Zasilek dla niepełnosprawnego

czesc
jaki zasilek sie nalezy dla osoby z orzeczeniem umiarkowanym, i od kogo i jak zalatwic poprosze o wskazowki ?

1 polubienie

Miejski, powiatowy lub gminny ośrodek pomocy społecznej. Zawozisz kopię orzeczenia, wypełniasz dokumenty i co miesiąc 215,84 zł. Od 2021 roku ma wzrosnąc, ale nie wiem ile.

Od 2021 roku ma wzrosnąc, ale nie wiem ile.

Tego nawet posłowie nie wiedzą a mogą i niby zamrozić kolejną podwyżkę.

1 polubienie

jak po nazwie znalezsc ten budynek w gliwicach: Miejski, powiatowy ?

https://opsgliwice.pl/

https://opsgliwice.pl/kontakt/rejony/ - po adresie zamieszkania wskaże ci placówkę pod którą należysz.

Maksymalna kwota zasiłku stałego wynosi 645 zł pod.
Warunkiem przyznania jest kryterium dochodowe dla osoby samotnej 701 zł
Kryterium dochodowe rodziny to 528 zł x ilość członków rodziny.
Załatwia się to na Ziemowita 1
P.S. Jeśli dostałeś orzeczenie to z nim również wniosek o legitymację oraz karte informacyjną o wybranych ulgach i świadczeniach łacznie z adresami gdzie, co załatwiać.

Jeżeli masz orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania to tylko zasiłek w kwocie ~~200 zł, anzywa się to swiadczenie pielęgnacyjne i jak kojarze skąłda się chyba w MOPS.

Ciebie jednak bardziej powinna zainteresować kwestia ZUS.
Jeżeli masz stopień umiarkowany, nawet jeżeli nigdy nie pracowałeś, a z treści postu wnioskuję żeś młody, to poczytaj o tzw. rencie socjalnej, prawdopodobnie będziesz musiał iść na komisje ZUS jeszcze, ale to świadczenie wynosi koło 900 zł.

Bądź tylko świadomy, ze jak w Powiatowym mogłeś dostać “na wyrost”, to ZUS prędzej zrezygnuje z premii za 2019 r. niż Tobie da grupę i rentę.

1 polubienie

Mylisz się jest tak jak napisałem. To o czym piszę to zasiłek stały. Zasiłek, powtarzam i przysługuję gdy nie przekracza sie określonego dochodu na osobę, podobnie jak zasiłek socjalny. Czym innym zaś jest zasiłek pielęgnacyjny. Ten przysługuje wyłącznie kiedy niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia i wynosi 184,42 zł. Stan prawny na dzień 01.04…2019.
Te informacje dostałem na piśmie wraz z orzeczeniem o umiarkowanej niepełnosprawności w tym samym mieście co autor posta w grudniu tego roku. Więc nie wprowadzaj w błąd.

Nie znamy wieku osoby, okej pouczenie na orzeczeniu jest przydatne, ale ważniejsze jest załatwienie sprawy renty. Jak przegapi czas (wiek), to już socjalnej nie dostanie, a na inwalidzka może nie mieć lat pracy później, w efekcie będzie żył właśnie z zasiłków, które dostanie lub nie.

Autor (wilk2) dobiega 40:

Ups. :wink: Nie szpiegowałem, wiesz RODO rtc….

Takie pytanie zostało zadane. Jak będzie o Zus to powiem mu gdzie jest a reszty dowie się u żródła.

To samo pisano na początku 2019 roku, a było wiadomo z końcem 2018, ze w 2020 będzie 215,84. W 2021 jeszcze nie wiadomo ile podniosą, ale jak nie podniosą to stracą kiełbase wyborcza i zdechną z głodu :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

1 polubienie