Zasilacze napięcia , prąd , problemy!

Hmm… od czego tu zacząć - to moze tak : mam zasilacz QTEC 300W , Athlona 1800XP+,MSI KT3 Ultra , GF3 TI200, Seagate 40 GB , w tym Chłodzenie pentagrama na procku , i na grafice tez pentagram , +2 dodatkowe wentylatory w obudowie , nagrywarka DVD-RW LG , otóż dlaczego o tym pisze , bo wydaje mi sie ze w opisie problemu jest to dość istotne.

Problem nr. 1. ( związany pradopodobnie z napięciami - ale nie mam pewności , ) wgrywałem nowy bios do wyzej wymienionej płyty głównej-bios wgrany poprawnie , i od jakiegos czasu niemoge podłaczyć więcej niż jeden dysk ten który mam, jesli podłacze jeszcze jakis , to nie wykrywa wcale zadnego , albo tylko nagrywarke , a w biosie czasem zamiast nazwy dysków pokazują sie same krzaczki i serduszka - pytanie brzmi - czy to wina biosu czy cos z napięciami ?

Problem nr.2 Czy skoki napięcia w gniazdkach mogą zaszkodzić zasilaczowi ( to juz mój drugi ) mam listwe zasilającą z bezpiecznikami - moim zdaniem te wahania napięć mają duze znaczenie - ale wole sie upewnić.

Problem 3. Czy to ze napięcie niedochodzi do niektórych komponentów ( w tym wypadku dysk i czasami DVD) czy jest to wina ogólnie zasilacza , czy moze tylko wtyczek.Czasami pomaga zamiana wyczek molex ,tzn jak zamienie te co nieuzywałem do tej pory to na nich działa bez problemu.

Problem 4. Szykuje mi sie w zwiazku z tym zakup mocniejszego zasilacza , czy wystarczy jakis UPS na te skoki napięcia i wszysytko wróci do normy. UPS bedzie chyba dodatkowym zabezpieczeniem.

Mam wrazenie ze problem zasilacza pojawił sie dopoiero po skokach napięcia, wczesniej tego nie było i zasilacz chodził bez awarynie przez około rok , a wczesniejszy był przez 3 lata.

Jeszcze jedno teraz juz smieszne pytanie ( bo chyba i tak nie ma szans ) mozna domagać sie jakiej kolwiek rekompesaty od zakładu dostarczającego prąd w mojej mieścinie za poniesione straty.

Co to wogóle za skoki napęcia (jak to stwierdziłeś) zaniki napięcia? wachania napięcia w sieci? czy może jakieś częste resety (wyłanczania prądu) powodowane przez energetyke?

Może dokładnie przeglądnij swoją płyte gł w tych modelach bardzo często i szybko (w krótkim czasie użytkowania) puchły i wylewały się kondensatory to również może być powodem zaniku napięć w całym kompie i powodowanie różnych usterek.

Można, ale tylko wtedy kiedy energetyka stwierdzi że to z jej winy powstały jakieś niedociągnięcia w sieci, lub jeżeli jesteś w 100% pewny że to z winy energetyki , odszkodowania możesz dochodzić sądownie.

płyta jest ok, jesli chodzi o skoki to jest tak : pare dni temu były nagłe przerwy w dostawie prądu wszytko ok nagle cyk nie ma prądu w całej mieścinie , potem sytuacja jeszcze powtarzała sie kilka razy dziennie ;/

Wczesniej jezcze była taka sytuacja ze był zanik napięcia sieci energetycznej dosłowenie były to sekundy ale komputer sie wyłaczał , przewaznie wieczorami 3 razy na pół godziny , kilka dni z rzędu zawsze weiczorek o tej samej godzinie.

Co do sądowania sie to chyba nie miałbym szans - więcej strat niż korzyści

Złączono Posta : 30.08.2006 (Sro) 17:31

pozatym zaobserwowałem juz jakies zmiany potym awariach sieci energetcznej - diody nie gasną jak sie wyłaczy komputer / wczesniej sie wyłaczały - skrzaczenie spowodowane wybrykami elektyków

Albo płyta pada,albo bios nie ten lub wgraj starszy/najnowszy.

Ad2

Tak

Ad3

Raczej wtyczki molex/inne.

Ad4

Jak najbardziej polecam UPS

Jeśli chodzi o ubezpiecznie,jak masz ubezpieczone mieszkanie z opcją na przepięcia/lub podobne - to może.

tak też myslałem początkowo ze to wina biosu, ale później przez te napięcia to juz zgłupiałem. Wgrywanie biosu przy takich skokach jest chyba troche ryzykowne.

można w jakis sposób wyniemić te wtyczki , okablowanie czy cóś , w jakis w miare łatwy i taki sposób ;]

Złączono Posta : 30.08.2006 (Sro) 18:52

tani sposób - sie znaczy :slight_smile:

heh a mogą być końcówki wzięte z innego zasilacza [uciąc i na taśme izolacyjna przyppić] (heh desparat ) np. tego którego juz nie uzywam ( chociaz tez nie mam pewności co do ich funkcjonalności )

Mogą, tylko zrób to fachowo,najlepiej lutowanie - i molexy mają być nowe.Można wymienić całe kable z wtyczkami.

Bez UPS nie aktualizuj biosa.

a wracając do sprawy płyty głównej - diody które sie swiecą po wyłaczeniu komoputera tzn zasilanie , dysk i 4 z tyłu obudowy sygnalizujące o błedach , czy to ze sie swiecą po wyłaczeniu komputera to jest jakas “straszna rzecz” czy da sie z tym zyć ? Gasną dopiero po odłaczeniu zasilania

Jeżeli po wyłączeniu kompa diody od dysku i zasilania nadal świecą wskazuje to na ewidentne uszkodzenie bądź zasilacza bądź płyty gł , może być to nieduże zwarcie na płycie gł spowodowane np. uszkodzonymi kondensatorami lub “przebiciem” w zasilaczu. A czy ten komp ma jakiekolwiek uziemienie lub zerowanie?? Jak narazie proponuje sprawdzić na innym zasilaczu , jeżeli diody nadal będą świeciły to zapewne uszkodzona płyta gł.

wyszło ze to jednak płyta główna , heh i co dalej w zwiazku z tym ( bo jak dobrze wnioskuje to przez te skoki napięcia w sieci energetycznej to płytka walneła )

Czyli trzeba kupić nową.

Ten zasilacz Qtec też nie jest rewelacyyjna firma i mógł nie wytrzymać a co do napieć jak masz dobry mierniki możesz sobie poobserwować napięcia w gniazdu czy aby napewno aż tak szwankują poprostu kup dobry markowy zasilacz z Topower,Tagan itp

eh Panowie i Panie - doszedłem w końcu o co chodzi z tymi diodami

To przez karte sieciową , doszedłem do tego przez przypadek ,( bo muslałem ze mozna te diody ustawić w biosie , jest taka opcja jak np. wake on lan ) to mnie własnie doprowadziło do tego ze to moze karta sieciowa , i jak sie okazało po jej wyjęciu wszystko jest ok - diody po wyłacznieu sie nie swiecą , takze nie znaczy to odrazu ze pyłta jest do wymiany - nie wyciagajmy zbyt pochppnych wniosków. Póki co to raczej trzba zastanowić sie nad kupnem dobrego zasilacza najlepiej jak kolega husar napisał TAGAN , no i zanwestowac w mojej beznadziejen sytuacji w UPS , bo innego wyjścia nie mam - a jezscze wracajac do sprawy prądu , wczoraj zrnów powtórka ,lecz tym razem to wina wiatru. Pozdro i dzieki za rady, przynajmniej sprawdziłem komputer i komponenty