Zawarcie związku małżeńskiego w USC

Witam,
Mam pytanie dotyczące zawarcia związku w USC, jakie są potrzebne wymagane dokumenty do zawarcia związku małżeńskiego.
Oraz jak to się odbywa w rzeczywistości.
Z góry dziękuję.

https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/slub-cywilny-jak-wziac-slub-w-urzedzie-lub-poza-urzedem

Eh, niby życiowa decyzja a zero samodzielności, proszę: https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/slub-cywilny-jak-wziac-slub-w-urzedzie-lub-poza-urzedem

1 polubienie

zastanów się kilka razy, zycie bez małżeństwa jest o niebo lepsze!!!

To tak trudno wejść na stronę USC w Twojej miejscowości i wszystkiego się dowiedzieć?

Kolejna info: http://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/5871/akt-malzenstwa-zawarcie-malzenstwa-w-urzedzie-stanu-cywilnego-slub-cywilny

1/ przejść się i umówić na termin: muszą być dwie strony (Ty i parnter). Musicie mieć przy sobie dowody osobiste i akt urodzenia. W przypadku jak jedno z Was (lub oboje) jest z danego USC, to nie potrzebuje mieć dokumentu. Jeżeli tak, to trzeba pobrać dokument (jeszcze ze 2 lata temu w swoim USC, to chyba się zmieniło)
2/ na ceremonii trzeba mieć świadków, którzy też mają mieć swój dowód osobisty

1 polubienie

Czy ja wiem, a w czym? Jak jest się w jednym związku od wielu lat, to papier może trochę ułatwić w życiu:

  • wszelkie poważne sprawny (choroba itd.),
  • niektóre bardziej przyziemne sprawy (rozliczanie się z podatków i podobne).

Zdefiniuj problem :slight_smile:

Też tak uważałem do czasu, gdy okazało się, że partnerka, z którą byłem 12 lat nie okazała się kobietą mojego życia. Gdy poznałem obecnie moją żonę, zmieniłem zdanie, gdyż od razu wiedziałem, że chcę ją poślubić i to po pół roku znajomości. Ludzie, którzy uważają, że małżeństwo nie jest potrzebne tak tłumaczą swój strach, strach przed tym, że zmarnują swoję życie z nieodpowiednim partnerem. Gdy się pozna właściwą osobę, człowiek nie boi się ślubu. Jednak każdy ma swoje życie i zyje po swojemu :wink:

Jeśli chodzi o USC, dlaczego tam nie zapytasz? Podstawa to dkument tożsamości i akt urodzenia, resztę wytłumaczą Ci w urzędzie. Ceremonia trwa jakieś 20 minut.

1 polubienie

Nie muszą być obie osoby do umówienia terminu. Termin można rezerwować przez neta, tydzień później trzeba osobiście potwierdzić. Tydzień przed ślubem, muszą przyjść obaj partnerzy potwierdzić ślub. Być może co urząd, to inaczej. Obecnie akty odbierzesz w dowolnym usc. Co do świadków, oni muszą tylko przyjść z dowodem na ceremonię. Rok temu się żeniłem :wink:

2 polubienia

Teoretycznie to tak, ale związek łączy ludzi jakoś.

Może nie miałem czasu wcześniej na to, pomyślałeś?

Nie miałem czasu, żeby tam podjechać.

Dzięki wszystkim za pomoc.

@nieznanyo2 tak jak napisał @roobal wszystko trwa ok. 30 minut , ja brałem ślub w USC w zeszłym roku , formalności czyl papierki miałeś podane wcześniej , u mnie można było za opłatą zamówić"" sobie marsz weselny , no i dostarczałem szampana na toast :slight_smile: Powodzenia

Wiesz, bo to dziwne, że szukasz takich odpowiedzi na forum dobrychprogramów, zamiast u źródła jakim jest USC (Urząd Stanu Cywilnego). Tak dziwne, że aż podejrzane, bo ostatnio coś tu napisałeś w 2016 roku, a teraz nagle pytasz, jakby to była ostatnia deska ratunku i jakbyś nie wiedział gdzie się bierze ślub i co zrobić.

ślub zobowiazuje do wierności jednej osoby i tylko tą osobę będziesz oglądał do końca swych dni. A będąc wolnym możesz panny przebierać i umawiać się z którą tylko zapragniesz i nikt Ci tego nie zabroni. Po ślubie to już będzie dla Ciebie owoc zakazany.

1 polubienie

A to nie moralność i typ związku to definiuje? Nie zwróciłem uwagi, aby w USC zakładali jakieś obręcze na wacka, które przy obcej dziurce kopią prądem.

2 polubienia

Ale czas na otworzenie forum, napisanie posta, i zamieszczenie go na forum miałeś?

A czas na zawarcie małżeństwa będziesz miał?

Jeżeli tak podchodzisz do zawarcia związku małżeńskiego, to uważam że do niego jeszcze nie dorosłeś. Bo potem powiesz żonie że nie masz dla niej czasu.
Ale domyślam się skąd to wszystko, po prostu wpadłeś i musisz się żenić ::stuck_out_tongue:

2 polubienia

Nie chodzi o to, tylko że będąc w związku małżeńskim nie można sobie już pozwolić na to, żeby się umówić np. z jakąś inną kobietą, z którą może najść ochota na jakieś figle bez wiedzy o tym czynie żony.

Zanim jednak to nastąpi - otworzy forum, napisze posta pod tytułem jak się robi dzieci i jak mieć więcej czasu dla rodziny i zamieści go na forum.
Ogólnie rzecz biorąc o wszystko będzie się pytał na forum - nawet o to czy już może się położyć i kiwnąć palcem.

Fascynujące jest obserwowanie jak niektórzy płynnie przeszli z opiniowania problemu do opiniowania autora posta z opisem problemu. Wtedy, jak to zwykle przy takiej okazji, pojawiły się niemerytoryczne wnioski, wyciągnięte zapewne z lustra bo o czym powszechnie wiadomo, każdy sądzi wedle swego… :wink:

ps. @bachus, Polska to nie Irlandia, gdybyś do USC poszedł z partnerem to by pewnie Policję (lub egzorcystę) wezwali (no może po za dużymi miastami) :wink:

pps.

Moja szkoła :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ech, ta moja poprawność polityczna - odruchowo już użyłem słowa “partner”, żeby nikogo nie urazić.
@januszek zadziwiające jest, jak płynnie przeszedłeś do niemerytorycznych wniosków :wink:

2 polubienia

@bachus, Za każdy niemerytoryczny wniosek, jaki znajdziesz w moim poście masz u mnie piwo :slight_smile: Warunkiem jest merytoryczne uzasadnienie dlaczego wniosek nie jest merytoryczny :stuck_out_tongue_winking_eye:

??? to i takie tematu tu można pisać :roll_eyes: