Zaszyfrowanie zewnętrznego dysku TrueCryptem a bad sektor

Przymierzam się do zaszyfrowania swojego zewnętrznego dysku. Mam jednak pewną obawę. Jeśli okazałoby się że za jakiś czas na dysku pojawią się bad sectory wówczas do dysku będę miał dalej dostęp czy też nie?

Drugie pytanie załóżmy że utworzyłem plik kontenera wielkości 10 GB i akurat pojawił się bad sector na którymś megabajcie danych tego kontenera. Zamontowanie go w TrueCrypt stanie się możliwe?

Jeśli zaszyfrujesz cały dysk lub całą partycję i pojawi się bad sector i elektronika dysku sobie nie poradzi, to stracisz wówczas możliwość odczytu tylko pliku zapisanego w tym sektorze. Reszta zaszyfrowanych danych będzie dostępna.

Problem z dostępem do zaszyfrowanej partycji może wystąpić gdy bad sector pojawi się np. w sektorze rozruchowym (ale dotyczy to tak samo partycji zaszyfrowanych jak i niezaszyfrowanych). Dlatego dobrze jest zrobić backup nagłówka volumenu (jest taka opcja w TC), który można odtworzyć.

Podobnie jest z kontenerem w postaci pliku, z tym że jeśli pojawi się bad sector, to prawdopodobnie nie będziesz mógł go skopiować jako pliku, np. na inny dysk.

Generalnie zaszyfrowanie dysku nie zwiększa jakoś specjalnie prawdopodobieństwa utraty danych. Dyski potrafią jednak robić psikusy, dlatego w każdej sytuacji dobrze jest mieć kopię zapasową najważniejszych danych, np. na drugim (oczywiście też zaszyfrowanym) dysku, pendrive’ie lub płycie DVD.

Dzięki za obszerne wytłumaczenie i rozwianie wątpliwości. Pozdrawiam.

Panowie,

widzę że jesteście w temacie, może Wy będziecie w stanie mi pomóc.

Mianowicie, cały dysk mam zaszyfrowany TrueCryptem, ostatnio podczas próby włączenia lapsa wyskoczył błąd - “brak pliku w katalogu System” konieczna jest reinstalacja Windowsa. Nie byłoby w tym nic trudnego gdyby właśnie nie TrueCrypt. Płytki Windowsa nie odczyta póki nie rozszyfruje się dysku, a podczas rozszyfrowywania okazało się że są na dysku bad sektory i operacja nie może zostać zakończona. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji, czuje że mnie czeka format dysku ale wcześniej chciałbym odzyskać chociaż część swoich danych

Bardzo proszę o pomoc