Zastąpienie Karty graficznej zintegrowaną grafiką

To prawda, ale do filmów wystarczy.

obecna mu ledwo wyrabia, za niewiele wiecej moze kupic duzo szybszą HD 5770

Musiałem tydzień temu wygrzebać ze strychu GT 9600 do jednego z kompów. Nie wiem ile ma pamięci jego model ale przy YouTube to ta karta nawet się nie spoci. Pomyliłem się, PureVideo jest od serii 8000. Wcześniej bez problemu Youtube śmigał też u mnie na 8600 GT. Jak wróci z pracy to niech spróbuje zablokować VP9 przy pomocy dodatku w przeglądarce i zobaczymy różnice. Jedyne co do czego mam wątpliwości to procesor, ale testowałem też ze 2 lata temu jakiegoś gorszego Athlona 64 x2 i tragedii nie było. Poza tym 2 GB ramu to trochę za mało. Przydałoby się drugie tyle.

Podsumowując. Mój plan na modernizacje w danym budżecie.

150 złotych + 100 na dysk twardy.

1. Karta graficzna do wyboru: GT 210, GT 520 lub lepsza, ale bardziej prądożerna(używana) - 60 złotych (da się taniej). Można zrezygnować jeśli zdecydujesz się pozostać przy GT 9600, dzięki czemu będziesz miał dodatkowy hajs na dysk twardy.

2. Kość RAM 2 GB - 30 zł.

3. Jeśli procesor okaże się za słaby to Phenom II x2 545 lub 555. Płyta chyba obsłuży ale się upewnij - 50 zł.

Czyli w najbardziej optymistycznym wariancie wydasz 30 złotych :smiley: z planowanych 150.

No i musowo dysk SSD pod system. Nic tak nie spowalnia kompa jak stary dysk twardy. 64 GB jeśli masz zamiar używać tradycyjnego dysku pod dane. W moim odczuciu nieopłacalne i lepiej dołożyć do jakiegoś dobrego dysku SSD 120 GB, który można teraz kupić poniżej 200 złotych.

Jeżeli używasz przeglądarki Firefox lub opartej o Chromium to polecam dodatek “h264ify” i ustawiasz odtwarzanie tylko w 30 klatkach dzięki czemu będziesz mógł oglądać filmy HD, które domyślnie są udostępniane w 60 klatkach.

To taki zestaw na przetrwanie dopóki nie zdecydujesz się kupić nowego kompa.

1 polubienie

Jeszcze jedno pytanie :slight_smile:
Jak to jest z tym zintegrowanym układem graficznym w tym zestawie?
Cały znajduje się w płycie głównej? Czy jak to działa?
Bo sama płyta główna nie posiada ani pamięci ani procesora a one są przecież potrzebne do renderowania grafiki…

I drugie:
Jak bardzo by wpłynęło na prace dodanie kości 2GB ramu + ssd?

Nikt Ci nie odpowiedział to ja to zrobię :smiley:

  1. Tak, układ zintegrowany jest na płycie głównej i korzysta z ramu systemowego. Nie obciąża procesora swoim działaniem.

  2. Dodanie Ramu i ssd bardzo by wpłynęło na działanie komputera. Bardzo na plus. SSD - komputer uruchamia się od zera poniżej minuty, pliki wczytują się błyskawicznie, aplikacje uruchamiają się szybko, szybsze jest też przeglądanie internetu bo przeglądarka co jakiś czas musi wczytywać z dysku pewne pliki czy kodeki. 4 GB ramu powinny wystarczyć jeśli nie uruchamiasz kilkudziesięciu stron na raz. 2 GB ramu przy Windows 10 trochę zamula.

Piszę to wszystko z własnego doświadczenia. Hobbystycznie, stopniowo modernizowałem komputer z poziomu Semprona 3000+ i 1 GB ramu.

1 polubienie

Taa przy ramie 333MHz na pewno zacznie działać jak wyścigówka.

667Mhz

A no to sory.

zamiast GT 210 czy GT 520 brałbym GT 710, można dostać za stówkę a karta dużo młodsza, TDP tylko 19W no i koniecznie dodatkowy ram bo 2GB to ledwo na windowsa wystarcza. no i wyłączyć te VP9
a SSD taki raczej wystarczy https://www.x-kom.pl/p/387048-dysk-ssd-goodram-120gb-25-sata-ssd-mlc-irdm-gen2.html

Zdziwiłbyś się.

Nie.

Dziękuje wam wszystkim za wsparcie :slight_smile:
Zrobiłem sam researcher i poczytałem troszeczkę, wiki bardzo dużo objaśniła. Postanowiłem zrobić dosłownie tak jak radzi mi Siemabyku.
Zakupie dysk SSD GOODRAM 120GB 2,5’’ bo mam sata II więc i tak szybszy nic nie da…
Na strychu mam jakieś 3 stare komputery. Zobaczę czy któryś nie ma kości DDR2 (muszę uważać żeby były tak samo taktowane). Jeżeli coś znajdę to włożę to co będę miał. Jeżeli nie to dokupię kość 2GB.
Zostawię tą grafikę co jest. Nie ma co kupować lepszej o kilkadziesiąt % od tej bo to i tak na długo się nie zda.

A tak hipotetycznie:
Jeżeli bym włożył 2 kości tak samo taktowane ale od innych producentów to będzie śmigał?
I co się stanie jak wsadzę takie które mają różne taktowanie?
Mógłbym włożyć np. 3 lub 4 kości po 2GB ale to dużo nie da… może z 5% przyspieszy prace w chrome względem 2 kości po 2GB. Dobrze myślę? Czy się mylę?

Błagam, dołóż te 10 zł na ten dysk, tamten to padaka: https://www.x-kom.pl/p/387048-dysk-ssd-goodram-120gb-25-sata-ssd-mlc-irdm-gen2.html
Od różnych producentów będą śmigać.
O różnym taktowaniu będą śmigać tak jak najwolniejsza.
Tak dobrze myślisz, bo i tak komp nie będzie zjadał więcej niż 2,5GB więc nie ma sensu.
Dodatek ode mnie, wsadź kości w gniazda o identycznym kolorze, to im trochę pomoże. Tzn. wejdą w tryb dual-channel co ich nieco przyspieszy.

2 polubienia

ale myślę że da rade używać tych 4GB. Owszem jak bym miał win7 32bit to mógłby jeść tylko te 2,5 ale 10 64bit wykorzysta cały :slight_smile:

Nie kupuj Cl100 od Goodram, są podobno bardzo wadliwe. Lepiej dołożyć 20 złotych do tego dysku, który proponował SPawel.

Pamięci Ram nie muszą być identycznie taktowane. Komputer będzie działał z prędkością najwolniejszych kości. Mogą być różnych producentów. Chodzi o to by brak wystarczającej ilości pamięci nie spowalniał komputera. Jęzeli jest za mało ramu względem potrzeb to system korzysta z dysku twardego zamiast ramu co jest wielokrotnie wolniejsze i bardzo spowalnia działanie systemu.

Sprawdź procesor. Zainstaluj dodatek w przeglądarce o którym pisałem i sprawdź jakie masz użycie procesora podczas odtwarzania filmu w full hd w 30 klatkach. Podejrzewam, że procek może być jednak za słaby (nie testowałem z zewnętrzną kartą graficzną). Dwurdzeniowe Phenomy na pewno są w stanie odtwarzać filmy w full hd i może warto będzie wymienić procek. Czasami widziałem je na Allegro za 60-70 złotych w zestawie z płytą główną.

1 polubienie

Ok. Dołożę tą dyszkę i kupie to co mi proponujecie :slight_smile:

Daj znać jak efekty, ja osobiście nie jestem za ulepszaniem PC z DDR2, ale to może dlatego, że w PC, które obsługuje działa specyficzne środowisko, które go zmula i na nich nie widziałem efektu. Jestem ciekawy, czy to faktycznie pomoże.

Znalazlem dwie kosci po 1 GB DDR2 i włożyłem je do komputera. Chrome dziala zdecydowanie lepiej ale nie jestem pewien czy dlatego ze zainstalowalem dodatkowy ram czy dlatego ze wlozylem nowy dysk SSD

Zarówno dysk SSD jak i rozszerzenie RAM-u dużo dało w tym wypadku. Dzisiejsze przeglądarki są zasobożerne, więc nawet ten 1 GB jest zbawienny :wink: