Zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego

(sebaele) #1

Witam, dostałem dziś pismo z Urzędu Miejskiego:

Zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego u dłużnika zajętej wierzytelności będącego bankiem.

Na podstawie art 80 s 1 ustawy o postepowaniu egzekucyjnym w administracji

wzywa sie w/w bank (oddział) aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunków bankowych:

I tu mojego żadnego rachunku nie przedstawiono tylko moje imię, nazwisko, adres zamieszkania, NIP, Pesel. A pod danymi pisze:

lecz bezzwłocznie przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie dochodzonych należności objętych tytułami wykonawczymi wystawionymi przez Prezydenta Miasta.

Jestem osobą bezrobotną, posiadam konto bankowe na którym jest powyżej 100zł (czasem również coś wpływa ale nie wiele). Czy mam się czegoś obawiać że kwota która jest na koncie bankowym może zostać zablokowana?

Pozdrawiam

(Peczal) #2

Z tego co ja się orientuje to jeżeli nie masz "stałych wpłat" tzn. zasiłek, wypłata, renta itp. to nie powinni Ci zająć tego co masz na koncie.

Zazwyczaj obcinają po prostu stały dochód o pewną kwotę.

Na Twoim miejscu puki co zbytnio bym sie tym nie martwił.

(Piotrek2255) #3

Zgodnie z tym zajęciem wszystkie środki na rachunkach zostaną zablokowane i nie będzie ich można wypłacić.

Ale możesz uruchomić tzw. "kwotę wolną" od zajęcia czyli trzykrotność średniej krajowej (w tej chwili. ok 10k zł) do czasu wyczerpania tej kwoty będziesz mógł korzystać ze środków na rachunkach, po wyczerpaniu znowu zostanie nałożona blokada na środki.

Kwotę wolną od zajęcia uruchamiasz za pośrednictwem infolinii bądź w oddziale banku, trwa to od 3 do 7 dni, w niektórych bankach np. Alior/Alior Sync kwota wolna zajęcia jest uruchamiana automatycznie.

-- Dodane 20.07.2012 (Pt) 14:23 --

Nie masz racji, w przypadku zajęcia rachunku są blokowane środki a nie świadczenie. Komornika nie interesuje z jakiego tytułu jest saldo na rachunku, tylko, że owe saldo jest. Komornik może jednocześnie prowadzić zajęcie świadczenia jak i zajęcie rachunku bankowego + ewentualną egzekucję na majątku jednocześnie, do czasu zaspokojenia wierzyciela.

(sebaele) #4

Ale dziwne jest to że nie podali mojego numeru rachunku na piśmie z którego korzystam...

(Piotrek2255) #5

Bo nikt nie zna twojego numeru rachunku, komornik wysyła zawiadomienia do wielu banków a ci dają mu odpowiedź czy masz u nich konto czy nie, a jeśli masz to przesyłają numer rachunku i inne dane potrzebne komornikowi do przeprowadzenia egzekucji.

Jeśli trafisz na zaciętego komornika, to wyśle zawiadomienie do wszystkich banków, jeśli na leniwego to będzie wysyłał na chybił trafił.

Na zajęciu powinieneś mieć wyszczególnione do jakich banków to zawiadomienie zostało wysłane. Jeśli nie ma to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że powiadomienie zostało wysłane do wszystkich banków.

Rachunki, które nie podlegają zajęciu komorniczemu prowadzi tylko SKOK i tylko tu można czuć się bezpiecznie.

(sebaele) #6

I stało się pieniądze zabrali s konta które jest teraz na minusie :frowning:

(Piotrek2255) #7

i teraz składasz wniosek o uruchomienie "kwoty wolnej od zajęcia" wszystkie środki do kwoty 10k zostaną odblokowane i będzie mógł korzystać z konta.

(sebaele) #8

To znaczy bo nie za bardzo rozumiem, a konto posiadam w ING.

(Piotrek2255) #9

Dzwonisz na infolinię albo idziesz do oddziału i prosisz o odblokowanie kwoty wolnej od zajęcia i tyle :slight_smile:

(sebaele) #10

Aha, no a jak by np nic nie było na koncie to co wtedy?

(Piotrek2255) #11

To wtedy odblokują sam rachunek, a pieniądze, które na niego wpłyną w przyszłości będą już odblokowane.

(sebaele) #12

Witam ponownie, dziś z ciekawości zrobiłem przelew bankowy poprzez ing on-line i przelew poszedł mimo że konto widnieje na minusie :slight_smile: więc już nic z tego nie rozumiem he he.

(Piotrek2255) #13

Więc ING, tak samo jak Alior z automatu uruchamia kwotę wolną od zajęcia :slight_smile: Nic tylko się cieszyć.

(sebaele) #14

Ale co znaczy ta wolna kwota od zajęcia?

Gdy zaloguję się do banku to w zakładce "blokady na rachunku" widnieje zajęcie egzekucyjne w kwocie 285,10gr, w zakładce "rachunki" jest:

Saldo bieżące 55,32 PLN

Saldo dostępne -229,78 PLN

Więc co by się stało jak ja bym teraz wpłacił na konto 300zł?

(Piotrek2255) #15

Dość ciekawy artykuł, opisuje m.in kwotę wolną od zajęcia, prawa i obowiązki komornika, banku i dłużnika.

http://www.wykop.pl/ramka/1212911/co-zr ... na-koncie/

Pozdrawiam :slight_smile:

(sebaele) #16

Z tego co ja się dowiedziałem to nie komornik coś takiego założył na moim rachunku tylko Prezydent Miasta...

(Piotrek2255) #17

To na jedno wychodzi, kto robi egzekucję, zasada działania jest ta sama :slight_smile:

(sebaele) #18

Dzięki ale za artykułu co podałeś nic nie zrozumiałem wszystko to jest popieprzone :-), nadal nie wiem co by było jak bym wpłacił teraz na konto 300zł może w oddziale jaśniej wytłumaczą...

(Piotrek2255) #19

Nie chcę cię wprowadzić w błąd, ale wydaje mi się, że jeśli jest uruchomiona kwota wolna od zajęć i wpłacisz 300zł to nie zostanie nic z tego potrącone. Potrącenia zostaną wprowadzone dopiero po wyczerpaniu kwoty wolnej :slight_smile:

Najlepiej jeśli popytasz się w banku bo ja mogę się mylić.

(W0jt) #20

Skorzystanie z kwoty wolnej od zajęć nie spowoduje zatrzymania działań komorniczych, bo wnioskuje, że o to właśnie chodzi. Komornik mający prawomocny sądowy nakaz zapłaty prowadzi egzekucję w imieniu wierzyciela i na jego korzyść aby jak najpełniej jego roszczenia spełnić. Jak nie będzie mógł z konta zaspokoić roszczeń swojego klienta (wierzyciela) to działa dalej, zapuka do drzwi i może nawet psa zająć! Tak, tak. Jeśli ktoś nie zna się na prawie lub po prostu nie ma pieniędzy to może spokojnie założyć, że komornik w ten czy inny sposób odzyska pieniądze. No i niespłacony komornik to kłopoty z kredytem bankowym.