Zastąpienie Karty graficznej zintegrowaną grafiką

Posiadam:
System: Win 10 64bit
Płyta główna: Gigabyte GA-MA69G-S3H Specyfikacja
Procesor: AMD Athlon 64 X2 5000+ Specyfikacja 1 Specyfikacja 2
Ram: DDR2 Kingston Specyfikacja 1 Specyfikacja 2
Grafika: NVIDIA GeForce 9600 GT Specyfikacja

Mój problem polega na tym, że chciałbym zrezygnować z dość prądożernej karty graficznej na rzecz zintegrowanej. Wyczytałem, że moja płyta główna posiada zintegrowany układ graficzny ATI™ Radeon™ X1250. Obecny układ niestety dobrze nie pociągnie choćby youtube’a. Jak by to zrobić w granicach 150zł??? Jeżeli się nie da to ile by było wymagane???
Części używane to nie problem :slight_smile: nie oszukuje się że z nowych nic nie znajdę :slight_smile:

Komputer musiał będzie pociągnąć:
Youtube - full hd 30fps (opcjonalnie 60fps :slight_smile: )
Grepolis - gra przeglądarkowa (chrom je dużo RAM’u)
Nic bardziej wymagającego

PS. Dodatkowa 100zł idzie na mały Dysk SSD.

Kreatywne posunięcia mile widziane :slight_smile:

Jeśli jedynym kryterium jest dla ciebie prądożerność, to szkoda zachodu. Ile taka karta bierze w trybie 2D - 10W? Może 20W. Zakładając, że używasz komputera 12h dziennie kosztuje cię to może 5zł miesięcznie. Tak naprawdę myślę, że sporo mniej. Karta zintegrowana też swoje bierze.
Jedyna opcja to wymiana płyty i z procesorem na coś nowszego, tyle że z DDR2 nie kupisz nic co będzie miało jakąś w miarę nowoczesną kartę zintegrowaną. Gdybyś miał wymieniać jeszcze RAM to na pewno nie zmieścisz się w 150zł.
Generalnie nie ma to żadnego sensu.
Kupowanie dysku SSD do kilkunastoletniego komputera też chyba nie.

Na twoim miejscu uzbierałbym trochę więcej pieniędzy - przynajmniej powiedzmy 1000zł i kupił już coś w miarę przyzwoitego. Za tyle kupisz spokojnie jakieś poleasingowe i5 3 lub 4 generacji, z SSD i 8GB RAM. To jest przeskok o kilka wielkości.

To co mówisz ma sens :slight_smile:
Problem w tym, że to nie mój komputer a mojej leciwej mamy :slight_smile:
Nie jest w stanie wygospodarować więcej jak te 250zł aktualnie.

Więc może zamiast rezygnować z karty graficznej mógłbym jakoś inaczej re dystrybuować te zasoby aby poprawić płynność i szybkość działania tego komputera :slight_smile: ??

Zmienić np. na taki:


masz 6 miechów gwarancji.

Czyli podsumowując.
Ten komputer nadaje się na śmietnik bo nic z niego nie da się zrobić… tak?

Inwestowanie w niego żeby uzyskać efekty których potrzebujesz może być bardziej kosztowne niż nowy zestaw. Tym bardziej jeśli w grę wchodzi energooszczędność.

To ja dziś zrobię ostateczny researcher i jeżeli nic nie wymyślę to kupie po prostu nowy.
Proszę jednak o nie zamykanie wątku do jutra (co jest do 18,.07.2018) w razie gdybym jednak na coś wpadł i potrzebował opinii.

Jeszcze jedno pytanie :slight_smile:
Jak to jest z tym zintegrowanym układem graficznym w tym zestawie?
Cały znajduje się w płycie głównej? Czy jak to działa?
Bo sama płyta główna nie posiada ani pamięci ani procesora a one są przecież potrzebne do renderowania grafiki…

I drugie:
Jak bardzo by wpłynęło na prace dodanie kości 2GB ramu + ssd?

Może szybciej będą się otwierać pliki/aplikacje. W takim PC ciężko coś jednoznacznie określić.

Jeżeli na płycie głównej masz SATA 2 to jak najbardziej warto kupić dysk SSD. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Mówisz, że Geforce 9600 GT nie pociągnie YOUTUBE pod Windowsem 10. Nie wierzę.

Nie wiem jakiej używasz przeglądarki, ale zainstaluj rozszerzenie “h264ify”. Zaznacz odtwarzanie tylko 30 klatek na sekundę oraz odtwarzanie w h.264 dla którego twoja karta ma wsparcie. Powinno znacznie pomóc.

Nie warto wymieniać twojego kompa na drugiego kompa z prockiem, który ma tylko 2 wątki.

Ta karta w zupełności by Ci wystarczyła.

Najgorszy w twoim zestawie jest procesor i trudno mi ocenić jego wydajność, ale z doświadczenia wiem, że dwurdzeniowy Phenom x2 545 pod Windows 10 spokojnie wystarcza do przeglądania internetu jeśli nie otwiera się wielu kart naraz. Po prostu na dwóch wątkach wielozadaniowość nie istnieje w dzisiejszych czasach.

Przecież nic takiego nie napisał.

Zwróć jednak uwagę, że mowa o komputerze z AMD Athlon 64 X2. To procesor sprzed ponad 10 lat! Komórka z biedronki będzie szybsza. Inwestowanie w tak stary komputer nie ma żadnego sensu, biorąc pod uwagę, że za naprawdę niewielkie pieniądze (nawet 400-500zł) można kupić poleasingowego desktopa, który będzie wielokrotnie szybszy.

Dokładnie tak. Nic dodać, nic ująć :slight_smile:

Fakt, jego integra nie pociągnie. Phenom ma ile lat? 9? A jednak z neta da się korzystać. Dysk SSD warto kupić bo zawsze można przełożyć do nowego kompa. Kartę graficzną też. Wydawanie 400-500 zeta na głośnego kompa do którego i tak trzeba będzie dokupić SSD by jako tako to działało wydaje mi się średnim rozwiązaniem. Zakładam, że jego Athlon przy wsparciu karty graficznej i wymuszeniu odtwarzania w h.264 jest w stanie poradzić sobie z Youtube w 30 klatkach. Większych wymagań z tego co zrozumiałem nie ma.

Panowie ciekawostka. Windows 10 na SSD w SATA 2 i dwurdzeniowym procku sprzed 10 lat również uruchamia się w 10-15 sekund. Sprawdzone.

Przy oglądaniu youtube obciążony jest głównie procesor i to on nie wyrabia. Żeby go odciążyć potrzebowałbyś karty sprzętowo wspierającej dekodowanie H265 i VP9 czyli GeForce GT 1030 a tu ceny używanych zaczynają się od 300zl, starsze karty nie mają wsparcia sprzętowego. Moim zdaniem nic tu za bardzo nie pomoże, a już na pewno nie Twoja integra i lepiej dla Ciebie byłoby odłożyć na nowy komputer. Decydując się na nowy sprzęt powinieneś zastanowić się nad takim zestawem https://allegro.pl/zestaw-intel-g4560-4x3-5ghz-asus-h110m-k-4gb-ddr4-i7042898348.html tutaj procesor jest znacznie mocniejszy wspiera dekodowanie H265 and VP9 i posiada zintegrowaną grafikę. Do tego jest energooszczędny i sprawdzi się w zupełności w korzystaniu z youtube czy gier przeglądarkowych (dodatkowa karta grafiki nie jest wtedy potrzebna, sam procesor z integrą poradzi sobie z youtubem)

Popieram wybór zestawu z pentiumem, lepsze to niż kupowanie za 500-1000 zeta kompów trzeciej czy czwartej generacji.

Karty Nvidii od serii 9000 mają wsparcie sprzętowe (PureVideo) dla h.264, ale żeby z niego korzystać na Youtube to trzeba zablokować VP9. No i oczywiście przeglądarka musi korzystać z dobrodziejstw karty graficznej. Do Youtube w full hd jego GT 9600 powinien wystarczyć, ale tylko w 30 klatkach. 60 klatek na 100% procesor nie obsłuży.

Widzę, że nie bardzo czytacie wymagania finansowe i zaraz doradzicie nowy PC za 2000zł.

za 100zl to może pomyśleć o wymianie gpu na HD 5770

Nie można wsadzić nowej płyty do starej obudowy i zachować zasilacz? Ja mu poleciłem kartę graficzną która zużywa 3 razy mniej energii od jego obecnej i którą można dostać za 50 i mniej złotych.

no i przy okazji wiele wolniejsza od jego obecnej