Zaszyfrowane niektóre pliki i foldery po formacie partycji systemowej - jak uzyskać do nich dostęp?

Z powodu szkód jakie wywołał wirus na moim komputerze (nie mogłam połączyć się z internetem) byłam zmuszona do formatu dysku C, podczas formatowania wybrałam opcję “Pozostaw bieżący system plików nienaruszony (bez zmian)”, czyli z tego co wiem nie było to pełne formatowanie dysku. Po tym formatowaniu zauważyłam, że niektóre nazwy plików i folderów są na zielono (zielona czcionka), inne na niebiesko, a jeszcze inne są na czarno. Te z czarną i niebieską czcionką otwiera się bez problemu, natomiast te z zieloną czcionką nie chcą się otwierać, a przy próbie skopiowania ich wyskakuje komunikat “Nie można skopiować pliku xxxxx: Odmowa dostępu. Sprawdź, czy dysk nie jest zapełniony lub chroniony przed zapisem oraz, czy plik nie jest aktualnie używany.” Szukałam już informacji na ten temat w internecie i wyczytałam, że te pliki/foldery są zaszyfrowane i w przypadku pełnego formatu nie ma szans ich odzyskać, można je tylko wyrzucić do kosza. Np. ten temat:

 

http://forum.dobreprogramy.pl/odszyfrowanie-danych-z-efs-w-xp-t83988/

 

Nie znalazłam nigdzie informacji, co w przypadku jeżeli ktoś nie wyczyścił wszystkiego i tak jak ja sformatował przy użyciu opcji “Pozostaw bieżący system plików nienaruszony (bez zmian)”, czy zatem mam jeszcze szansę na odzyskanie tych plików, a jeśli tak to w jaki sposób? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc, ponieważ nie chciałabym stracić ok. 30% zawartości dysku :frowning: W niektórych folderach jest tak, że częśc plików jest zaszyfrowana, a inne nie są… Nie mam pojęcia skąd wzieły się te wszystkie zaszyfrowane pliki, skoro nigdy nic nie szyfrowałam :shock: Mam jeszcze pytanie jak na przyszłość uniknąć takiej sytuacji, czy przed formatowaniem trzeba po prostu sprawdzać każdy folder, czy nie zawiera zaszyfrowanych plików?

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/encrypt-decrypt-folder-file#1TC=windows-7

http://www.vistax64.com/tutorials/99959-encrypt-decrypt-folder-file.html

 

Nie posiadam kopii zapasowej certyfikatu szyfrowania, ja nawet nigdy nie szyfrowałam żadnego pliku ani folderu, dlatego nie wiem jakim cudem nagle po formacie są one zaszyfrowane :-(  Może jednak ktoś ma pomysł jak można je odzyskać, jeżeli nie wyczyściłam wszystkiego z partycji systemowej (w folderze Program Files mam nawet wszystkie programy sprzed formatowania, a w Documents and Settings mam profile sprzed i po formatowaniu), więc może jakaś szansa jest?

Musisz się pogodzić z faktem, że już nie odzyskasz tych plików.

Trudno muszę pogodzić się z tym, ale nurtuje mnie pytanie co mogło być przyczyną, że po formacie Windows XP Professional cała masa plików i folderów została zaszyfrowana, jeżeli ja nigdy ich nie szyfrowałam. Chodzi mi o to jak zabezpieczyć się przed takim zjawiskiem na przyszłość i czy problem ten nie leży po stronie jakiegoś błędu w systemie Windows XP Professional? Czy on sam nie szyfruje sobie pewnych plików bez naszej wiedzy? To jest poważny problem, bo przecież nikt nie chciałby stracić w taki sposób swoich cennych plików.

Cześć,

 

System sam z siebie nie szyfruje plików, zawsze odpowiada za to użytkownik.

Na przyszłość utwórz kopię zapasową swojego certyfikatu szyfrowania, a unikniesz takich problemów.

tu znalazłam instrukcję w pdf jak robi się taką kopię:

 

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0CE4QFjAH&url=http%3A%2F%2Fedukator.wsb.edu.pl%2Flaboratoria%2Fso%2Fakademia%2FBSK%2F%25C4%2586wiczenia%2FkopiaEFS.pdf&ei=og_mU77OKeSR7Abh14HYDQ&usg=AFQjCNHKvbT9WEVxFDCgUhFtB8WgKbcy6w&bvm=bv.72676100,d.bGE

 

czyli rozumiem, że gdybym miała taki plik wyeksportowany i zapisany w bezpiecznym miejscu np. na pendrive, to po zaimportowaniu go na komputer po formacie, odzyskałabym dostęp do wszystkich zaszyfrowanych plików i folderów?

Ja podałem link gdzie jest instrukcja:

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/back-up-efs-certificate#1TC=windows-7

Skoro zależy Ci na bezpieczeństwie to kopiuj ważne pliki na inny dysk.

Powyższa instrukcja jest do Windows 7, a ja podałam do Winsows XP,

masz rację ważniejsze pliki trzeba sobie kopiować, ale ta sprawa jest dziwna, ludzie w internecie piszą o podobnych sytuacjach, że nie mogli otworzyć niektórych plików po formacie, mimo że nigdy ich świadomie nie zaszyfrowywali, dlatego ja postanowiłam, że wyłączę sobie to szyfrowanie całkowicie, nie jest mi do niczego potrzebne i nie mam do niego zaufania

Jeżeli Ci bardzo zależy to mogłaś spróbować programu z linku który podałem.

Poczytaj tutaj: KLIK KLIK

Kroki w celu odzyskania zaszyfrowanych plików na dysku NTFS