Zawieszające napedy optyczne

Wkładam do napędu płytę,czysta albo nagraną i klikam w napęd w Moim komputerze by sprawdzic zawartość płyty.Pokazuje się ikona klepsydry,komputer myśli.I może tak myśleć przez bardzo długi,nieskończony czas.Wszelkie próby zamknięcia uruchomionego napędu kończą się fiaskiem.Menedżer zadań pokazuje, Mój komputer -brak odpowiedzi i komp praktycznie wisi.Na pasku szybkiego uruchamiania kursor zmienia się w klepsydre,natomiast na pulpicie,po wskazaniu na ikonę ma sie wrażenie,że otworzy wskazany program,jednak tak się nie dzieje.I niestety nie można wyłączyć komputera.Nie da się kliknąc Start i tradycyjnie wyłączyć komputer.Opcja “zamknij” w Menedżerze zadań powoduje zniknięcie ikon z pulpitu i paska szybkiego uruchamiania i nadal komputer jest zawieszony.Wyłączam wtedy komputer przez odcięcie napięcia.Najdziwniejsze,że sprawa dotyczy obu napędow :DVD-ROM DVD-16X6s i nagrywarki LITE-ON DVDRW SOHW-1673S.Może ktoś spotkał sie z takim przypadkiem??Co radzicie?

mój komp to AsRock PEpro,Celeron 2GHz,DDR-512 MB,Ati Radeon9600Pro,dwa dyski Hitachi 160Gb i Seagate 80Gb i oczywiście Windows XP Prof.+SP2 i powyzsze napędy

po kliknięciu na guzik od napędu (od tacki ) powinno wyjąć płytę i wszystko powinno wrócić do normy. Tez tak czasem mam dlatego zanim wejdę na mój komputer zawsze czekam aż on spokojnie DOCZYTA płytę :smiley:

Dziwne jest to że doczytuje w nieskończoność :confused: czy to na wszystkich płytach ?? czy tylko na tej jednej ??

pobiesz nowe sterowniki do napedu na stronie producenta to powino pomuc

jerzol49 , napisz, w jaki sposób masz podłączone napędy optyczne do taśm IDE. Co jest podłączone do taśmy PRIMARY IDE i taśmy SECONDARY IDE oraz jakie urządzenie jest ustawione zworką na Master, a jakie na Slave ?

Matt_at -dzieki za poradę.Niestety wyciaganie płyty z napędu ani czekanie na odczytanie płyty niczego nie zmieniają.Zawieszenie nastepuje natychmiast po próbie uruchomienia napędu i niezaleznie od typu wlożonej płyty,zapisanej czy pustej,markowej czy też made in China.Bywa,że po starcie sytemu pierwsza włozona plyta uruchamia napęd normalnie,ale juz nastepne zazwyczaj go blokują.dziwne,że dzieje się to w przypadku obu napędow.Nawet proba uruchomienia nagrywania poprzez Nero lub Ashampoo powoduje zawieszanie napędu .

spit3-podejrzewam,że masz na mysli firmware napędow.Niestety aktualizacja firmware napędow niczego nie zmienila.

seba-jest tak.Oba napędy sa podłaczone taśmą 80 zylową do IDE 2 przy czym nagrywarka jest na master a napęd DVD na slave.Zmienilem na taśmę 40 żyłową bez skutku.Na IDE 1 mam oba dyski.

jerzol49 , zainstaluj sterowniki SIS IDE. Uruchom ponownie komputer.

seba86mu,niestety zainstalowanie sterownikow SIS IDE z plyty dołączonej do plyty głównej nic nie zmieniło,może są gdzie indziej nowsze stery do ściągnięcia?

seba86mu,niestety zainstalowanie sterownikow SIS IDE z plyty dołączonej do plyty głównej nic nie zmieniło,może są gdzie indziej nowsze stery do ściągnięcia?

A zainstalowałeś te, do których link podałem ?

Tak,zainstalowalem te podane w linku,zreszta te same są na plycie ze sterownikami dla płyty głownej,niestety bez efektu.

seba,a może jakis program koliduje z tymi napędami,mam NERO 7 i Ashampoo Burning Studio7,poza tym 5 napedow wirtualnych z Alkoholu120%.Chyba zaczne odinstalowywać je po kolei i probować bez nich.

Zrób tak, a najlepiej usuń je wszystkie i uruchom ponownie komputer. Sprawdź, czy problem nadal występuje.

Spróbuj nawet odinstalować Alcohol 120%.

W ogóle, to od jakiego momentu zacząłeś mieć problemy z napędami ?

Dobra seba,tak zacznę robić,ale dopiero w przyszlym tygodniu,bo teraz zaczęły sie u mnie ferie zimowe i wnuki nie dopuszczą mnie na dlużej do kompa.Komp co prawda moj,wnuki także,ale dziwnym trafem u dziadka najlepiej im sie gra.Dzieki za dotychczasowa pomoc,odezwę się jak zacznę kombinować.Jeśli chodzi o pytanie od kiedy to tego wlasnie nie potrafię dokladnie okreslić,ale zdaje się,że mialem to też przed reinstalacja systemu,tyle ze nie bylo to tak uciązliwe jak teraz.Pozdrawiam

Możliwe również, że któryś z napędów jest uszkodzony i powoduje on komplikacje.

Spróbuj odłączyć jeden napęd, a drugi pozostaw i zrób to samo z drugim. Napęd, który będzie podpięty ustaw zworką na Master.

Pisałeś, że próbowałeś z taśmą 40 i 80 żyłową. Jesteś pewny, że obie te taśmy nie są uszkodzone ? Może zakup nową - 80 żyłową (koszt, to ok. 5 zł. w sklepie komputerowym). Sprawdź, czy wtyczki taśmy są dobrze dociśnięte do gniazd napędów, jak i gniazda płyty głównej.

Sprawdź również, czy napęd, który ustawiony jest zworką na MASTER podłączony jest do ostatniej wtyczki taśmy, a ten, który ustawiony jest jako Slave - do środkowej wtyczki - takie jest prawidłowe ustawienie urządzeń na taśmie IDE.

Ostatnia wtyczka taśmy IDE przeznaczona jest dla urządzeń Master, środkowa dla Slave. Odwrotne ustawienie może działać, lecz zazwyczaj tak nie jest, bądź występują komplikacje.

Spróbuj jeszcze odinstalować oba napędy fizyczne w Menadżerze Urządzeń (prawoklik na ikonie Mój komputer, Właściwości, Sprzęt, Menadżer Urządzeń). Rozwiń listę Stacje dysków CD-ROM/DVD i odinstaluj fizyczne napędy optyczne. Po ponownym uruchomieniu komputera system zainstaluje napędy na nowo.

seba86mu-chyba zamknę temat.Wlazlem w nocy do kompa,przyjrzalem sie przez lupe i okazalo sie że napęd jest na master a nagrywarka na slave.Zmienilem na nową tasmę,na 80-żyłową,poprzekładałem zworki i po starcie narazie wszystko hula prawidlowo.A byłem na 100% przekonany,że mam napędy podłączone w prawidlowej kolejności,bo na Viście Premium,ktora testuję na drugim dysku (narazie bez dodatkowego oprogramowania) napędy zachowywaly sie poprawnie.Serdeczne dzieki za zaangażowanie i pomoc. =D> Dobrze,że są ludzie,ktorzy bez zbędnych komentarzy chcą pomoc w potrzebie.