Zastąpienie Windowsa przez Ubuntu

Da się coś zrobić, aby zastąpić Windows XP przez Ubuntu 9.10? Muszę dodać że notebook na którym chcę zainstalować Ubuntu, ma zepsuty DVD i nie da się (a przynajmniej nie wiem jak) wejść do BIOS’a. Nie mam pendrive’a, ale mam za to kartę pamięci SD 2GB (dev/sdd).

PS Nie miałem nigdy linuksa, więc proszę o napisanie przy odpowiedzi jak to coś zrobić. :wink:

Pewnie, że się da :smiley:

Karta pamięci czy pendrive, to nie robi różnicy, można powiedzieć że to to samo, bo w końcu zasada działania nośnika pamięci jest ta sama, jedynie opakowanie inne. Jeśli masz możliwość rozruchu z tego typu nośnika pamięci to instaluj z karty. Samo Ubuntu nawet w trybie LiveCD oferuje stworzenie nośnika USB, z którego można zainstalować lub użytkować system. Obraz ISO możesz skopiować na pamięć flash również przy pomocy Unetbootin.

Pozdrawiam!

Ale to trzeba później zainstalować przez boot flash-usb, czy jak? xD Format dysku -> podzielenie partycji na 3 różne (home, / i swap) -> ustawienie partycji za pomocą wbudowanego do Ubuntu programu do zarządzania partycjami -> instalacja ubuntu? Niech ktoś wytłumaczy co i jak bo nie chce mi się 3 dni na LiveCD siedzieć. :stuck_out_tongue:

Dokładnie tak.

Tak, dokładniej to /, /home to nie są partycje a katalogi, którym przypisujesz punkty montowania partyc, dlatego w Linuksie nie znajdziesz tych partycji, tak jak w Mój komputer w przypadku Windows. Możesz stworzyć 3 partycji: swap i dwie pozostałe i nadać im punkty montowania / i /home.

Pozdrawiam!

W ustawieniu partycji pomoże Ci ta demonstracja http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Tylko jak mam włączyć bootowanie flash-usb jak nie da się wejść do BIOS’u ani do wyboru nośników do bootowania?

Żeby wejść do BIOSu próbowałeś wcisnąć Delete lub F2?

Pozdrawiam!

Jeżeli nie możesz wejść do BIOS-u, to spróbuj wystartować coś ze stacji dyskietek(prawdopodobnie też się nie uda).

http://support.microsoft.com/kb/310994/pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/NTLDR

Może powyższe odnośniki coś pomogą(znajdujesz dyskietkowego bootloadera - w systemie Windows 98 miał on opcję rozruchu z CD; jeżeli nie masz automatycznego uruchamiania ze stacji dyskietek, to kopiujesz MBR-a z dyskietki do głównej partycji systemowej, a następnie modyfikujesz odpowiednio boot.ini).