Zawieszający się dysk

Witam

Mam spory problem ze swoim dyskiem 120Gb. W kompie mam dwa dyski: jeden Samsung 40Gb na którym siedzi XP SP2, a drugi to SAMSUNG 120Gb, na którym trzymam dokumenty, muzykę, itd. Ostatnio jednak zaczyna mi się on zawieszać gdy tylko wchodzę w jakiś folder na nim, lub próbuję coś z niego wyrzucić (komp zawiesza się na jakieś 5 minut). Jakiś miesiąc temu robiłem format XP’ka i wcześniej nie miałem z nim problemów, dopiero teraz coś się z nim dzieje…

Co to może być? Jakieś wirusy?

Proszę pomóżcie

Pozdrawiam

Daj odczyty smart, w hd tune zakładka health. Zrób też skanowanie na bad sektory (zakładka error scan).

Nie wiem czy o to chodziło…

HD Tune: SAMSUNG SP1213N Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 51 12 Ok

(03) Spin Up Time 66 66 0 5824 Ok

(04) Start/Stop Count 91 91 0 9350 Ok

(05) Reallocated Sector Count 253 253 10 0 Ok

(07) Seek Error Rate 253 253 51 0 Ok

(08) Seek Time Performance 253 253 0 0 Ok

(09) Power On Hours Count 99 99 0 726033 Ok

(0A) Spin Retry Count 253 253 49 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 96 96 0 4900 Ok

(C2) Temperature 157 139 0 27 Ok

(C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 299440568 Ok

(C4) Reallocated Event Count 253 253 0 0 Ok

(C5) Current Pending Sector 253 253 10 0 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 253 253 10 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 253 253 51 0 Ok

(C8) Write Error Rate 100 100 51 0 Ok

(C9) TA Counter Detected 100 100 51 0 Ok

Power On Time : 726033

Health Status : Ok

HD Tune: SAMSUNG SP1213N Error Scan

Scanned data : 114452 MB

Damaged Blocks : 0.0 %

Elapsed Time : 0:44

Przeskanuj komputer online: http://www.kaspersky.pl/virusscanner.html

Przeskanuj komputer za pomocą Spyware Doctor Starter Edition oraz Trojan Remover

Przeskanowałem dysk Spyware’m i Trojanem, znalazło mi kilka wirusów, wyrzuciłem je i faktycznie dysk zaczął lepiej pracować. Dzięki :smiley:

Mam małe pytanko czy któryś z tych programów może powodować zmienianie godziny na zegarku w XP? Ostatnio codziennie sam zmienia mi się czas na pasku zadań i nie wiem co robić… Mam teraz jakieś wirusy w systemie, czy może któryś z tych programów zmienia mi czas?

Proszę o odpowiedź

Programy te w żaden sposób nie ingerują w ustawienia systemowego zegara. Co do problemu to najprawdopodobniej bateria siadła. Wymień na nową i sprawdź czy problem będzie nadal występował.

Bateria?? Być może jest to możliwe, bo komp ma już prawie 7 lat i ani razu nie wymieniałem w nim baterii. Jaką baterię kupić? Proszę o jakiś link z allegro

A czy te programy mogą wpływać na aktualizacje mojego antywirusa? Mam NOD’a 32 i od kilku dni nie chce mi się on sam aktualizować. Wydaje mi się, że wpływa na to program Spyware, mam rację?

Z doświadczenia wiem, że po 5 latach bateria nadaje się do wymiany.

Kup najzwyklejszą w świecie baterię CR2032 u zegarmistrza, w salonie lub sklepie internetowym.

http://www.inselelektronik.pl/inne/akum … 1881286035

Nie

Zmień serwer aktualizacji, sprawdź licencję, zerknij czy login i hasło do serwera aktualizacji są poprawne.

Nie

Wymieniłem baterię na nową, ale teraz niestety komputer nie włącza się wcale. Gdy włączam komputer słychać tylko piiiiiii i za chwile komputer się wyłącza. Nie pomaga nawet wymiana na starą baterię.

Co się stało? Jak to naprawić?

Proszę pomóżcie

Dociśnij ją dokładnie . Ewentualnie reset BIOS’u

Reset BIOS’u jest jedynym wyjściem? Jestem zielony w tych sprawach i nie wiem jak to się robi.

Szukaj zworki JBAT lub CLR_CMOS albo coś w ten kontekst :stuck_out_tongue: Powinna być w okolicach baterii

Grzecho , wymieniając baterię zrobiłeś już reset biosu (cmosu). Lepiej wyciągnij i włóż na nowo pamięć i kartę graficzną. Jak to nie pomoże, policz dokładnie ile jest tych sygnałów i jakie one są krótkie, czy długie.

cosik_ktosik , no nie koniecznie , zależy ile trwałą operacja i czy odłączył źródło zasilania

Źródło zasilanie było odłączone.

Wyjąłem kartę i pamieć, ale to niestety nie pomogło.

Sygnałów jest 4. Pierwszy jest dłuższy, a pozostałe są krótkie.

Co robić?? Proszę pomóżcie :frowning:

Zazwyczaj jest to błąd pamięci karty graficznej. W Gigabyteach czasami jest to błąd klawiatury, a więc spróbuj włączyć komputer bez niej.

W pierwszym przypadku, odłącz kartę graficzną. Potem wyczyść styki karty graficzne. Zrób to białą, czystą kartką. Potem włóż kartę i podłącz do niej dodatkowe zasilanie. Jak nie działa, pożycz inną kartę od kolegi.

Odłączyłem kartę graficzną, włączyłem komputer bez niej, ale dalej komp się nie włączył. Po przeczyszczeniu styków dalej pojawia się ten sam problem. Jak podłączyć do niej dodatkowe zasilanie? Od razu piszę, że nie jestem w stanie pożyczyć innej karty od kolegi…

Czekam na pomoc

No to albo upadła Ci bateria na płyte główną albo ładunek elektrostatyczny był tak duży że spalił kartę graficzną

Jak to rozumieć? Chodzi o normalny upadek?

Jeśli jest tak jak mówisz kalin93 że spaliło mi kartę graficzną, to zapewne będzie to droga wymiana? W jakich granicach taka naprawa może oscylować? Znajdę w ogóle kartę graficzną do swojego kompa (ma on już 7 lat i jestem pewny, że te nowe karty graficzne na nim nie będą działać)?