Zastosowanie i zalety aktywnego HUBa USB

Zakupiłem nowego laptopa i zastanawiam się nad zakupem aktywnego HUBa USB (3.0).

Chciałbym poznać zastosowanie i zalety takiego HUBa. Czy jest to sprzęt nadający się tylko do sprawnego zasilania podłączonych urządzeń czy też na dalsze odległości? Czy taki HUB przynosi więcej korzyści?

Np. jakbym chciał pod taki aktywny HUB podłączyć np. mysz, dysk zewnętrzny, napęd/nagrywarkę zewnętrzną i zewnętrzną kartę dźwiękową to działałoby to sprawnie, czy mimo wszystko ten port USB 3.0, do którego podłączony byłby HUB nie wyrabiał by, jak w przypadku zwykłego HUBa?

Liczę na konkretne odpowiedzi wyjaśniające, a nie tylko potwierdzenie/zanegowanie czy taki przykład byłby możliwy do realizacji.

Na dzień dzisiejszy nie istnieje coś takiego jak USB 3.0.

Aktywne HUBy stosuje się wtedy gdy zasilanie podawane przez kontroler jest niewystarczające.

Limit długości kabla dla USB to 5 m i czy będzie to hub aktywny czy pasywny niewiele tu zmieni w przypadku urządzeń zasilanych niskim prądem jak mysz czy klawiatura jednak w przypadku gadżetów takich jak dysk twardy często pojedyńcze gniazdo nie dawało rady (oczywiście w przypadku USB 3.1 ten problem jest mniejszy) jednak przekroje standardowych kabelków skutecznie ograniczają ten dystans do kilku centymetrów.

Nazewnictwo w postaci USB 3.1 gen1 jeszcze nie zostało spopularyzowane i w mowie potocznej ciągle występuje USB 3.0.

 

W skrócie podsumowując: HUB aktywny rozwiązuje tylko problem podwyższonego zapotrzebowania przez dane urządzenie/grupę urządzeń?

Każde USB ma swój kontroler czy wszystkie USB sterowane są przez jeden kontroler?

Jeśli chcesz podłaczać prądożerne urządzenia to bierz zasilany (aktywny). Bez zasilania też będzie działał, a masz zawsze dodatkową opcję. Na zwykłym rozgałęziaczu raczej na pewno nie zadziałają, na zasilanym … być może. Nie ma tutaj reguły. 

Ilość kontrolerów zależy od sprzętu, ale w laptopie na 99,99% jest jeden.

Z tego co pamiętam to jest jeden kontroler USB z którego wychodzi główny koncentrator. Do niego dołączane są urządzenia i/lub inne koncentratory.

Stosując taki koncentrator USB 3.0 nie zwiększysz maksymalnej przepustowości 5 Gbit/s. Co prawda taki hub posiada w sobie osobne magistrale dla 3.0 i 2.0. Podłączając jednak kilka urządzeń kontroler oblicza jaka jest wymagana przepustowość dla nich i sprawdza które działają w trybie HighSpeed (2.0) a które SuperSpeed (3.0). Jeżeli wykorzystasz prawie całą dostępną przepustowość to koncentrator nie pozwoli na poprawne działanie kolejnych urządzeń które pracują w trybie izochronicznym (np. Audio/Video) czy pilnym (np. myszy, klawiatury) ponieważ one muszą mieć zapewniony stały odstęp czasu między kolejnymi porcjami danych w pierwszym przypadku a w drugim dodatkowo poprawność dostarczanych danych. Dodatkowo przy takim zapełnieniu łącza urządzenia działające w trybie masowych (np. pendrive, dysk) będzie działać wolniej, gdyż nie jest tutaj zdeterminowany odstęp między danymi a jedynie ich poprawność.

Zewnętrzne zasilanie wpływa jedynie na kwestie poprawnego dostarczania energii do urządzeń bez własnego zasilania.

Jeśli się gdzieś pomyliłem to proszę poprawić.