Zaskakująco niskie temperatury cpu

Witam. Złożyłem miesiąc temu komputer. Płyta główna Gigabyte GA-780T-D3L, procesor AMD Athlon II X4 640 3.0GHz, chłodzenie boxowe.

Komputer śmiga sprawnie, jedyne co mnie zastanawia to bardzo niskie temperatury procesora. W spoczynku Coretemp wskazuje 15-19*C (sic!), a przy obciążeniu programem OCCT temperatury dochodziły do 37*C. Czy to możliwe? Wątpię, że sonda jest uszkodzona, płyta główna jest przecież nowa. Dodam, że program Razer Game Booster nie potrafił poprawnie wyczytać temperatury, siedziała na 29* i ani drgnęła (nawet przy obciążeniu OCCT). Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? 15* w spoczynku? Jeśli tak, to kręcę ile się da… :wink:

Pozdrawiam, divixpl

Albo program przekłamuje, albo sonda. Innej opcji nie ma, chyba że trzymasz komputer w chłodni.

Sprawdzałem temperaturę Coretempem i OCCT, oba pokazywały te same temperatury. Jak mogę inaczej sprawdzić temperaturę procesora? Ściągać inne programy do pomiaru temperatury?

Pozdrawiam, divixpl

Termometr z sondą lub na podczerwień i dokonaj pomiaru jak najbliżej obudowy CPU. Przynajmniej będziesz wiedział ile mniej więcej ma stopni cały CPU.

Zobacz jak bios pokazuje. Może aktualizacja biosu.

Spróbuj http://openhardwaremonitor.org/downloads/ , wypakuj zip i uruchom program, nie wymaga instalacji.

Czyli procesor najzwyczajniej w świecie nie może mieć tak niskiej temperatury? Gdzieś w biosie mam zaznaczoną opcję, która drastycznie obniża taktowanie procesora (700-800mhz), kiedy nie ma nic do roboty. Czy to nie powoduje przypadkiem o wiele mniejszego grzania się procka?

Pozdrawiam, divixpl

Tak, powoduje, ale temp. i tak nie spadnie poniżej temp. pokojowej (chyba że masz chłodzenie ciekłym azotem) i to w stanie kiedy procesor nie pracuje (czyt. jest wyłączony). Kiedy pracuje, nawet na obniżonym taktowaniu, temp. zawsze będzie wyższa od temp. otoczenia.

Też mam takie temperatury :wink: 13-20 w postoju i 35-45 w stresie. Badane wieloma programami. Komputer mam na biurku w pokoju nie jest zimno itd. :slight_smile: też na procku od amd i płyciue od gigabyte

Sprawdziłem temperatury przez bios, wskazywało 30*C. Teraz obciążam komputer programem AIDA64 i wydaje mi się, że on jako pierwszy poprawnie sczytuje temperatury. Na początku było ~30*C, podczas obciążenia ~50*C. Łapcie screen: http://i.imgur.com/iCnDTtK.png?1 Czyli chyba wszystko w porządku? :wink:

@semtex

Podany przez Ciebie program też zaniżał temperatury.

Pozdrawiam, divixpl

Wszystko jest ok i nie ma się co przejmować. Swoją drogą niewielu użytkowników martwi się o niskie temperatury CPU a raczej o zbyt duże (zwłaszcza w przypadku Haswellów :evil: ).

Ta wyższa temperatura jest to temp. procesora ( ogółem cały procesor ), a te niższe są to temp. rdzeni, ( metal się szybciej wychładza czy coś w tym stylu :stuck_out_tongue: )