Zasilacz

Witam.

Posiadam dosyć średni komputer, którego używam go gier lecz wyciskam na nim spore fps.

Specyfikacja:

Płyta główna B450M DS3H

Processor Ryzen 5 1600af (bez oc)

Grafika GT 1030 GDDR5 (podkręcona)

4x 4gb ram 3000mhz Patriot viper 4 (podkręcony)

Zasilacz Elementum E2 550W Certyfikat 80 PLUS

Obudowa iBox Passion V5

Przychodzę do państwa z zapytaniem czy jak na mój komputer i moje wymagania zasilacz nie stanowi żadnego problemu. Posiadam go od września i nie ma żadnego problemu lecz gdy patrzę co piszą niektórzy to mam małe wątpliwości więc wolę sie upewnić, czy mój zasilacz nie spali mojego kompa lub jakiegoś podzespołu. Jeśli ma to znaczenie to głównie jak na razie gram w rocket league oraz w fortnite a to nie są za bardzo wymagające gry. Temperatury w komputerze mam idealne i nie stanowią zagrożenia. Jedynie mam wątpliwości co do tego zasilacza. Proszę o przydatne odpowiedzi. Pozdrawiam :smiley:

Drogi Kolego, z przykrością informuję Cię, że nikt (mam nadzieję taką) nie udzieli Ci żadnej odpowiedzi na powyższe pytanie.

Być może jesteś użytkownikiem o niewielkiej wiedzy teoretycznej, jednak mając opinie dotyczące możliwości bezproblemowego użycia tego zasilacza z bardziej prądożercą konfiguracją, powinieneś już temat ogarnąć.

Tym samym Twoje pytanie jest już odpowiedziane, a w razie wątpliwości względem treści, polecam lekturę Twojego wątku sprzed tygodnia lub dwóch. :wink:

po prostu chciałem otrzymać odpowiedź od większej ilości osób aby się upewnić.

Jeżeli chodzi o markę to jest ok
Jeżeli chodzi o model to jest budżetowy i częściej wybiera się serię vero
Jeżeli chodzi o moc to moim zdaniem zasilacz jest za mocny bo w stanie spoczynku będziesz go wykorzystywać w ~16%, gdzie zwykle od 20% zasilacze mają dobrą wydajność
Jeżeli chodzi o zabezpieczenia to je ma (w teorii bo w praktyce potrzeba testów)
Jeżeli chodzi o testy to nie ma ich w internecie
Jeżeli chodzi o opinię to ma pozytywne (link do sklepu z opiniami)
Jeżeli chodzi o gwarancje to masz 3 letnią - czyli krótszą jak na zasilacze

Czyli nie nie powinien Ci spalić ale nikt głowy za to nie da.

1 polubienie

To nie ten adres. Chcesz dowiedzieć się o zasilaczu, to tam, gdzie ludzie kupili i opiniują.
https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-elementum-e2-550w-spc252-6431552/
Widzę 399 opinii. Zakładaj, że część pisze prawdę. W innych sklepach czytaj opinie i porównaj ze swoim spostrzeżeniem.

Słyszałeś pojęcie troll lub marketing szeptany? Takie właśnie opinie otrzymasz w większej ilości na różnych forach. Sklepy też są średnio wiarygodne, choć opinie potwierdzone zakupem są poważniejsze. Jedynym wartym uwagi sposobem weryfikacji jest własną wiedza oraz test video, z konkretnymi danymi na licznikach. Takich jednak nie ma dla tego modelu. Są dla innych Silentium, które trzymają poziom, mimo pewnych wad budżetowców.

Musisz więc polegać na tym teście, który jest obiektywny i który masz. Chodzi tu o „Certyfikat 80 PLUS”. Oznacza on, że zasilacz ma sprawność nieco ponad 80%, a osiągnięcie takiego wyniku wymaga zastosowania elementów o jakości przynajmniej „przyzwoitej”. Taka konstrukcja będzie bezpieczniejsza od chińskiego noname ze sprawnością rzędu 50-60%, ale będzie gorsza od Seasonica Gold czy Platinium ze sprawnością ~90%.

Dobrze Ci też ktoś napisał, że zasilacz najlepiej pracuje około 50% obciążenia, u Ciebie jest mniej. Jednak lepiej obciążyć zasilacz na 30, nie na 90%. :wink:

No niestety w ostatnich latach to zjawisko się strasznie rozpanoszyło, do tego stopnia, że więcej treści które znajdziesz zwykle jest nieprawdziwych.

Wbrew pozorom certyfikat 80 plus jest dość mocno ograniczony i średnio obiektywny. Producent sam wybiera zasilacze do przetestowania i stosunkowa liczba testów jest mało. Dodatkowo dla tego certyfikatu ważna jest tylko wydajność w punktach 20% 50% i 100%. Nie ma tam wzmianki o zabezpieczaniach w zasilaczach.

Też rzecz na którą warto zwrócić uwagę to waga zasilacza, oczywiście można sztucznie zawyżyć wagę, ale w drugą stronę to nie działa, więc jak zasilacz będzie lekki to dobrze to nie będzie wróżyć.

Przy niskich obciążeniach niektóre zasilacze mogą mieć czasem problemy zwłaszcza jeżeli mówimy o budżetowych

Tutaj masz test z certyfikacji Elementum E2 550W 80plus EU, tutaj jak ktoś chciałby się rozpisać to mógłbyś zobaczyć, że wersje testowane na 115v w 230w czasem nie trzymają certyfikatów,

ale nadal kierowanie się certyfikatem 80 plus ma sporo minusów/pułapek (oczywiście brak tego certyfikatu wróży jeszcze gorzej), dlatego najlepiej jest jak ktoś zrobi dobre testy dla zasilacza.