Zasilacze do PC linia 3,5/5 V

Witam.
Starsze tak miały. Kosztem linii 12V. W tej chwili mam 5-latka, zasilacz TFX 300W.
Linia 12V ma 240W a linia 3,3/5V ma 130W.
Blackwchite na moje pytanie w sprawie 97W max na tych liniach w zasilaczu odpowiedział:
“W życiu tyle na tych liniach nie wciągnie”. Nie bardzo wiem co miał na myśli.
Lipton olał sprawę i nie odpowiedział.
Wygooglować nic się nie da, wszyscy piszą jaka ważna jest linia +12 (no pewnie, bo procek + grafika), tak że jestem w niewiedzy w kwestii wyboru zasilacza i liczę na forum.
Może ktoś, coś…

… aż sprawdziłem na tym starym desktopie dzisiaj u Rodziców. :wink:

SIlentium 350, 95 W na 3.3/5 i podpięte jak nastepuje:
Dyski 2.5 cala 1
Dyski 3.5 cala 1
Dyski SSD 2
Klawiatura i mysz
Głośniki ciągnace z USB
Modem (gwizdek) USB
Telefon ładowany z USB
i czasami jeszcze klucz.
… i jeszcze jeden “improwizowany” wentylatorek z molexa, wydaje mi się, ze zcerwony to 5, który dmucha na procka i kartę.
… o i zapomniałbym, jeszcze mają teraz latem taki mały wentylatorek na usb . :slight_smile:

“Nie, no wszystko działa nam dobrze”. :wink:

Jedyna różnica może być taka, że to starsza płyta i chyba tylko 1 czy 2 porty są w standardzie USB 3.

Dzięki marcin20000
Tak z ciekawości jest w tym kompie DVD sata? Bo to potrafi pociągnąć ok 10W z +5V (silniczek,laser).
No ale 4 dyski, dźwiękówka i jeszcze coś tam na USB i nie ma u Ciebie problemów, to znaczy że u mnie “SilentiumPC Vero M3 700W” i 97W na 3,3/5 powinien dać radę, ale na styk. No chyba że kalkulator zawyża potrzeby MOBO. Wtedy było by naprawdę OK. :face_with_raised_eyebrow:

Kalkulator pewnie liczy sytuacje gdybyś wszystko na max używał. W przypadku procesora i karty OK. Jednak 4 dyski i napęd DVD jednocześnie raczej nie będą wykorzystywane.

Nie, DVD nie mają, znaczy był podpiety, ale już nie jest.

Kalkulator liczy bullshit.

Specjalnie szukałem starych napędów żeby sprawdzić ile A mają na tabliczce znamionowej. Obciążenia nie są nawet podane, piszę tylko 5V i 12V. Więc skąd twórcy tego narzędzia mają znać charakterystykę poboru prądu przez napęd optyczny, skoro tych napędów na rynku jest multum i na pewno różnią się poborem energii?

Podobnie sprawa z płytami…
Na rynku jest całe mnóstwo płyt z różnymi chipsetami i wyposażeniem, płyta MATX z tanim chipsetem i 2 slotami RAM nie będzie pobierała tyle samo energii co płyta do overclockingu wyposażona w aktywne chłodzenie chipsetu i zajęte wszystkie sloty pamięci.

Szkoda tylko że ciężko znaleźć jakieś sensowne pomiary obciążenia zasilacza ATX w internecie, gdybym miał odpowiedni miernik, to sam z ciekawości bym pomierzył.

Zasilacz kupić muszę teraz. Budę już mam. Dobrze by było zmierzyć pobór prądu z różnych linii, a zwłaszcza tą problematyczną +5V. W sklepach są multimetry (ok.50zł). Ale to wydatek i zabawa (trzeba się wpiąć w kabel itd.). Kombinuję że jednak kalkulator coś chrzani.
Zrobiłem kalkulacje na dwóch - pomiar tylko gołej płyty+klawiatura+mysz.
1- mierzy całość poboru mocy w rozbiciu na poszczególne linie: “https://outervision.com/power-supply-calculator
PSU-1

2 - mierzy całość poboru mocy z wszystkich linii: https://pc-builds.com/psu/#psuResult
PSU-2

Różnica jest kolosalna:

  1. 61W+52W=113W
  2. całość =39W

Do tego dodaje się całe zapotrzebowanie: CPU, GPU, RAM, dyski, urządzenia na USB itd.

W kalkulatorze 1. 102W+384W=449W

PSU-1-2

W kalkulatorze 2. całość =393W

PSU-2-2

Różnica 56W! No i mamy według 1 kalkulatora 102W na liniI 3,3/5V
Pytanie za 100zł - wg czego się kierować, który kalk. podaje bardziej realne wyniki?
Czy dla bezpieczeństwa dopłacić 100 zł, żeby mieć mocniejszą linie 3,3/5 przy podobnej jakości zasilacza?:shushing_face:

Prąd mierzy się wpinając miernik szeregowo, więc albo trzeba sobie zrobić specjalną “przejściówkę” pomiarową do 24 pinowego złącza, albo próbować cęgami DC.

Nie mam ani jednego ani drugiego niestety.

Żaden nie podaje dokładnych wyników, o ile procesorów i kart na rynku jest niewiele i ich parametry techniczne są dość dokładnie podawane przez producenta, to już z płytami, dyskami, napędami jest gorzej, bo jest tego multum.

Dodatkowo dla twórcy takiego kalkulatora znacznie bezpieczniejsze jest przeszacowanie wyniku w górę niż w dół, w pierwszym przypadku nic się nie stanie, w drugim zbyt słaby zasilacz może spowodować np. problemy ze stabilnością komputera.

A ten by nie uspokoił Twojego sumienia? Bronze plus, 650 W, 450 na 12 i reszta na 3.3/5, za dwie stówki.
Tylko karta plus procek, to tak do 300 powinny być. :wink:

Hej! marcin20000
Poczytałem trochę o tym zasilaczu. Wersja 650W ma wszystkie zabezpieczenia, cichy wiatrak, kable mogą być, wyjść tyle co potrzeba, Plus Bronze, przetwornica tylko AC-DC (ale za te pieniądze), a linia 3,3/5 tylko 100W.
Potem mi wyszło, że Ryzen OC + RTX i 650W trochę za mało. Jest wersja 750W za 250zł i chyba jest ok. Konstrukcja taka sama, a linia 3,3/5 ma 130W! i chyba to jest to!
Dzięki za podpowiedź.:slight_smile:
Jako alternatywę znalazłem '“Aerocool VX PLUS 750W 80 PLUS” za 225zł - certyfikat tylko 80 + (bez bronze czyli white). Konstrukcja podobna, cichy i co najważniejsze 130W na niskim!
Jak poszukać i poszperać w opisach i opiniach to coś się znajdzie (niezależnie od tego czy 130W jest potrzebne czy też nie)! Chyba sprawa jest załatwiona.:slight_smile: Pozdrawiam.

Wiesz, do oc, to nawet bym coś lepszego od Bronze polecał, ale bez przesadzania powinno ujsć. Tylko już na Whita nie obniżaj. Jednak Bronza ma raczej te nieco lepsze komponenty…:wink:

Ryzen bez OC, karta 2070 super, 64GB, 3 dyski (2xSSD, 1xHDD Nearline) i wszystko mi bez problemu chodzi na zwykłym 650W od seasonica.

Sensowna uwaga. Tacens Mars Gaming MP 650W jet na razie niedostępny. I chyba niema wersji 750.
Natomiast Tacens Mars MPB750 jest jako zmiennik bardzo dobry. 130W, Bronze, Nie ma DC-DC, e jak przy OC ustawić Vcore na sztywno to będzie stabilnie. Inaczej idąc w stronę Gold i DC-DC, wchodzę za bardzo w koszty.:face_with_raised_eyebrow:

I będzie chodzić, bo pewnie pod obciążeniem komp ciągnie z 300W.

Seasonic 650 - wiem, bez OC spokojnie, ale mi chodzi o 3,3/5V a on ma tylko 100W.
Bez żyłowania portów ok. Linia 12V da radę. Jak do tej pory szukam odpowiedzi na zapotrzebowanie zestawu na linię 3,3/5V. I do tej pory (pacz wyżej na wyniki dwóch kalkulatorów) wiem niewiele.:frowning_face:

220W grafika, 150W procesor+soc, reszta nie wiem.

Prawdopodobnie więcej się nie dowiesz, bo albo nie ma takich pomiarów w internecie, albo jest to tak niszowe że ciężko coś znaleźć na ten temat.

Wkrótce, jak poskładam graty do kupy to zrobię takie pomiary. Na razie jadę na 5-cio latku z zasilaczem 300W, ale linie 3,3/5 ma na 120W. Na próbę dałem mu silnego stresa, do portów podpiąłem co tylko się da (nie odważyłem się tylko uruchomić nagrywarki) i zasilacz trochę się podgrzał, cała reszta też, no i ogólnie trochę głośniej.
Skoro na razie niewiele wiem na temat tej niskiej linii, kupię PSU z zapasem i pobawię się miernikiem.:slight_smile: