Zawieszający się komputer. Problem z dyskiem twardym

Witam

Mam problem z komputerem.

Pierwszy zgrzyt pojawia się podczas ładowania systemu. Mam Windowsa XP, ładuje się po czym pojawia się niebieskie tło na którym jest napisane że dysk D jest prawdopodobnie uszkodzony. Rozpoczyna się skanowanie danych, jak się skończy to system startuje normalnie. To skanowanie jest przy każdym uruchomieniu, nie ma znaczenia czy wcześniej zostanie ukończone czy wyłączę je przed rozpoczęciem skanowania.

Drugi problem pojawia się w czasie pracy komputera. W losowych momentach zawiesza się. Słychać przy tym taki charakterystyczny dźwięk wewnątrz komputera. Podobny do takiego, jak włożę płytę do napędu, tylko krótki i bardziej piskliwy. Jak się zawiesi pomaga tylko reset. Później od razu pracuje dobrze. Nie ma reguły co do tego zawieszania się. Czasami pracuje kilka godzin i nic się nie dzieje, czasami w ciągu godziny potrafi zawiesić się 2 razy.

Zakładka Health w HD Tune nic nie pokazuje. Tylko białe tło, nie wykrywa niczego.

Dysk: WDC WD800BB-00HE

Jakieś pomysły? Dysk jest już leciwy, to jego wina? Jak mogę go zdiagnozować? Komputer jest świeżo po formacie, służy tylko do pracy biurowej. System oryginalny.

Pozdrawiam

Użyj crystaldiskinfo dla podania parametrów SMART,

W HD Tune też masz SMART, można podać. A test wydajności, nie przywiesza się nie skacze?

Z tego co piszesz wygląda to na uszkodzenie w strukturze logicznej dysku, a nie fizycznej.

Co to oznacza?

Teraz dysk padł całkiem. To znaczy komputer się nie włącza, dochodzi do “Boot from CD/DVD_” i stoi tak. Ten charakterystyczny dźwięk dysku słychać już przy starcie.

Jutro pewnie się naprawi, to zrobię te skany wydajności.

Ja zaś w przeciwieństwie do ra-v stawiam dolary przeciw orzechom że dysk (s)kończy się mechanicznie.

A jednak, dźwięk wszystko zdradza.

Faktycznie jutro zimny może wystartuje, tymczasem po odpaleniu rób kopię WAŻNYCH DANYCH, a potem co się da.

Dokładnie, dysk niestety odchodzi na cmentarzysko Rób kopie jak odpalisz i jeżeli chce ci się bawić, to możesz podać smart i będziesz miał 100 % pewność że dysk już do niczego się nie nada :slight_smile:

Tak to wygląda.

Jakieś nowe konkluzje?

Skoro potrzebuje nowego dysku, to jakieś propozycje? Komputer służy tylko do przeglądania internetu. Potrzebuje jak najtańszego dysku, najlepiej z gwarancją. Na SATA. Proszę o propozycje.

Pozdrawiam

Spadki transferu wskazują na to że ma problem z odczytem, możliwe głowica się zacina.

Jak chcesz taki sam masz na aukcjach dostaniesz od ok 70-80zł, od ok 120-130 zaczynają się większe niż 80 GB.

Konkluzje ?! na podstawie czego ? To co wkleiłeś możesz sobie generalnie wsadzić… Pisać Tobie żebyś podał SMART z programu crystaldiskinfo to mało . Za to co jeden to lepsze teorie !!

Nie. Dyski kilku/kilkunasto gigabajtowe z poprzedniego milenium miały SMART. Albo odpalasz program jako nie-administrator (czyli masz prawa zwykłego użytkownika) albo jest już taka padaka z niego że masakra.

Swoją drogą - taśmy zamieniałeś na jakieś inne, podpinałeś pod inny kontroler?

Odpalam jako administrator. Spróbowałem odpalić jako nie-administrator, ale się nie udało. Program wykrywa że nie mam praw administratora i się wcale nie włącza.

Zmieniłem taśmę na inną, mam tylko jedno wejście(wejście? tak to się nazywa?) na płycie głównej więc nie mogę podłączyć do innego. Komputer się włączył, czy coś pomogło - nie wiem. Musi trochę popracować do czasu aż się zawiesi. W każdym bądź razie, w crystaldiskinfo dalej jest “Disk no found”

Taśmę mam podłączoną tak: Płyta główna > Napęd DVD > Dysk. W napędzie DVD zworka ustawiona na środkowe piny (po lewej i po prawej jest po jednym rzędzie pinów, czyli na 3 miejsca jest w środkowym) Dysk ustawiony jest też na środkowych pinach (po lewej i po prawej od zworki są po 2 rzędy pinów) Wcześniej też było tak ustawione i nie sprawiało kłopotów.

Jakieś porady?

1 szybki kontroler ATA w płycie? Dziwne, bo ja wszędzie spotykałem 2.

Miałem już cyrki właśnie przez DVD Samsunga - tzn potrafił zwiesić magistralę na chwilę przy włączaniu komputera, można oczywoście DVD odłączyć i zobaczyć jak sam dysk będzie działał.

Co do zworek ustawiałem zawsze na CS (Cable Select) i nie było problemów.

Dysk możesz testować ponownie HD Tune, również na innych komputerach podłączając jako drugi dysk. Brak SMART - totalnie dziwna sprawa, może jednak w BIOS trzeba opcję włączyć (miałem to na starej płycie pod PIII, czy w nowszych jest to nie wiem).

MHDD - Zrobić skan powierzchni a Smart F8 i może odczyta.

Czyli:

Odpala MHDD> wciskam 2 i enter> Wciskam F4> Wciskam jeszcze raz F4> po skończonym skanowaniu wciskam F8?

Dobrze zrozumiałem? Kroki do przeprowadzenia skanu rozumiem, później nie wiem jak zrobić ten odczyt SMART. Po skanowaniu, wrócić do tego pierwszego ekranu i wpisać tam SMART> SMART ATT?

Chodzi o to żebyś wykonał skanowanie i spróbował odczytać parametry SMART. Kolejność dowolna . Parametry SMART po prostu powinny wyświetlić się po wciśnięciu F8 . Oczywiście po tym podaj wyniki skanu i Smart o ile da się odczytać.

Ja zaś nie rozumiem po co tak się męczyć ? W pełni sprawny dysk, nie wydaje z siebie żadnych niepokojących odgłosów. Brak odczytu SMART może być powodowany wieloma różnymi przypadłościami (ot choćby jakimś nietypowym kontrolerem, czy brakiem włączonej obsługi SMART w BIOSie). Tu po prostu brak danych ze strony pytającego, poza jedną informacją - że dysk pracuje na jednym interfejsie szeregowym z urządzeniem ATAPI.

IMHO - nie ma sensu męczyć dysku jakimiś testami. Ale róbcie jak chcecie.

Witam

Dałem sobie spokój z tamtym dyskiem, kupiłem drugi na Allegro. Podłączyłem go, zainstalowałem system, wszystko działa. Tylko odpaliłem HDtune i tam w zakładce Health:

Co mam z tym zrobić? Nic niepokojącego się nie dzieje. Mam gwarancję na ten dysk.

Pozdrawiam

Co masz z tym zrobić ? Tylko obserwować czy nie rosną , ale to raczej nic szczególnego , ot stare błędy bez znaczenia. A dysk jeśłi prawidłowo nalicza czas tzn w godzinach to rekordzista 82 tys nieźle 9.5 roku pracy non stop.