowy - fanswap :slight_smile: ale…

  1. wentyl musi miec te same parametry pradowe - czesto zasilacz posiada jakas tam regulacje obrotow

  2. musi posiadac to samo lub nizsze napiecie startowe, gdyby bylo za wysokie, moze nie ruszyc wentyl i pozar gotowy…

  3. jesli zasilacz nie posiada zadnej regulacji wentyla, to mozna sie pokusic o podpiecie go pod plyte, o ile ta ma mozliwosc kontroli - tu warto sie zaopatrzyc w wentyl z sonda termiczna, np. AC fan pro TC by nabiezaco kontrolowac temp zasilacza

Wentylatory mało prądu ciągną to nie potrzeba mocnego zasilacza.

Programem nie da się tego sprawdzić, napisz nam co pisze na naklejce na zasilaczu.