Zasyp Spamem na GMAIL


(gruby33) #1

Witam.

Od kilku tygodni na GMAIL docierają do mnie maile, które automatycznie lądują w folderze spam. Ale jest to bardzo denerwujące gdyż takich maili przychodzi 5-8 dziennie i nie mam pojęcia skąd się biorą. W każdym mailu nie ma żadnych zdjęć tylko informacja w kilku słowach dużą czcionką i link do strony (oczywiście w żaden nie klikałem). Wersja językowa każdego tekstu w mailu to angielska tylko za każdym razem na d literami A, I, E jakieś kreski lub kropki.

Treść i tytuł maila różne od ubrań i spalaczy tłuszczu po viagrę i przedłużenie penisa. Żebym jeszcze wchodził i rejestrował się na jakiś pornostronach mógł bym się domyślać od czego to ale nie odwiedzałem takich stron :slight_smile:

 

Każdy mail wygląda niemal identycznie tylko treść różna i za każdym razem z innego adresu email. Nie spotkałem jeszcze 2 takich samych nadawców. Przykładowe maile z jakich dociera spam:

qaaguje@new-recruitment.com
xuwicji@zebra.lt
potnuyri@ttkdv.ru
cezebey@sficorp.com
futuwye@kwe.com

 


(scripter1) #2

Witaj w klubie, trafiłeś na spam-listę, mam to samo na kilku skrzynkach pocztowych.

Nie wiem co ma na celu twój post w dziale bezpieczeństwo bo nie zadałeś żadnego pytania ani nie dałeś żadnych logów do sprawdzenia.

 

Adresy do takich list są zbierane w przeróżny sposób, podstawowym jest skanowanie stron w poszukiwaniu adresów (np jak masz swoją stronę i zwykły link tekstowy do wysłania maila albo jak w profilu na jakimś portalu masz widocznego emaila).

Często też infekcje wirusowe wykradają z systemu książki adresowe i tworzą z kompa zombi należącego do jakiegoś botnetu, takie infekcje są często rozsyłane z takim spamem.

 

Bywa też że adresy są zbierane w bardziej przebiegły sposób np. przez fałszywe ogłoszenia o pracy lub sprzedaży czegoś na portalach tej tematyki.

Niektórzy nawet posuwają się do wysyłania do firm na adres kontaktowy/supportu maili ze zmyślonymi problemami żeby adresy z których dostaną odpowiedź dodać do takiej listy.

Adresy dla takich list są też czasem generowane losowo np. losowe przedrostki dla danej domeny.

 

Adresy z jakich przychodzą maile raczej rzadko się zdarz że się powtarzają więc dodawanie adresów do czarnej listy nie jest skuteczne.

Botnety wysyłające spam mają do dyspozycji dużo skradzionych skrzynek a poza tym łatwo można sfałszować nagłówek wiadomości informujący o nadawcy (sam nieraz dostałem maila ze spamem w którym mój adres widniał jako rzekomy nadawca).

 

Walka z takim spamem to walka z wiatrakami.

Czasem jest w mailu (w treści lub nagłówku) niby link do wypisania z subskrypcji ale rzadko kiedy użycie go daje pożądany skutek, często adres prowadzi do tej samej strony co pozostałe linki z maila lub do nieistniejącej strony a czasem wpisanie adresu który się chce wypisać na stronie unsubcribe skutkuje przeniesieniem adresu na listę zweryfikowanych aktywnych adresów (znacznie bardziej wartościowa dla spamera od zwykłej listy).

 

Jedyny sposób to korzystanie z jakiegoś klienta poczty z zaawansowanymi inteligentnymi filtrami (np. Thunderbird) i skonfigurowanie ich tak by reagowały na określone frazy w treści/tytule maila.

Dzięki temu większość takiego natrętnego spamu wogule do mnie nie dociera bo mam ustawione na automatyczne kasowanie maili zawierających określone frazy.


(ra-v) #3

 

I na tym wypowiedź się skończy.

Niech sobie lądują :wink:

 

Możesz zgłosić je tutaj: http://www.spamcop.net/

Możesz zgłaszać na inne spam listy.

W przyszłości możliwe że serwer Googlowy będzie odrzucał takie emaile na podstawie danych z czarnych list.


(crashbandicoot) #4

Też miałam tak przez jakiś czas, aczkolwiek wydaję mi się, że zespół Google’a intensywnie z tym walczy, ponieważ po tygodniu przestałam być zasypywana spamem.