Zaskakujące nieoczekiwanie obcięcie prędkości internetu mobilnego

Postanowiłem zgłosić Wam niniejszą zagadkową kwestię w nadziei iż być może ktoś bardziej wtajemniczony mógłby ją rozjaśnić :slight_smile: . Otóż…

Korzystam z internetu mobilnego w Play, pakiet Solo L. Pakiet jest przewidziany na 15GB transferu z pełną prędkością. Po wykorzystaniu limitu przechodzi na nielimitowany transfer z prędkością maksymalną do 1Mb/s.

I teraz:

  1. Zanim wykorzystałem 15GB, osiągałem prędkości kilka Mb/s, a już spokojnie 1Mb/s.

  2. Po wykorzystaniu 15GB prędkość spadła do ok. 100-130kb/s.

Wygląda to bardzo dziwnie. Nie zmieniałem niczego: to samo urządzenie, ta sama lokalizacja, te same pobierane pliki i programy które je pobierają. Pikanterii dodaje fakt, iż gdy przeprowadzam test prędkości na SpeedTest.pl - osiąga nadal spokojnie niemalże 1Mb/s - jednakowoż z chwilą gdy tylko chcę coś pobrać - choćby w tej samej przeglądarce - prędkość zdaje się zablokowana „na mur” w oscylacji wokół 100kb/s. Czasem przy rozpoczęciu pobierania pliku widzę przez moment prędkość „pod” 1Mb/s, i natychmiast spada.

Rozumiem co oznacza prędkość maksymalna „lejka”, czy prędkość „do” 1Mb/s. Nie rozumiem jednakowoż, dlaczego aż takie ucięcie - skoro przed wykorzystaniem 15Gb nie było żadnego problemu z osiąganiem 1Mb/s.

Konsultowałem tą kwestię z obsługą Play, resetowali kartę SIM - bez rezultatu.

1 Mb/s to 100KB/s (dokładnie 128KB) więc wszystko OK.

Dokładnie chodzi o 1 Megabit,nie 1 Megabajt.W sieciach podaje się bity/s kilobity i megabity.Przykładowo Jak masz internet 10 Megabitów to to nie jest 10 Megabajtów i zaokrągla do 1000,nie 1024.To samo robią producenci pamięci masowych z dyskami i pendrivami

Np. T-Mobile bez limitu danych, z prędkością do 60Mb/s. Przyjmijmy, ze mamy te 60Mb/s. Jak wyliczyć ile to MegaBajtów? 60Mb dzielimy przez 8 bitów i wychodzą MegaBajty. To samo z mniejszymi jednostkami transferu. 1Mb/s dzielimy na 8 bitów i mamy odpowiedź.

A nie przyszło ci do głowy żeby zadzwonić do jakiegoś biura obsługi i zapytać o co chodzi?

1 polubienie

Jeżeli jeden bajt to 8 bitów to coś źle kolego liczysz.

1024(1Mb)/8 (1b) = 128KB

Serdecznie dziękuję Wszystkim Wam za pomoc w zrozumieniu tego mylącego z uwagi na - o ile dobrze rozumiem - wielkość liter w jednostce zagadnienia.

Chyba dalej nie rozumiesz :stuck_out_tongue:

Rozumiem to tak: widzę prędkość 128kB/s i pomyliłem się z uznaniem tejże za ekwiwalent 1MB/s, podczas kiedy winno być 1Mb/s…

128 kb/s

128kB/s nie jest odpowiednikiem 1Mb/s?

Nie.
Kilo (k) to tysiąc.
Mega (M) to ile?
Nie miałeś informatyki w szkole?
Tak samo: bajt (B) to inna jednosta od bita (b).

128 kiB/s na Mib/s da 1.

kibibytes (kibibajty)
 mebibits (mebibity)

128 kB/s na Mb/s da 1,024.

kilobytes (kilobajty)
 megabits (megabity)

Co to ma być??

kb - kilobity
KB - kiloBajty

mb - megabity
mB - megaBajty

Gdy wielkośc liter nie miała znaczenia nikt fachowo by tego tak nie pisał.

Znów błąd, napisałeś mb czyli milibity oraz mB czyli milibajty.
Teraz pomyśl czy takie jednostki istnieją.

Ale skąd wziąłeś poniższe nie mam pojęcia.

Uczysz kolegę jednostek to się przyłóż i podaj je prawidłowo.
Unikaj niecenzuralnych słów.

Podałem, ale rodzice mnie nauczyli. Ustępuj tym co wiedzą lepiej bo nigdy nie wiesz z kim i z czym masz do czynienia.