Zasłonięcie wiatraka karty graficznej przez kartę PCI

Witam. Tydzień temu otrzymałem zakupioną przeze mnie kartę graficzną PALIT GF GTX260. Dodam, że poprzednio miałem GF 8800GTS. Po zainstalowaniu karty miałem problem.

Karta jest od mojej poprzedniej trochę dłuższa (musiałem kawałek ciąć blachę obudowy w środku bo się nie mieściła) i grubsza. Zaraz obok złącza PCI-E mam złącze PCI, w którym

zainstalowanego miałem Sound Blastera Audigy SE, z którego ( na rzecz karty ) zmuszony byłem zrezygnować. Powód?

Tak jak mówiłem karta jest grubsza i zainstalowany obok Sound Blaster zasłania mi w ponad połowę jednego wiatraczka i kawałek (prawie 1/4) drugiego wiatraczka. Więc muszę na

razie korzystać ze zintegrowanej karty. No chyba, że zainstalowana karta nie będzie zbytnio utrudniać odprowadzania ciepłego powietrza (ale moim zdaniem będzie). Drugą możliwością

jest jakaś przejściówka PCI (o ile coś takiego w ogóle istnieje). Proszę o odpowiedź. Chciałbym wiedzieć, czy jeśli zainstaluje obok tą kartę to czy nie będzie problemów z odprowadzaniem

powietrza. Poniżej daje zdjęcia wnętrza mojego kompa aby zobaczyć jak to wygląda. Dodam, że od karty SB do Geforce’a jest ok 1cm odstępu.

s7301094.th.jpgs7301097.th.jpg

s7301101.th.jpgs7301102.th.jpg

Czytając inny post z dp, który skierował mnie do recenzji karty dźwiękowej , zauważyłem bardzo podobną sytuację co do twojej i wynika z niego , że nie powinno się nic dziać .

http://www.techfanatyk.net/essence-stx-xonar-inny-niz-pozostale/

Popatrz na podpis pod ostatnią grafiką :smiley:

w ostateczności możesz poszukać coś takiego:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi … 0200395940

być może znajdziesz coś takiego na allegro…

To byłoby dobre. Już coś takiego widziałem. Niestety czegoś takiego w Polsce nie dostanę. A przecież nie będę tego zamawiał z Chin.

Na allegro znalazłem tylko coś takiego:

http://www.allegro.pl/item798079359_ris … 9_ipc.html

Ale jest to nieopłacalne. Z przesyłką zapłaciłbym ok.40zł. To się po prostu nie opłaca.

Na razie spróbuję zamontować kartę i zobaczę, czy mój GTX będzie się bardziej grzał.

Zawsze możesz odczepić oryginalne chłodzenie i podczepić zwykłe wiatraki. miałem ten sam problem z moim radeonem 4870 standardowe chłodzenie nie pozwalało mi na zamontowanie karty dźwiękowej więc musiałem kombinować.Kupiłem wiatraczek 70x70x15 i drugi 80x80x25 i wszystko się zmieściło, temperatura spadła na grafie o 5 stopni no i ciszej się zrobiło.

tu są fotki jak to wygląda

http://img257.imageshack.us/i/dsc020831024x768.jpg/

http://img175.imageshack.us/i/dsc020841024x768.jpg/

no patrz ! ja nawet w polskiej rzeczywistości, nie mam problemów z robieniem zakupów na ebayu…

na poczatek maly OT:

post2345510.html#p2345510

post2344994.html#p2344994

post2344275.html#p2344275

post2342849.html#p2342849

post2341476.html#p2341476

post2340084.html#p2340084

rozumiem, ze nie umiesz pisac w jednym temacie… czyzby licznik sie wlaczyl :?:

i na koniec, mala uwaga do Autora - niektore konstrukcje w zasilaczach maja zaslonieta 1/3 powierzchni wentylatora by ukierunkowac przeplyw powietrza 8)

w tym wypadku, nie bedzie wiekszych roznic temperatur, poza halasem (za mala/duza odleglosc i swiszczec beda lopatki jednego wentyla - w tej karcie chyba tylko jeden jest sterowany, drugi chodzi ze stala predkoscia)

jesli nie przeszkadza, to zostaw jak jest - zysk stopnia lub dwoch mniej na karcie nie jest wart wydania kilkudziesieciu zlotych :slight_smile:

W tym dziale licznik postów jest wyłączony.

Proszę zastanowić się przed napisaniem.

Zamontowałem kartę i nie widzę jakiegoś zbytniego wzrostu temperatury.

Więc na razie ją zostawię.

SpeedFan jest lepszy, i na dodatek darmowy…

http://www.dobreprogramy.pl/SpeedFan,Pr … 13166.html

Ja sprawdzam temperaturę programem Rivatuner. Zawsze pokazywał mi dobrze temperaturę.

Riva też jest dobry, do kart nVidii używałem kiedyś nTune, którym

można było podkręcać grafike, i fajnie to chodziło…

Witam. Po kilku dniach testowania zauważyłem, że jednak karta trochę się grzeje. Różnicę wprawdzie dostrzegłem dopiero po chwilowym

wyciągnięciu karty i pracy na karcie zintegrowanej. Nie jest to jednak wielki skok temperatury, bo ok.5-7st.

Właściwie to ten lekki wzrost temperatury mi nie przeszkadza, wiatrak bez problemu daje rade. Jednak to co mnie denerwuje, to głośniejsze

chłodzenie. Maksymalna temperatura karty w obciążeniu jaką odnotowałem to 75st. Przy tej temperaturze wiatrak kręci mi się z prędkością

73-75% i jest dość głośny. Trochę mnie to denerwuje, gdyż jak gram, to muszę wtedy zgłośnić dźwięk.

A teraz mam do was pytanie. Karta jest już fabrycznie podkręcona. Czy nie byłoby żadnych problemów, gdybym obniżył taktowanie karty o

powiedzmy 100mhz? Zawsze spadła by trochę temperatura i chłodzenie byłoby cichsze a o spadek wydajności się nie martwie, bo i tak wszystkie

gry pięknie chodzą na max. detalach z dużą ilością klatek na sekundę.

tylko po co, skoro karta sama obniza taktowanie i napiecia w idle?

moze w rivatuner da sie ustawic recznie maksymalna ilosc obrotow dla trybu 3d…

a jak nie, to patrz glebiej w konsole* i jej wlasciwosci 8)

*program nvidii do zarzadzania karta

Tak, masz rację. Tyle że karta obniża taktowania dopiero prze przekroczeniu pewnej niebezpiecznej temperatury, tzw. progu zwolnienia.

A dla tej karty jest to bodajże 110ºC. Ja dbam o kartę i nie mam zamiaru narażać jej na taką temperaturę.

A co do tego problemu to nie muszę niczego zmieniać. Wiatrak chodził mi głośno, to fakt. Ale tylko dlatego, że automatyczne prędkości

sterowania wiatraczkiem skonfigurowałem sobie samemu w RivaTuner tak by od 55º prędkość zaczęła wzrastać.

Skonfigurowałem to, ponieważ niepokoiłem się, gdy temperatura karty przekraczała mi 70º i za wszelką cenę chciałem tego uniknąć.

Przeczytałem jednak, że 70º to temperatura całkiem normalna dla tej karty, że niekiedy przekracza nawet 80º. Tak więc nie mam się czym

martwić. Na domyślnych ustawieniach sterowania wiatraczkiem jego prędkość zaczyna wzrastać po przekroczeniu 74º. Zazwyczaj jak

gram i karta się nagrzeje to temperatura nie przekracza 77º. Więc nic więcej nie będę grzebał. To całkiem normalna temperatura.

Mimo wszystko dzięki wszystkim za pomoc.

Temat można zamknąć.