Zastępstwo dla Lumii 520 do max 200 zł

Szukam telefonu dla starszej osoby. Dotychczas używała Lumii 520, w której padła płyta główna.

Budżet to 100 - 200 zł(taniej lepiej). Raczej skłaniam się na smartfony z Windowsem(wiem WP to umierający system) niż Androidem.
Telefon używany do podstawowych zadań: rozmowy, sms, mms, internet po wifi w domu (gdy komputer jest zajęty), zdjęcia, nawigacja kilka razy w roku.
Wymagania:

  • aparat tył co najmniej 5 mpx, zdjęcia z wakacji lub typu “u cioci na imieninach”, fajnie jak aparat będzie z lampą - funkcja latarki,
  • bateria która jeszcze daje radę w używanym telefonie lub można ją wymienić i nowa jest tania,
  • nawigacja najlepiej offline,
  • slot microsd.

Zastanawiam się nad Lumia 640 lub Lumia 735 z allegro. Na WP10 mi nie zależy. Proszę o Wasze propozycje i uwagi.

Jedno pytanie: dlaczego Windows?

Osoba przyzwyczaiła się do tego systemu. Dotychczas telefon miał tylko 512 mb ram i działał dobrze. W tej cenie ciężko o telefon z więcej niż 1 GB ram. Nie wiem jak będzie się zachowywał Android na telefonie z pamięcią 1 GB. Lumie wydaję się tańsze niż np. Samsung Galaxy S4. Nie potrzebuję miliona aplikacji z Androida. Stary Android podobnie jak WP nie dostaje aktualizacji.

Ale to oznacza, że przeglądarka też nie jest aktualizowana - mogą być problemy z niektórymi stronami. Widzę po Lumii 635 która rzeczywiście technicznie jest nie do zajechania w kwestii maila, telefonów, sms, mms, ale Facebook przez stronę www już w zasadzie nie działa (całość jest przesunięta i nie widać całej treści). Obawiam się, że będzie tylko gorzej. Podobnie sprawa aktualizacji nawigacji - a dróg jednak trochę powstaje i człowiek głupieje jak nawi mówi - skręć do centrum, a widzisz piękną nową obwodnicę która nie istnieje na twojej mapie.

Windows ?
https://www.apollo.pl/produkt/xiaomi-redmi-5a-2gb-16gb-dual-sim-lte-gold-fv23,139107.html

1 polubienie

To rzeczywiście byłby jeden z lepszych wyborów ale przekroczyłeś budżet kolegi dwukrotnie.

I niestety to jest sedno sprawy,
Rozumiem przyzwyczajenie, rozumiem taki a nie inny budżet, ale trzeba mieć powyższe na uwadze.
Jeśli mimo wszystko nie chcecie wprowadzać zmiany systemu to pozostaje chyba tylko Lumia 640 w cenie około 170 z aukcji.

Jeśli jednak przemyślicie i zdecydujecie się na zmianę to zobacz może na to:

Straciłem zaufanie do nowych telefonów. Lumia, która padła, kupiona była jako nowa, wytrzymała ok 4 lata. Taki Xiaomi może i to najlepszy wybór w kwocie do 400 zł. Być może znowu wytrzyma kilka lat. Osoba nie korzysta z Facebooka, a korzystanie z internetu na smartfonie ogranicza się jedynie do Youtube lub google - wyszukaj jakiś adres, informacji o jakimś aktorze z oglądanego filmu i to to może raz na tydzień. Co do nawigacji jest to jakaś wada. Nawigacja uruchamiana jest jedynie w PL raz do roku podczas wyjazdu na wakacje.

[edycja]
Może na dzisiejsze czasy kilka lat dla smartfonu to norma. Dla mnie nie, sam używam Samsung Monte, który premierę miał w 2010. Zwykły telefon vs smartfon, ktoś może powiedzieć, że nie można ich porównywać.

4 lata dla telefonu w dzisiejszych czasach to i tak sporo :wink:
Kupując używany nie zawsze wiesz w jakim jest stanie. Jak był używany, czy był szanowany, czy nie spotkał się kiedyś z wodą itd. Jednym słowem nie wiadomo jak długo jeszcze pochodzi.
Poza tym technologia niestety prze do przodu nieubłaganie. I to co mogłeś robić na telefonie jeszcze wczoraj, na tym samym telefonie już jutro może być niewykonalne, w przenośni oczywiście. I nic na to nie poradzisz.

W przypadku odpalania nawigacji raz w roku Automapa ma licencje krótkie:


7 dni - 8 zł
Szukałbym czegoś z Androidem przynajmniej 6.0, 2GB RAM i przyzwoitym procesorem.
Odradzam urządzenia z ekranem Amoled (jak wymieniony S4) - właściciel wyłączy automatyczną jasność, bo będzie go denerwować, będzie często ustawiał jasność na 100% i wypali ekran w miesiąc. A jeśli nie, to nawigacja dokończy dzieła zniszczenia.

To były dobre modele, jak są na Allegro w dobrej cenie, to możesz brać. Jeszcze Lumie 830 sprawdź.

Ewentualnie jakby jakaś okazja była, to Lumia 650.

W przypadku odpalania navi raz czy kilka razy w roku w zupelnisci wystarczy darmowy Google Maps, lub Waze. :wink:

1 polubienie

Dziękuje za propozycję i uwagi. Możliwe, że wybór padnie jednak na Xiaomi.

Jesli się zdecydujesz na chińczyka, będziesz z decyzji napewno zadowolony :wink:
W parę sztuk, rodzinę i znajomych już ubrałem. Nikt nie zgłaszał pretensji :wink:

Aż parę sztuk? Kup 1000 to będziesz mógł wyciągać wnioski.

A co to miało znaczyć i co wnosi do tematu?

Znacznie więcej niż Twoje uogólnianie, że chińskie telefony są na pewno dobre, na podstawie kilku kupionych sztuk. Solidnych producentów z Chin można policzyć na palcach jednej ręki, reszta to klony klonów z bardzo losową jakością.

Pisząc chińczyka miałem na myśli Xiaomi, o którym napisane było wcześniej. Być może nie zrozumiałeś mojego skrótu myślowego.
I takie też telefony kupowałem.