Zastosowania Ramdysk (Dysk NVME 256GB, 32 gb ram ddr4)

Hej,
Mam mocny laptop gamingowy z dyskiem NVME 256 GB firmy Adata, Dyskiem SSD 512 GB Adata. Posiadam też 32 GB Ram DDR 4 1600 Mhz.
Aż tyle ramu nie wykorzystuje, otwieram do 10 zakładek Chrome, grywam w gry pokroju GTA V, COD WWII i bardzo rzadko coś edytuje w Photoshopie.

Potrzebuje porady do czego mogę Ramdysk wykorzystać.
Cele:

  • Przeniesienie pliku stronnicowania chrome do ramdysk
  • Zmniejszenie temperatury dysku NVME (a są duże) przez obliczenia chrome lub inne w Ramdysku
  • Wykorzystanie nadmiaru ram.
    Tak wiem że: ramdysk się resetuje po resecie, NVME jest minimalnie wolniejszy.
    PS: kilka osób na zagranicznych forach wspomniało że ramdisk może skrócić żywotność ram, prawda?

zastosowanie twojego ramu: wirtualizacja kilku systemów
ram dysk sobie daruj zwłaszcza jak ktoś dobrze ci doradził żywotność DDRów może drastycznie spaść chyba ze masz minimalna iloscia cykli.

Pierwsze słyszę o zużywaniu się pamięci RAM. To nie jest flash, tutaj nie ma mowy o limicie zapisu.

1 polubienie

Ramdysk raczej Ci się nie przyda, głównie z tego powodu, że masz już bardzo szybki dysk podstawowy. Ramdysk zmniejszy Ci czas oczekiwania na zapis i odczyt z pamięci podręcznej. Tyle, że te czasy przy NVME i tak są bardzo małe. Taka operacja mogłaby mieć sens przy dysku HDD ale na ten moment optymalizacja da symboliczny albo zerowy przyrost wydajności.

Kolejną wadą trzymania tam pamięci podręcznej przeglądarki jest konieczność ściągania wielu plików na nowo po każdym resecie komputera. W efekcie zaobserwujesz spowolnienie ładowania stron.

O ile nie wykorzystujesz komputera do profesjonalnych zastosowań (np. korzystanie z baz danych, wirtualizacja jak @pvalue wspomniał) to taka ilość RAMu po prostu pozostanie niewykorzystana - ale przecież to nic nie szkodzi :slight_smile:

1 polubienie