Zasilacze do PC linia 3,5/5 V

Dotyczy m.in. zasilacza SilentiumPC Vero L3 600/700 W i innych podobnej mocy.
Chodzi o linie +3,5V i +5V.
Przy 32 GB RAM , HDD, SSD, DVD i kilka urządzeń na USB ( + zapotrzebowanie MOBO) wyszło mi na kalkulatorze PSU łącznie 115W na liniach 3,3/5V.
Obciążalność tych linii to 97W w przypadku SilentiumPC.
Czy jakimś cudem przetwornica na linii 3,5/5V temu podoła? Amperaż tych linii to max po 15A co daje w sumie 124W. Rozumiem że jest ograniczenie całkowitego obciążenia tych linii do 97A.
Może te komponenty które wymieniłem są jakoś inaczej zasilane? Już nie wiem jaki zasilacz wybrać i czym się kierować.
Linia + 12V daje wystarczającą moc., ale odgałęzienie +3,3/5V to niewiadoma (wystarczy czy nie) .
W testach piszą że wydajność linii 3,3/5V nie jest za bardzo istotna. Jednak komponenty, o których napisałem są zasilane w dużym stopniu z linii +5V. O co w tym chodzi?!
Bardzo proszę o pomoc.

Ja lubię firmę Corsair :stuck_out_tongue_winking_eye: Np. taki TX550M daje 25A na 3,5 i 5V :wink:

Wpiąłeś ładowarki akumulatorów do wszystkich wolnych portów USB w obudowie?
Jaki sprzęt dziś wymaga ponad 100W na linii 5V i 3,3V?

Tu masz przykładową charakterystykę współczesnego HDD, wymagania względem linii 5V są minimalne, 3,3V chyba w ogóle już nie jest wykorzystywane w przypadku HDD i SSD.

Chyba, że kalkulator liczy pobór prądu dla procesora i ramu z linii +3.3V, a nie +12V jak to teraz robi chyba każda MB.

Uff…
Dobrze że nie mnoży zamiast dodawać i nie dzieli przez zero.

Co do linii 3,3/5V.
Nie bardzo wiem jak liczy kalkulator PSU ale duży wpływ na jego wskazania na linii +5V mają:
32GB Ram 10W, ok 2,5W na USB2, 5W na USB3,
ok 10W DVD i 3W HDD.
Same MOBO + CPU+GPU+2*SSD bierze 67W.
Zakładając:
32G RAM =10W - obowiązkowo
3xUSB3 = 15W - wifi, bt, kamera, dysk zewn, 2x pendrive, karta dźwiękowa USB itd.
3xUSB2 = 3W - klaw, mysz, BT, kamera, ładowanie telefonu itd.
DVD = 8W (nie koniecznie )
daje w zaokrągleniu do 112 W na linii +5V.
Kalkulator%20PSU
Bez DVD to i tak 104 W
Mój pożądany zasilacz ma max 97W na 3,3/5V
Z tego widać że RAM jest z linii 5V
Na każde USB3 leci 5W
Na każde USB2 leci ok 3W
Z SilentiumPC dostałem maila, że 97W da radę - nie wszystko będzie jednocześnie na max.
Jednak zapasu nie ma.
Jedyny ratunek , że mylę sie co do RAMu i jest on zasilany z 12V bezpośrednio.
Albo dopłacić do innej marki lub na droższy model. A jak Wy to widzicie? Dzięki za radę.

RAM ma napięcie poniżej 1,5V (trochę mniej lub trochę więcej w zależności od typu pamięci). Zasilane z przetwornicy, prawdopodobnie 12V na wejściu.

klawiatura + mysz = ~1W
ładowanie telefonu = ~ 5W
wifi, bt = ~ 1W
kamera = prawdopodobnie do 5W (dokładne dane na stronie producenta)
karta dźwiękowa USB = 5-10W
DVD SATA = brak danych
DVD USB = do 2,5A, ponad 10W
CPU= 0
GPU=0
SSD=minimalna wartość, większość leci z linii 12V

Dzięki.
Nie wiem jak z tym RAM. wiem że to ma ok 1,5V ale z czego zasilane? Kalkulator szaleje z każdym GB na linii +5V.

klaw.+mysz wychodzi mi 4W
ładowanie tel. = ~3 - 5W
dźwiękówka USB = ~5-10W
DVD SATA = 7W (na linii 5V)
SSD+SSD M.2e =~3W
WiFi + BT = ~3W
1 x pen w użyciu =~5W
kamerka USB w użyciu jak napisałeś =~ 5W
mobo~=67W
Co daje razem ok 32+67=~100W (bez DVD, HDD i RAM).
Przekracza trochę nominał, a nie wiadomo ile z +5V leci na RAM.
No i nima zapasu ;(
Nie chcę się wpakować. Wiem że SilentiumPC to dobre, ciche, elektronicznie ok w tej cenie.
Nie mam pomysłu na jakiś inny z zapasem na tych liniach. jedyne co mi przychodzi do głowy to
Aerocool VX PLUS 750W (linia3,3/5V ma 120W), ale niema DC-DC tyko AC-DC. Co Ty na to?

Masz jakiś odnośnik do specyfikacji elektrycznej płyty.
To jest większa wartość niż nie jeden cały komputer bez obciążenia.

Chipsety mają niewielkie TDP, reszta to straty na przetwornicach i zasilanie USB. W płycie nie za bardzo ma co ciągnąć te 67W, tym bardziej na linii 5V.

Widzę, ze zaczynacie liczyć coś jak szaleńcy, po 2 razy to samo. :wink:
Zacznijmy od tego, że komputery w Idle pobieraja po około 50-60W. Dotyczy to całości.

Wam zaś wychodzi, że pobór mocy płyty jest praktycznie taki jak procka. :wink:
Jeżeli odejmiecie od tych 50-60 resztę podzespołów w Idle, to wyjdzie, że płyta pewnie zje z 25-30 W.

To, że płyta “zjada 67 W”, to raczej dotyczy już całego setu płyta+ram+dysk.

Skąd ta 67 W się wzięła z instrukcji płyty, czy z sufitu?

No bo CPU + GPU biorą z 12 jak kojarzę, nie 3/5v.

ed dotyczy to oczywiście wiekszości płyt, w niektórych starszych modelach , czy chyba w x570 (z aktywnym chłodzeniem) wyniki mogą być wyższe.

To wiadomo.

To czego brakuje to specyfikacja elektryczna płyta i wymagania względem linii +5V, i tego nigdzie nie ma, ani w dokumentach intela, ani w starych dostępnych publicznie specyfikacjach ATX.

Nie mam specyfikacji el. płyty.
Ale kalkulator wylicza gołą płytę na 59 W z linii +3,3/5V. (sekcja zasilania chyba na jałowym)
Po dodaniu wszystkich podzespołów wychodzi jak wychodzi.
Po dodaniu wszystkiego zaczyna chyba intensywniej pracować sekcja zasilania płyty, resztę ciągną podzespoły i wychodzi mi na czysto zapotrzebowanie linia +12V ok. 444W (37A),
linia +3,3/5V ok 113W (10,7A/15,8A)
A później dodają jeszcze jakieś 10-15% zapasu.
Tylko ten kalkulator “https://outervision.com/power-supply-calculator” podaje zapotrzebowanie linii 3,3/5V zasilacza - inne tego nie robią podając tylko sumaryczną potrzebną moc.
Rzeczywiście no nowych testach zasilaczy prezenterzy i użytkownicy piszą zazwyczaj, że linie 3,3/5V mają niewielkie znaczenie na współczesnych płytach, ale nie jest to poparte żadnymi konkretami.
Cytat “20-50W leci z 3.3 i 5V, reszta z 12V.”
Ale jak to się ma do zasilania USB i silników napędów? RAM chyba też jest zasilany z +3,3V.
A że ma to znaczenie marginalne? To oczywiste, jak CPU + GPU szarpią często ponad 500W.
I bądź tu mądry. Celuję na wszelki wypadek w mocniejsze problematyczne linie!

a co to za płyta?

Zgadzam się z tym, ale mówimy o mocy zasilacza, która ma wystarczyć do pełnego zapotrzebowania.
Goła płyta niech sobie ciągnie tylko kilkanaście watów, Ale już po dołożeniu gratów w IDLE pociągnie w całości ok 70W. Część z tego leci z linii +3,3/5V. Aktywne podzespoły jak silniki HDD, adaptery USB, SSD SATA i M.2e i chyba RAM itp. ciągną z lini +3,3/5V, a ta linia w tym konkretnym zasilaczu “SilentiumPC Vero L3 700W” ma moc max 97W.
Linia 12V jest OK bo ma 690W. I co z tego? RAM+ silniki HDD i DVD +SSD+klawiatura i mysz (np gamingowe), kilka urz. USB3 i potrzeba ponad 100W na linii zasilacza +5V!.
Jak to ugryźć?

Wacham się pomiędzy MSI B450M MORTAR MAX a ASRock B450 STEEL LEGEND ATX, albo jeszcze jakaś inną. Natomiast w kwestii zasilacza to pobór mocy mam z kalkulatora PSU. Może zmienię też platformę na Intela, co nie zmienia faktu że wyniki zapotrzebowania z linii 3,3/5V są jakie są, czyli ponad 100W. Jeśli oczywiście wierzyć kalkulatorowi.

Moim zdaniem lepiej kupić coś z zapasem, niż na granicy zapotrzebowania. Kupisz raz zasilacz i będziesz go miał na lata, a nie zastanawiał się za 2-3 lata, czy usb3/4 ma wystarczającą moc, żeby zasilić ci pierdołę, którą podłączyłeś pod usb :stuck_out_tongue:

ps.
Szczególnie że zasilacz to najważniejszy komponent każdego urządzenia, co by allegrowicze nie pisali :stuck_out_tongue:

Dzięki pocolog. Chyba tak zrobię.
Chociaż ciekawi mnie, jak jest z tym zapotrzebowaniem linii 3,3/5V. Czy przypadkiem nowe płyty nie robią sobie tych napięć na sekcji zasilania z +12V zasilacza, chociażby do zasilania RAMu itp?
W takim razie ten kalkulator PSU z którego korzystam byłby do bani.
Hej!:upside_down_face:

Tego nie wiem, ale dlaczego markowe zasilacze (nieważne jakiej firmy) potrafią wysłać wiele więcej prądu na te linie niż budżetowe?
Może dla samych cyferek?
Potrzebujemy eksperta :wink:

ps.
Tak się teraz zastanawiam. Może czasem to też jest powód, że ludzie narzekają na urządzenia zewnętrzne? Że im działają niestabilnie? :thinking: i zrzucają na sterowniki wszystkie problemy? :thinking:

Ciekawe spostrzeżenie. Umacnia mnie w decyzji “nigdy na styk”.
Chociaż przytoczę tu fragment maila od eksperta z SilentiumPC.
"Proszę się nie przejmować. Podane 115 W przez kalkulator jest to wartość maksymalna, gdy wszystkie urządzenia działają na 100% swoich możliwości. Jednak taka sytuacja jest trudna do zasymulowania i nie jest spotykana podczas normalnego użytkowania komputera."
Hmm… Ale chyba jednak lepiej mieć zapas, gdyż już miałem sytuację kiedy 6 urządzeń USB było jednocześnie w 100% aktywne, ale zasilacz choć niewielkiej mocy całkowitej, miał wydajną linię 3,3/5V. :slight_smile:

Wygrzebałem z szafy starego della 375 W, i na lini “combined power” 3,3 5,5 ma 150W , Tylko, że zasilacz waży z 5 kilo i będzie pewnie działał po mojej śmierci.
Sprzedam za 50 zł :slight_smile: